The following two tabs change content below.
enjolras
İstanbul - Neo-Beat 'Diyelim ki sadece gerçekliğin sınırlarını deniyordum.Neler olacağını merak ettim.Hepsi bu.' twitter.com/enjolrasx
enjolras

Latest posts by enjolras (see all)

AŞKIN MATEMATİĞİ

BgTY0_dCEAAyiBn

-x sayı doğrusunda 1 noktasında olsa, y de 2 noktasında; aralarında sonsuzluk olduğu için asla karşılaşamazlar. x=y ya aşk ya da çılgınlıktır.
-Aşk nedir? Bir şarkıda “hiçbir şeye sahip değilim ama sana sahipsem her şeye sahibim” der. Başka bir şarkıda ise şöyle dedirtir: Kozmos benim! Bir şiirde ise şöyle denilir: Kozmos sensin.
-Kafka Milena ve acı arasında kaldığında acıyı, Kerouac yol ve aşk arasında kaldığında yolu, Ian Curtis müzik ve evlilik arasında kaldığında ölümü seçer.
-Schopenhauer, “Aşkın Metafiziği” isimli kitabında, aşktan değil biyolojiden bahsetmiştir. Aşk, antibiyolojiktir.
-Aşk zaman zaman kanımıza karışan bir virüstür. Nadiren öldürse de vücutta kalıcı hasar bırakır.
-Sex, aşkın en doğrudan sağlamasıdır(gerçek ya da sahte olduğunu ayırt etme adına). İnsanlar radyo frekansları gibi, mesela 80-120 gibi bir aralıkta dağılım gösterirler. Söz gelimi frekansı 87 olan birisinin, 116 olan birisiyle duygusal-cinsel bir şeyler yaşaması mümkün değildir. Farkında olmadan kendi frekansımıza yakın insanlara çekiliriz. Frekans aralığını belirleyen şey ise enerjidir(Orgone). Bu doğanın işleyiş yasasıdır.
-Aşk, bir obsesyondur. Bir obsesyonu yok etmenin yolu yerine yeni bir obsesyon koymaktır. Aşk, aşkla yok edilir.
-Aşk bir savunma mekanizmasıdır. Ruhun parçalanmasını tek bir odak oluşturarak önler. Bazı dönemlerde ayakta kalmak için büyük aşklara ihtiyaç duyarız. En büyük aşklar dünya savaşlarında yaşanmıştır.
-Planlı bir ölüm olanaklıdır, planlı bir ilişki olanaklıdır, planlı bir yükseliş olanaklıdır, planlı bir orgazm olanaklıdır, planlı bir cinayet olanaklıdır, planlı bir ihanet olanaklıdır; planlı bir aşk olanaksızdır.
-Tek bir şarkıya takılıp kalışımızın nedeni, ruhumuzda açılan tek bir yaradır. Tek bir insana aittir çoğu zaman ya da tek bir AN’a.

“Seni seviyorum” ifadesi üzerinden dilin dönüşümü:
C-fjv6Pb-001
-Aşkın sürekliliği için hedefe ulaşmak şart değildir. Aynı ortamda olmak bir aşkı yıllarca devam ettirebilir. Böyle bir olanak yoksa aynı şehirde olmak ya da bir şekilde ona ulaşma olasılığına inanmak da yeterlidir. Çünkü aynı sokaklarda, aynı şeylere tanık olma ya da karşılaşma olasılığı platonizmin ateşini hep canlı tutar.
-Aşkın başlangıcı belli oranda gerçeklikten kopuşu gerektirir. Uzak yıldızlarda yaşam olsaydı, yıldızlar arası aşk çok popüler olurdu.
-Aşkta “mutlu son” oranı düşüktür. Çünkü aşık olan bir kişinin rasyonel davranması beklenemez. Kinyas ve Kayra’da şöyle anlatılır bu durum:
“insanların birbirlerine aşıkken gündelik hayatlarına devam etmelerini anlayamıyordum. böylesi bir hareket bana ihanet gibi geliyordu. soruyorlardı bazen. ‘benimle değilken ne yapıyorsun?’ ilk önceleri utanıyordum. ‘hiçbir şey’ demeye. sonra açıkça söylemeye başladım. ‘ben hiçbir şey yapmıyorum. bazen sen farkına varmadan evini gözetliyorum. seni takip ediyorum. buluşma yerimize sabahtan gelip dokuz saat bankta oturarak seni bekliyorum…’aşık oldukları halde okullarına, işlerine giden, sanki hiçbir şey değişmemiş gibi davranan insanlardan hep iğrenmişimdir.
-Aşk zamansızdır. 4 boyutlu gerçekliğin ötesinden beslenir. Modern bilimin ilerisindedir. Freud bile kökenlerini bulmakta başarısız olmuştur. 4 boyutun ötesine geçip algının kapılarını aralamak için aşk büyük bir yardımcıdır. Sanatçılar en büyük aşıklardır.
-Aşk bulaşıcıdır. Goethe’nin Werther’i yayımlandıktan sonra Avrupa’da depresyon hırkasıyla dolaşıp patır patır intihar eden yüzlerce genç gözlemlenmiştir.
-Aşkın tedavisi: Aşktan kalıcı olarak kurtulmak için ciddi bir nöbete ve aşkla yüzleşmeye ihtiyaç vardır. Aşk yavaş yavaş azalarak yok olmaz, birden yok olur. Bir kere yok olunca da canlanması olanaksıza yakındır.

430a16f257e3b96ef134b8526bed86ed
-x=1, y=2 ise; x AŞK’la temas ettikten sonra 1 noktasını terk edip 2 olmak ister. Ancak arada sonsuz sayıda reel sayı olduğu için 2 noktasına asla varamaz. Bu fonksiyon aşk evresinde sürekli hissedilen “bedeni aşma” isteğinde kendini gösterir. Cinsel tepilerin kökeni de budur: Bedeni aşmak, algının kapılarını aralamak, kozmosun sınırlarına yaklaşmak…
-Düşlerde matematik kuralları işlemez. Düşler kozmosun 5. boyutunu temsil ederler. Bir aşık şöyle diyebilir: “Sadece düşlerde varız artık. O zaman hayat kapanabilir.” Tanrı insana aşk denen bir virüsü verdi ve onunla başa çıkabilmesi için düş görme yeteneğini.
-Aşık insanlar üzerinde yapılan deneylerde, aşkın belirtileri doğrudan beyin dalgalarında gözlemlenmiştir. Aşk bir enerji düzensizliğidir. Dönemsel enerji patlamalarına neden olur. Kalbin normal ritmini ters yüz eder.

KUSURSUZ HARİTALAMA TEORİSİ
Bütün bu prensiplerin toplamına Kusursuz Haritalama Teorisi adını vereceğiz. Bu teoriyi siyaset ya da psikoloji yerine “Aşkın Metafiziği” üzerinden açıklamak bize daha pratik görünmektedir. Kusursuz Haritalama Teorisi milyonlarca yıl boyunca(tek hücrelilere kadar) süregelen karakteristiklerin kökenini araştırıyor ve birçok bütünsel yargıya varıyordu. Teoriye göre, belli karakter setleri, kuantum denklemlerine göre “random” olarak dağıtılmaktaydı. Denilebilirdi ki, her insan evrensel puzzle’ın küçük bir parçasıydı. Bu puzzle parçasındaki desenler, farklı insanlarda belli yoğunluklarda bulunurdu. Her insan bütünlenmeye aç bir mikrokozmostu. Aşk denilen şey, iki puzzle parçasının kusursuz bütünselliği arama tutkusundan doğardı. Kozmosla birleşmenin tek yolu aşktı. Doğumla birlikte uzay boşluğunda düşmeye başlıyordunuz ve kahrolası yer çekimi kanunu uçmanızı engelliyordu. Gökyüzünü görüyor, imgeliyor ama uçamıyordunuz, yıldızları düşlüyor ama dokunamıyordunuz. Ay ışığını yudumluyor ama onu çıplak ellerinizin arasına alamıyor ve çok uzaklara açılan yıldızların ötesindeki –varsa- gizli ülkelerin, hayatların büyüsüne kapılamıyordunuz. Zihniniz vardı, içinde her şeyi eritebildiğiniz ama bir çitadan bile hızlı koşamıyordunuz.

Paylaş
Önceki İçerikKin
Sonraki İçerikSalıncak Metaforu
enjolras
İstanbul - Neo-Beat 'Diyelim ki sadece gerçekliğin sınırlarını deniyordum.Neler olacağını merak ettim.Hepsi bu.' twitter.com/enjolrasx

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın