The following two tabs change content below.
mangalfanzin

mangalfanzin

mangalfanzin

Latest posts by mangalfanzin (see all)

1.

“Hip”, “hipster”, “hobo” ve özellikle “beat” etiketleri bu konuda başı çekenlerdendir. Kelimenin antropolojik gelişiminden bi’ haber insanlar onun henüz, “daha şimdi” varolduğunu dahi sanabilirler.En güzel örnek, aslında bir aşağılama ifadesi olarak doğan, karşıt kelime “beatnik”in zaman içinde nasıl “beat ardılları” için kullanılır hale geldiği ve sonrasında ise tamamen saçma bir şekilde “beat” yerine dahi kullanılmaya başlaması noktasıdır.

     2.

Amerika’da doğan çok şeyin kökenlerinin siyahi ırka mal edilmesi doğal olarak doğal olduğundan, çok fazla farklı siyahi dil ve lehçeden kelime Amerikan alt-kültürlerinde önemli ve geniş yer tutar. O denli fazla jargon oluşturur ki aynı şehirdeki çetelerin kullanıldığı dil birbirlerince anlaşılmaz. “Hip” kelimesinin kökenleri içinde şüphesiz ki siyah dil arayışları var olmuştur.  Zira 1700’lere dek varabilmekteyizdir! Clarence Major: “Hip kelimesinin kökenlerinin Wolof diline ait olduğunu “hepi” ya da “Hip’i” fiilinden türeyip “görmek”-kişinin gözlerini açması gibi anlamları olduğunu belirtir”

  3.

 Hip aslında ırkçılığın bertaraf edilebildiği ender noktadır. Aslında züppeliğin ötesinde transandantal yapısı onu insanüstüleşitirir politik anlamda, aşkındır Hip, ayrımdan, eşitsizlikten tiksinir. Ama bunların üzerine konuşmaz Hip! Cool’luğunu bozmaz. Buradan hareketle de kendi içinde ahlaklıdır. Bu diğer yandan Hip’in yıkıcı gücünün ispatıdır. Hip, yıkım merkezli hareket edebilme gücüne-doğasına- sahiptir.

   Hip ile gündelik yaşam vasıtasıyla “normal insan” uzak düşse de Hip; dil, edebiyat, müzik, moda vasıtasıyla hayatın içine sızar. Aktif politikadan gazete manşetlerine, TV programlarına varasıya yaygındır bu sızış. Ama bu sızmalar “beyaz olmakla siyah olmak arasında farklar vardır.” Sözünü anımsatır bize.

   Bu da bir diğer Hip atasözünü akla getirir: “Herkesin Hip olması mümkün olmamasına rağmen herkes Hip olabilir.” Zira Hip’in anlamı; Jazz kulüplerinin züppelerinden pasaj kapısındaki p*çe, Lennon’dan Buckley’e farklı anlamlara gelmektedir.

    

4.

   Amazon gibi satış sitelerinin kitap sekmelerinde görebilirsiniz: “Hipster el kitabı” cinsinden ticari metalar vardır, Hipster aygıt değildir, Kullanım kılavuzu vesairesi yoktur. Muhammed Ali ya da Bob Dylan ya da “Punk Zencidir” diyen Richard Hell’in kılavuzu yoktur!

   Hip’in yaşayanları olduğunca, yönetenleri –yön verenleri, sessizleri, üretenleri ve elbet tüketenleri de olur. Bu onun farklı ekonomik kültürel sahalarından kaynak bulur

   Her Hip kendi düşence Hip’tir. Kerouac başka, Whitman başka Gilespie başka…

  5.

   Hip “siktir et” demeyi layığıyla becerebilendir. Tupac Shakur ya da Kurt Cobain gibi kişisel-yıkım yandaşı Hip’ler ve ardılları var elbette, Hip’in karakterinin uzak bir kıyısının varlığı söz konusudur. Onların varlıklarında, yaşamı hesapsızca harcamak tarafı vardır zira Hip’in –biyolojik açıdan da servet açısından da- 2pac ve Cobain de olduğu gibi. Hip aile ile ilgili değildir. Hip iyi eş olmakla ilgili değildir. Hip hayatları s*kilmişler için iyi bir mezarettir bu anlamda!

donquixote – Mangal Fanzin

mangalfanzin

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın