The following two tabs change content below.

 

En az kamera önü kadar arkasındaki ile ilgilenen ve kelimelere önem atfeden okur-izlerler için sinemanın en mühim boyutlarından biri senaryo. Nuran Evren Şit, ana akım medyada reyting rekorları kıran ve ekşisözlük’te hakkında sayfalarca yazdıran Vatanım Sensin’in senaristi oluşu ile adından sıkça söz ettiriyor şu günlerde. Fakat kendimizi “reyting eşittir kalite” varsayımının dışında tuttuğumuz için (ki bu yapımı yalnızca tv’yi belgesel/sinema kanalları veya internet bağlantısıyla kullananlar dahi izlediklerini dile getiriyor) biz şimdilik bakışlarımızı bir diğer yönüne çevireceğiz.

Aşk Tesadüfleri Sever bir Ankara güzellemesi olarak pek çoğumuzu kalbinden vurmuş, sokaklarımızı en gerçek halleriyle sinemaya taşımıştı. Filmde biri tiyatro oyuncusu, diğeri fotoğraf sanatçısı iki karakterin sanatı takip ederek yaşadıkları İstanbul göçü günümüzde zoraki bir sonuçtur. Ankaralı’nın sanatı sevmeyişinden değil tabi ki bu, Ankaralı sever. Ankaralı yaşamayı da düşünmeyi de çok başarılı sever de, “Ankara” sevmez bizi. Ankara’dan ayrı bir “Ankara” vardır ki; o bizi sokakta da, düşünürken de sevmez. İstanbul ise güzel Kadıköy’le, çok sesli Beyoğlu’yla, emekçi Cağaloğlu’yla, film platolarıyla edindiğimiz birikimleri ve hayalleri artık gerçekleştirmek için umut sahamızdır. Hayallerimizden hesap soran da yine o İstanbul’dur.

Sabırsızdır İstanbul. Aşk değil flörttür İstanbul. Özetle filmde görürüz ki; Özgür ve Deniz karakterleri Ankara’yken, Burak’tır  İstanbul.

Bazı şehirlerde doğmayarak da oralı olabilirsiniz. Ankara sadece orada doğanların değil, orada var olanların şehridir. Neo-Beat’in ilk telafuz edilişi 2013’un deprem etkisinde ve o günlerde kavram tartışmalarını taşıyan masalarını, bugün yüzeysel goygoyların doldurduğu bir Kızılay barının bodrumundadır. Bu jenerasyon farklı rotalardan çıkıp İzmir’de, Antalya’da, İzmit’te, Eskişehir’de, Bodrum’da, Balıkesir’de, İstanbul’da, Ankara’da; Stratosferin altından çıkıp kozmosta buluşan bir çığlıktır. Neo-Beat Factory bugün İstanbul’da olsa da doğumevi Ankara’dır.

Neo-Beat Ankara evdir. Yalnız öyle dört duvarlısından değil. Satürn Komünü’nde, Factory Records’ta, Orgon Akümülatörü Projesi’nde, Cyber-w’da, Factory İstanbul’da hep ziyaret ettiğimiz düşünsel evimizdir. Neo-Beat Ankara, Yolda Projesi’yle kaybolurken bulduğumuz evimizdir. Nuran Evren Şit ise Aşk Tesadüfleri Sever ile bu ev özlemimize simgesel bir dokunuşta bulunmuştur.

Nuran Evren Şit özellikle tarihi işlerinde izleyicilerin “naif” diye nitelediği dilini henüz  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-Televizyon bölümünden mezun olurken çektiği Ve Telefon ile yolunun başındayken duyurmuştur. Başka nerede duyuracaktır ki zaten, televizyonun verdiği özgünlüğü imkansızlaştıran imkanlar ile mi? Kariyerinde ses getirmiş pek çok büyük iş bulunan bir senaristten bahsederken dizilere deyinemememizin sebebini SEN-DER’in tepkisinden okuyalım: Yerli Dizi Yersiz Uzun

Yersiz uzun yerli dizilerin emekçilerinin tepkilerini destekliyor, emek sömürüsünü bünyesinde barındırmayan bir kaliteyi arıyoruz. Yoksa oturmuş sistemin senaristlere beyin kanaması yaşatmadan rahat vermeyecek olan açlığının, değersiz biblolar gibi saatlerce köşede unutulan figüranlara da ter içinde ve uykusuz yorgun set çalışanlarına da hesap vereceği yok.

Ankara gibi kararlı ve emin olma vakti çünkü ne yazık ki; sansür süzgecinden arta kalan kadardır umudumuz.

Paylaş
Önceki İçerikELMA*
Sonraki İçerikÇocukluğumuz Üzerine
Utis
#NeoBeat 一は全、全は一/Ichi Wa Zen, Zen Wa Ichi

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın