The following two tabs change content below.
uyanneo

Latest posts by uyanneo (see all)

Gerçek, ateş gibidir. Ateş, gerçektir.

Ateş gerçektir diye diğer her şey gerçeklik dışı değildir ama her şey bir ateş barındırır.

Ateş, akışkandır. Sabit durması veya tutulması mümkün değildir. Etki alanı minimal düzeye dahi indirgense bu alan içerisinde hatta sönerken bir dansına devam eder, edecektir. Seyir zevki oldukça yüksektir ve kontrol altında tutulan ateşin seyri huzur verir hatta buna ilişkin yanlış hatırlamıyorsam ‘ piromani ‘ adı altında bir psikolojik bozuklukluk bile bulunmaktadır.

Ateşin dansını izlerken insanın keyiflenmeden ya da dertlenmeden ama bağlanarak bakakalması bizzati olarak ateşte kendini bulmasından kaynaklanır. İnsan yaşantısı, sonu haricinde durak noktası olmayan ve sürekli akışkanlık içerisinde yükseltili/ alçaltılı dönemler içeren bir ateştir. Ve herkes, kendine yaklaşanı aslında yakar yahut başka bir kuvvetin olmadığı bir boş alana sahip olduğunda kontrolsüzce bir kuvvetle tirana dönüşebilir. Çünkü ateş böyledir, o mükemmel oranlı ama bir o kadar rastgele dansını yaptığı esnada kimsenin gözü yaktıklarını görmez. Nitekim var olan ilk illüzyon da belki bu olabilir. Tıpkı insan yaşantısının doğrudan bir illüzyon olması gibi.

Isı, ikicil bakış açısındaki insanın manevi yahut soyut kısmını temsil eder; ışık ve enerji ile ortaya konan görüntü ise doğrudan somut kısmını. Dünya üzerinde birçok şeyden daha mühim bir şekilde gerek ateşin somut kısmına gerekse de soyut kısmına ihtiycaç duyulur. Bunun yanısıra bütün geride iz bırakmaksızın yok edişlerin kökü de ateşten gelir. Tıpkı insan gibi.

Yok eden, kendine başkalaşan, tüketen insan aslında kırmızı ateştir. Isısı çok yüksek değildir, aleladedir. Ama çok az da olsa üreten, inşa eden ve özünü daima koruyan insan mavi ateştir. Isısı o kadar yüksektir ki sıradanlıklarla uğraşmaz. Ayrıca unutmamalıdır, ateş sadece yakmaz aynı zamanda yanar, insan da.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın