The following two tabs change content below.
hack_tor

hack_tor

0 ve 1 arasında, hayatın virüsü. CyberW
hack_tor

Latest posts by hack_tor (see all)

Tam anlamıyla absürt bir yönetmen Onur Ünlü ve Türkiye’de ki önemli şairlerden Ah Muhsin Ünlü !

İzmit ve Kocaelispor
1973’de İzmit’te bir apartmanda doğmuştur. Çocukluğu genel olarak futbol oynamakla geçen Onur Ünlü, standart bir çocukluk geçirdiğini söyler.
Kocaelispor’un B takımında oynayan Onur Ünlü, geçirdiği bir rahatsızlık yüzünden futbolu bırakmıştır.

Eğitim
Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi İletişim Sanatları bölümünden mezun oldu. Daha sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Bilimleri anabilim dalında yüksek lisansını tamamladı.

Kitaplarla Tanışma
Çocukluğunun ve gençliğinin standart geçtiğini belirten Onur Ünlü, futbol oynamayı bıraktığı zamanlarda kitaplarla tanışmış. Eski Solcu sahaftan aldığı kitaplarla, 15-16 yaşlarında başka bir dünyayı keşfetmiş. Yavaş yavaş okuduğu kitaplara benzer bir iş yapmaya çalıştığını söyleyen Onur Ünlü, ilk şiirlerini o zaman yazmaya başlamış. Şiirin daha cazip, geldiğini belirten Onur Ünlü, 90’ların başından sonuna kadar şiir yazmış. Turgut Uyar, Asaf Hâlet Çelebi, Ece Ayhan ve Nazım Hikmet gibi isimler etkilendikleri şairlerdir.
İlk şiirlerini Şizofrengi Dergisi’nde Ah Muhsin Ünlü mahlasıyla yayınlayan Onur Ünlü şiir dünyasına giriş yapmıştı.
“ha şini bakam gidiyuz zere” isimli şiiri ilk defa Şizofrengi Dergisi’nin 93 yılında 10.sayısında yer almıştır.

Gidiyorum Bu*

2005 yılında Sel Yayıncılıktan basılan kitap Onur Ünlü’nün 90’larda “Ah Muhsin Ünlü” mahlası ile yayınladığı toplama şiirleri içermektedir. Bir çok seslendirmen tarafından seslendirilen bu şiirlerden dizeler çoğu film de ve şarkı da kullanılmıştır.

Sinema ile Tanışma

Üniversite’nin son yıllarına kadar Sinema ile ilgilenmeyen Onur Ünlü, bu işe de arkadaş çevresi ile dahil olmuş. Taner Elhan’ın projelerine yardım eden Onur Ünlü o dönem şiirlerle ilgileniyordu. Üniversite son sınıfta, arkadaşlarları ile İstanbul’a film çekmeye giden Onur Ünlü ve arkadaşları bir çizgi altı reklam ajansı kurdu. İstanbul’a geldikten bir sene sonra kendi içerisinde çelişkiler yaşayan Onur Ünlü şiir yazmayı bıraktı. O zamana kadar 33 tane şiir yazan Onur Ünlü’nün bu şiirleri Gidiyorum Bu* isimli şiir kitabında toplandı. Kendi deyimiyle şiirin çok fazla ilgilenilmesi gerektiğini ve yanına başka bir şey koyulmamasını gerektiğini söyleyen Onur Ünlü sinemaya yöneldi. 25 yaşlarında, TV progamı olan Deli Yürek isimli dizi de hem yardımcı senaristlik hem de (Umur) Rolüyle oyunculuk yaptı. Deli Yürek isimli dizi de 3 sezon çalışan ve oyunculuk yapan Onur Ünlü, bu projeden ayrıldı. Bu projeden sonra Charlie isimli bir maymunun hayatını anlatan TV progamı Charlie isimli sitcom da çalıştı.
Kırık Kalpler Bankası isimli bir filmin senaryosunu yazan Onur Ünlü, o filmi çekmek için çok çabaladı. Ama o dönemin koşulları ve maddiyat pek izin vermiyordu. Onur Ünlü bir söyleşisinde bu filmi çekmek için sinemaya atıldım diye belirtiyordu. Bu senaryodan cevap alamayan Onur Ünlü, daha küçük olacağını düşündüğü Polis (2006) filminin senaryosunu yazdı.

“Eskiden İbn Arabi ne diyor diye bakardım, şimdi İbn Rüşd’ün tarafından bakıyorum.”

Filmografi 

Kalbin Zamanı (2004)

Onur Ünlü’nün yardımcı senaristlik yaptığı ilk beyazperde filmi.

Konusu ;
İki eski dost, şakayla karışık bir sohbete başlar. Bunlardan biri 20 yıl önce tanık olduğu ve kendisini derinden etkileyen bir olayı anlatmaya koyulur. Anlattığı hikâye ile 1950’lerde yirmili yaşlarında olan dört gencin dönemin cemiyet hayatının merkezi ve gençlerin uğrak noktası olan bir otelde başlayan maceraları ve yaşadıkları aşkların, 1980’lerde, yani 50’li yaşlarına geldiklerinde yollarının yine aynı otelde kesişmesi ile canlandığını ve içlerinden birinin esrarengiz bir cinayete kurban gittiğini öğreniriz. Filmin finalinde yani yaşananların üzerinden yarım asra yakın bir zaman geçerken ise hiç beklenmedik bir gelişme meydana gelecek ve sır ortaya çıkacaktır.

Polis (2006)

Onur Ünlü’nün tam anlamıyla Sinema’ya kendi ismiyle ilk girişi. Sık sık kendisine gönderme yapan yönetmen Beş Şehir  isimli filminde de bu filme gönderme yapmıştır.

Konusu ;
Musa Rami mesleğinin zirvesinde bir cinayet masası polisidir. Bugünlerde kafasını meşgul eden iki şey vardır. Birisi kendisinden kırk yaş küçük üniversite öğrencisi Funda’ya olan aşkı, bir diğeri de ünlü mafya ailesi İzmitlilerin Rami ailesine yönelik bitmek bilmeyen tehditleri. Musa Rami iyi bir baba, iyi bir polis ve iyi bir aşıktır ve görünen o ki Musa Rami işi, aşkı ve ailesi arasında sıkışıp kalacaktır. Aynı günlerde aldığı bir haber ise Musa Rami’yi tamamen altüst eder.

İlk sinema filmi Aday—Uluslararası İstanbul Film Festivali Altın Lale Ödülü
Aday—Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Yönetmen Ödülü
Aday—Yeşilçam Ödülleri İlk Film Ödülü

Her şeye rağmen mangal yapan bir aile, ve bu piknikte işler biraz karmaşık.
Bana göre filmin en iyi sahnesi ;

Çocuk (2007)

Türkiye’nin ilk Fantastik-Çocuk filmi olan Çocuk‘un yapımcılığı Sinan Çetin üstlenmiştir.

Konusu ;
Küçük yaşta kaçırılıp bir hırsız çetesinin eline düşen “çocuk” adlı kahranımızın, çocuklardan nefret eden lakin özel bir tv kanalında çocuk programı sunan “Rüya” (Tuba Ünsal) ile tanışmasıyla, iki taraf içinde içinden çıkılmaz olayların başlamasının hikâyesidir. Çocuk kahramanımız hırsızlık çetesi içerisinde en başarılı hırsızlardan bir tanesidir. Hırsızlık yapmasının sebebi ise, her 30.000 TL.lik hırsızlık yaptığında çeteden bir çocuğun ailesine iade edilmesidir.

Güneşin Oğlu (2008)

Konusu ;
Bütün hayatını bir mucize bekleyerek geçiren Fikri Şemsigil, sonunda bu mucizeyi yaşar ve ‘Güneşin Oğlu’ olduğunu öğrenir. Fakat yaşadığı mucize, düşündüğünün aksine Fikri Bey’in hayatını alt üst eder. Fikri Bey’in ruhu artık, çevresindeki insanların bedenlerine girip çıkmaktadır. Ve sonunda Fikri Bey, bu kez, yıllarca beklediği mucizeden kurtulmak için, gerçeklerin peşine düşmek zorunda olduğunu anlar. Olaylar çığırından çıkmıştır. Peki, karşı apartmandaki komşusu dünyalar güzeli kız ne olacaktır?

Bazen açar sadece şu sahneyi izlerim. Haluk Bilginer’in mükemmel sesi ve Ülkü Tamer’in şiiri güzel bir uyum içindedir.

Beş Şehir (2009)

Kendi filmi olan Polis‘e gönderme yaptığı filmdir. Film boyunca sürekli kulağımızda olan Ahmet Kaya- Beni Vur parçası, çay içip kitap okuyan bir kedi, gibi güzel detaylar vardır.

Konusu ;
Beş Şehir, bir polis, bir tezgahtar, bir öğretmen, bir seyyar satıcı ve 11 yaşında bir çocuğun, yaşamla, ölümle ve aşkla iç içe geçen hikayesidir. İstanbul’a tayin edilen polis Aydın, şehre alışmaya çalışırken, Beyoğlu’ndaki bir şekerci dükkanında çalışan Mehtap’a gönlünü kaptırıverir. Fakat ne yapsa onun dikkatini çekemez. Tıpkı, eski hukuk öğrencisi Şevket’in, aynı şekerci dükkanında çalışan Dilek’in dikkatini çekemediği gibi. Tam bugünlerde Dilek’in karşısına Aydın çıkar ve kontrolsüz arzusunu Dilek’e yöneltir.

Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü
Adana Altın Koza Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü
Aday—Uluslararası İstanbul Film Festivali Altın Lale Ödülü
Aday—Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Film Ödülü
Aday—Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Yönetim Ödülü
Aday—Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Senaryo Ödülü

Kendine gönderme yaptığı sahne ;

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (2011)

BİR ONUR ÜNLÜ FİLMİ DAHA

Konusu ;
Celal Tan, bir taşra şehrinde ailesiyle birlikte yaşayan saygın bir anayasa profesörüdür. İlk eşinin ölümünden yıllar sonra, bir şekilde hayatını kurtardığı ve kendisinden çok genç olan bir üniversite öğrencisi kızla evlenir. Sonra kötü şeyler olmaya başlar.

Onur Ünlü’nün film hakkında ki yorumları ;
İnsan anne babasını seçemez. Fakat bir “aile”nin bireyidir. Bu yalancı bireylik durumu, insanın aslında basitçe bütün hayatında çeşitli şekillerde karşılaşacağı statükoyla girdiği öldürücü işbirliğinin de başlangıcıdır. Statüko, risk almak istemeyen ve konforlarını devam ettirmek adına her türlü yalanı üretebilecek bireyler yaratır. Celal Tan ve Alesinin Aşırı Acıklı Hikayesi adlı film; bu zorunlu olarak bir arada durmaktan kaynaklanan konforunun insanları ne hale getirdiği, insanı nasıl başka bir “şey”e dönüştürdüğü, zorla bir arada bulunmanın bir yerden sonra ne kadar sıkıcı ve ezici bir hâl aldığı fikri etrafında gezinir. Ve bunu yaparken bütün kurum ve durumlarla ince ince dalgasını geçer. Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıkılı Hikayesi insana güvenmez. Çünkü Shakespeare’in de dediği gibi bilir ki; “İnsan, insandır.”

Adana Altın Koza Film Festivali En İyi Film Ödülü
Adana Altın Koza Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü

Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013)

yarayla alay eder, yaralanmamış olan.
( juliet yukarıda pencerede görülür )
dur, şu pencereden süzülen ışık da ne?
evet, orası doğru, juliet de güneşi!
yüksel ey güzel güneş, öldür şu kıskanç ay’ı,
bak nasıl da sararıp soluvermiş tanrıça kederden
sen ondan daha güzelsin diye.
(Romeo ve Juliet)

Konusu ;
Karakterlerin tamamının süper güçlerinin olduğu bir çeşit aşk hikâyesi anlatılmaktadır. Esas karakter Cemal, Akhisar’da babası ile aynı evde yaşayan ve aynı berber dükkanında çalışan genç bir adamdır. Herkesin birbirini tanıdığı bu kasabada, gayet sıradan gibi görünen insanların bazı olağanüstü güçleri vardır. Kimi zamanı durdurur, kimi duvarların ardını görür, kimi ölümsüzdür. Ama bunların hiçbiri süper kahraman değildir, bilakis hayatın olağan akışına uyum sağlamış, sıradan insanlardır.

32. İstanbul Film Festivali Altın Lale En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu, FIPRESCI Ulusal Yarışma En İyi Film Ödülleri
46. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Senaryo

 

İtirazım Var (2014)

Konusu ;
Selman Bulut, bir zamanlar antropolojiyle ilgilenmiş eski bir boksör, şimdilerdeyse bir camide görev yapan sıradışı bir imamdır. Bir gün camide namaz kıldırdığı sırada caminin içi silah sesleriyle yankılanır. İçeride bulunan kişilerden biri yere yığılır ve hayatını kaybeder. Olay yerine gelen polis ilk delilleri toplar ve araştırma süreci başlar. Selman Bulut bu olay sonrasında harekete geçer ve şüphelendiği kimi kişi ve durumların üzerinden davayı çözmeye karar verir. Her ipucu işleri beklemediği bir noktaya götürür ve olaylar gittikçe daha gizemli bir hal almaya başlar.

33.İstanbul Film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü
33.İstanbul Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu (Serkan Keskin)

Şöyle bir mükemmel vaaz sahnesi var ;

Türk Televizyonun en iyi yapımlarından biri ;
Leyla İle Mecnun (2011-2013)

Leyla ile Mecnun, Eflatun Film tarafından yapılıp TRT 1’de 3 sezon yayınlanan ve final yapamadan yayından kaldırılan absürt komedi türündeki Türk televizyon dizisi. Dizi temel olarak efsanevî karakterlerLeylâ ile Mecnun’un hikayesi üzerine kurgulanmış ve üzerine absürt komedi, bilim kurgu, durum komedisi ögeleri eklenmiştir.

Senaryosunu Burak Aksak’ın yazdığı, genel yönetmenliğini Onur Ünlü’nün yaptığı ve kurgusunu Murat Bör’ün üstlendiği dizinin ilk bölümü 9 Şubat 2011 tarihinde TRT 1’de gösterilmiştir. Son bölüm olan 103. bölüm ise 17 Haziran 2013 tarihinde yayınlanmıştır.

Konusu ;

Aynı gün, aynı hastanede dünyaya gelen iki bebek, yatak sayısının azlığından dolayı yan yana yatırılırlar. Ailelerinin “doğar doğmaz birbirlerini buldular” sözü üzerine beşik kertmesi yapılan bebekler, isimlerini de efsane aşıklar Leylâ ve Mecnun’dan alırlar.

Aradan 25 yıl geçer. Bir sabah ailesi Mecnun’a durumu anlatır ve Leyla’yı istemeye giderler. Mecnun başta bu durumdan rahatsızlık duysa da Leyla’yı görür görmez aşık olur. Onu etkilemek için ne yapacağını bilemeyen Mecnun, bir gece rüyasında aksakallı dedeyi görür. Aksakallı dedenin rüyalarından çıkıp Mecnun’la beraber yaşamaya başlamasıyla da işler karışır.

Televizyon dizisi 3. Antalya Televizyon Ödülleri Komedi En İyi Senaryo Ödülü

Tüm yapımları ;

Yıl Film Görev Notlar ve ödüller
1999 Deli Yürek SenaristOyuncu (Umur) Televizyon dizisi
2004 İstanbul Şahidimdir Senarist Televizyon dizisi
2004 Görünmez Adam Senarist Televizyon dizisi
2004 Kalbin Zamanı Senarist
2005 Körfez Ateşi Senarist Televizyon dizisi
2005 Beşinci Boyut YönetmenSenarist Televizyon dizisi
2006 Polis Yapımcı, yönetmen, senarist İlk sinema filmi Aday—Uluslararası İstanbul Film Festivali Altın Lale Ödülü
Aday—Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Yönetmen Ödülü
Aday—Yeşilçam Ödülleri İlk Film Ödülü
2006 Sırça Köşk Senarist Televizyon dizisi
2007 Çocuk Yönetmensenarist
2007 Kör Aşık Senarist Televizyon filmi
2008 Nerede Kalmıştık Yönetmen Televizyon dizisi
2008 Gazi Senarist Televizyon dizisi
2008 Büyük Buluşma Senarist Televizyon dizisi
2008 Güneşin Oğlu Yönetmen, senarist
2009 Kısa’ca Ramazan: Kamil İnsan Yönetmen, senarist Kısa film
2009 Beş Şehir Yönetmen, senarist Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü
Adana Altın Koza Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü
Aday—Uluslararası İstanbul Film Festivali Altın Lale Ödülü
Aday—Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Film Ödülü
Aday—Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Yönetim Ödülü
Aday—Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Senaryo Ödülü
2009 Acemi Müezzin Yönetmen Televizyon dizisi
2009 Acı Aşk Senarist
2011-2013 Leyla ile Mecnun Yönetmen Televizyon dizisi 3. Antalya Televizyon Ödülleri Komedi En İyi Senaryo Ödülü
2011 Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi Yönetmen, senarist Adana Altın Koza Film Festivali En İyi Film Ödülü
Adana Altın Koza Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü
2012-2013 Şubat Genel Yönetmen Televizyon dizisi
2012 Tek Ölüm Yetmez Yönetmen Kısa film
2013 Sen Aydınlatırsın Geceyi Yönetmen, senarist 32. İstanbul Film Festivali Altın Lale En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu, FIPRESCI Ulusal Yarışma En İyi Film Ödülleri
46. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Senaryo
2013-2014 Ben de Özledim Yönetmen, oyuncu (Onur) Televizyon Dizisi
2014 İtirazım var Yönetmen, senarist 33.İstanbul Film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü
33.İstanbul Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu (Serkan Keskin)
2015 Beş Kardeş Yönetmen, Senarist Televizyon Dizisi
2015 Uzaklarda Arama Senarist
2017 Kırık Kalpler Bankası Yönetmen, Senarist
2017 Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok Yönetmen, Senarist
2017 Put Şeylere Yönetmen, Senarist
2017 Görünen Adam Yönetmen, Senarist Youtube Dizisi

Kaynaklar;
Vikipedi (ne kadar kapatılmış olsa da başına 0 koyup girebiliyoruz,
https://tr.0wikipedia.org)
Söyleşileri

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın