The following two tabs change content below.
beatsinema

beatsinema

beatsinema

Latest posts by beatsinema (see all)

AVM Sinemasına Karşı Beat Sinema

Sinemanın ve müziğin çöküşü, insan ruhunun çöküşünün ilk belirtisi olmuştur hep. Altın çağını 60’larda yaşayan müziğin çöküşü 70’lerde başlar. 70’lerden bugüne sinemada da çöküş şiddetlenmiş, 3D sinema teknolojisine geçilmesiyle had safhaya ulaşmıştır. 3D sinema teknolojisi, çok boyutlu görüntü altyapısı sağlayarak bu sanatı derinleştireceğine, lunaparkta gondola binme deneyimine indirgenmiş içi boş kovalamaca sahneleri, akrobatik hareketler, bol cinayet ve şiddet unsurları, fetişizme sapmış bir pornografi. İşte sinemanın geldiği son nokta bu.

Türkiye’de ise durum daha içler acısıdır. Türkiye’de sinema endüstrisi zeka geriletici yavan esprilere indirgenmiş ucube filmlerden ibarettir. Bu filmler sıklıkla izlendiğinde zihinde kalıcı hasarlar bırakırlar. Nerede Yeşilçam’ın komedi anlayışı nerede modern Türk komedileri…

Sinema gösterimleri ise büyük ölçüde AVM’lerin tekeline alınmıştır. Bu plastik mekanlar seyirciye bir bileti 20-25 TL’ye kilitlerken, yarım saat reklam gösterimi ve en büyük deneyselliği pop corn-Coca Cola kombinasyonundan ibaret olan yüz karası mekanlardır. Godard filmlerini bu mekanlarda göstermektense, sinemayı bırakmayı tercih ederdi muhtemelen. Bu sinema anlayışının ancak üzerine işenir, başka da bir şey yapılamaz.

Yaklaşık 1 yıl önce kurulan Beat Sinema, o günden bu yana alternatif bir sinema vizyonu ortaya koymak için çalışmalarını sürdürmüş ve bugün itibarıyla teorik hazırlıklarını tamamlamıştır. Yarın Taksim’de başlayacak Psychedelic Film Günleri, yeni bir sinema anlayışının başlangıcıdır. Süreç İstanbul’la sınırlı kalmayacak birçok şehre uzanacaktır.Ancak bu biraz da size bağlı. Nasıl mı?

Host ve İzleyici Sistemi

İlerleyen günlerde, kapsamlı bir modernizasyon sürecine girecek beatkusagi.com üzerinden, film gösterimleri için interaktif bir altyapı oluşturacağız. Bu kapsamda –hangi şehirde olursanız olun- film gösterimleri için host sağlayabilir ya da direkt izleyici olarak gösterimlere katılabilirsiniz.

İki tarz gösterim biçimi olacak.

 1. Belli aralıklarla bar, komün, festival gibi alanlarda kitlesel film gösterimleri olacak. Bu etkinlik takvimi beatkusagi.com üzerinden duyurulacak.Ancak Beat Sinema’nın film gösterimlerinin %90’ı “Underground Sinema” formatında olacak. Bu kapsamdaki etkinlikler sosyal medyadan duyurulmayacak.Sadece katılanlara bilgi verilecek.
 2. Underground Sinema: Underground Sinema gösterimleri, sayıca daha küçük gruplarla gerçekleştirilecek(10-30 kişi aralığı) ve bu program Türkiye’den onlarca şehri kapsayacak… İstediğiniz takdirde “Underground Sinema” gösterimleri için host olabilir ya da etkinliğin konseptine uygun bir alan önerebilirsiniz. İzleyicilerin ise internet üzerinden yayınlanacak form üzerinden başvurması gerekecek.Underground Sinema ağına bir kez katıldığınız takdirde düzenli olarak film gösterimleriyle ilgili mail üzerinden bilgilendirileceksiniz.

Temel İlkeler:

 1. Pop kültürüne dair bütün unsurlar, eğilimler ve alışkanlıklar bu etkinlerde geçersizdir.
 2. AVM’lerin fahiş fiyat politikasına tepki olarak film gösterimleri tercihen ücretsiz olmalı, ancak gösterim için bir mekan ya da ekipman kiralandıysa, gösterim maliyeti katılımcı sayısına bölünerek cüzi katkı payı belirlenmeli. Ancak her koşulda film başına alınacak katkı payı birkaç TL’yi geçmemeli, maliyet bu düzeyi aşarsa host iptal edilmelidir.
 3. Etkinlik programı klasik olarak “filmi izledik hadi okuma grubu kafasıyla tartışalım” sıkıcılığında değil, çok daha deneysel boyutta, müzikten de destek olarak, ambiyansı olan mekanlarda gerçekleştirilmelidir. Nihayetinde ulaşılmak istenen nokta “Ev Sineması” kafası ya da entelektüel eleştirmen fetişizmi değildir.
 1. Etkinliklerle ilgili paylaşımlar, deneyimler ve tartışmalar, beatkusagi.com’da açılacak kapsamlı dosyalarda paylaşılabilir. Nihayetinde amaç deneyimin yanında sinema adına somut birikimler meydana getirmektir.
 2. Üretimler, sadece izleyici boyutuyla sınırlı kalmamalı, bir yandan da özgün film çalışmalarına başlanmalıdır. Beat Sinema, bu alanda sinemayla ilgilenen herkese, projelerini ortaya koydukları takdirde gerekli cast ve ekipman desteğini sağlayacaktır.
 3. Sinema kolektif bir deneyimdir. Birbirini hiç tanımayan insanların aynı ortamda art arda sayısız film izlemesi, Beat deneyiminin doğrudan açığa çıktığı bir deneyim biçimidir.
 4. Genel olarak Fuck the TV (John Lennon’a atfen)
 5. Fransız Yeni Dalga sineması, Warhol’un Factory’si ve Lynch’in psychedelic vizyonu; Underground Sinema’nın en büyük ilham kaynaklarıdır.
 6. Farklı şehirlerdeki Underground Sinema ağları, Yolda Projesi felsefesiyle, zaman zaman ortak film gösterimleri gerçekleştirebilirler.

Korku Gecesi(19 Şubat-Taksim Caravan Rock Bar): http://beatkusagi.com/events/korku-gecesi/