Fsociety açılımının ilk adımlarından biri olan Neo-Beat’in resmi sitesi olan beatkusagi.com üzerinde kapsamlı geliştirme projesi başlamıştır. 21 Mart 2013-15 Kasım 2013 dönemi arasında, Neo-Beat çevresinde yazı akışı büyük oranda blogspot-tumblr gibi ağlar üzerinden sağlanıyordu. Yolda Projesi’nin başlamasıyla birlikte bu literatüre içerik olarak katkı düzeyinde ciddi bir artış yaşandı ve bir web sitesi kurmak kaçınılmaz hale geldi.
Ne var ki bu süreçte beatkusagi.com Neo-Beat’in öncelik verdiği alanlardan biri değildi. İlgimizi büyük oranda twitter üzerinde yoğunlaştırmış, siteyi ise özellikle Beat deneyimini anlatan içeriklerin öne çıktığı yazınsal bir alan olarak kullanmayı tercih etmiştik. Bir diğer etken ise Neo-Beatlerin sık sık yolda olmasının etkisiyle belli dönemlerde internetten yaşadığımız uzun kopuşlardı. Bu anlamda bir şekilde kurulduğu dönemki altyapı üzerine yapılan küçük modifikasyonlarla bugüne dek gelen site 2017’yle birlikte artık yeterli gelmemeye başlamış, Neo-Beat’in büyük siber açılımı çerçevesinde sitenin teknik açıdan sil baştan düzenlenmesi kaçınılmaz olmuştur.
Neo-Beat’in 2016 Zeytinli Fest’ten sonra başlattığı büyük seferberlik sayesinde Taksim’de kalıcı bir mekâna geçildi. İstanbul Factory üretim alanlarında sanat-kültür-teknoloji alanında deneysel çalışmalar hız kazandı. Beatkusagi.com üzerinden başlattığımız kapsamlı geliştirme projesi ile birlikte; tüm bu hız kazanan üretim ağlarından çıkacak içerikleri siteye aktararak, Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden Neo-Beat takipçilerine kolay erişim imkânı sağlanacaktır. İlaveten aşağıda bahsedilecek olan siteye yapılacak düzenlemeler sayesinde ise internet ortamı da Neo-Beat üretim alanlarından birisi haline gelmiş olacaktır.
Bu kapsamda Fsociety – Cyber-W işbirliğinde BeatKusagi.com üzerinde kapsamlı modernizasyon süreci başlamıştır. Bu çerçevede önümüzdeki 3 ay süresince site beta döneminde olacaktır. Yapılacak geliştirmelerin aşamalı olarak siteye entegre edilmesi planlanmaktadır. Bunun temel nedeni, kullanıcıların aşamalı olarak yeniliklerle tanışarak beatkusagi.com’un yeni arayüzünü ve konseptini benimsemesidir. Bununla birlikte bütün yenilikler eş zamanlı olarak devre sokulsaydı hem çok fazla bug ortaya çıkacak hem de yeniliklerin içeriği tam olarak anlaşılamayacaktı.(Burada Football Manager, Civilization gibi oyunların aşamalı olarak gelişim çizgisiyle benzer strateji benimsenmiştir.)


İlerleyen aylarda beatkusagi.com üzerinde şu düzenlemelerin yapılması planlanmaktadır:
-Siteye entegre forum altyapısı oluşturulacak, buradan interaktif olarak topicler üzerinden bir paylaşım ortamı oluşturulacaktır.
-Yazar ve editör kadrosunda kapsamlı düzenlemeye gidilecek, yeni katılımlar olacaktır. Bu konuda inisiyatif paylaşımı OpZen gibi dinamik etkinlikler çerçevesinde Satürn Komünü tarafından ortak olarak belirlenecektir.
-Sitede üyeler arası özel mesaj opsiyonu açılacak ve beatkusagi.com altyapısı sosyal medya tabanlı bir arayüze kavuşacaktır.
-İlerleyen dönemde devreye girecek Neo-Beat.FM internet radyo yayını beatkusagi.com üzerinden dinlenebilecek ve program buradan duyurulacaktır.
-Fanzin Database bölümü üzerinden, fanzinlerin pdf içeriklerine ulaşılabilecek, dünyanın her yerinden bu kapsamlı arşiv takip edilebilecektir.
-Site üzerinden Neo-Beat Go App’inin gelişim süreci, Cyber-W projeleri izlenebilecektir.
-Neo-Beat Youtube üzerinde de yeni bir yapılanmaya gitmektedir. Buradaki yeni içeriği anlık olarak websitesi üzerinden takip etmek mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın