The following two tabs change content below.
lili marleen

lili marleen

There's someone in my head but it's not me!
lili marleen

Latest posts by lili marleen (see all)

Amerika’da 50’li yıllarda beat yazarlarının edebi kuralları yıkmaya başlanmasından çok daha önce müzikte John Cage’in besteleriyle kurallar yıkılmaya başlamıştı. John Cage duyduğumuz her şeyin müziğin bir parçası olduğunu düşünüyordu ve bunu kendi müzik manifestosunda şu şekilde ifade etmiştir:

‘’Hiçbir şey müzik bestelemekten daha güzel olamaz

Hiçbir şey müzik dinlemekten daha güzel olamaz

Hiçbir şey şarkı çalmaktan daha güzel olamaz

Şimdi kulaklarımız mükemmel bir uyum içinde

Eğer sanatımın bir amacı varsa bu yaşadığımız hayatta akışkan olmaktır.’’

Zene ve Budizm’e ilgi duyan John Cage müzikte hiçbir sınırlamaya yer verilemeyeceğini belirtmiştir ve müzikle ilgili birçok deneysel çalışmaya imza atmıştır. Bu deneysel çalışmalardan en çok dikkat çeken ise 4’33’tür. Bu eserde 4 dakika 33 saniye boyunca piyano çalmamıştır ve seyircilere sessizliğin sesini dinletmiştir bildiğiniz gibi Dünya’da gerçek bir sessizlikten söz edilemez anne karnının bile kendi sesi vardır gerçek bir sessizlikte delirmemiz kuvvetle muhtemel. John Cage bu bestesiyle tıpkı Zen keşişlerinin Zen’i açıkça konuşmadan anlatmaları gibi o da yarattığı sessizlikle her şeyin bir müziği olduğunu göstermiştir.

‘’Sessiz olduğumuzda duyduğumuz müzik benim favorim.’’ diyen John Cage’in 4’33’ün ilk gösterimi hakkında söyledikleri her şeyi açıklıyor: ‘’ Bir noktayı kaçırdılar. Sessizlik diye bir şey yoktur. Sessizlik diye düşündükleri şey rastlantısal seslerle doluydu, ancak onlar dinlemeyi bilmiyorlardı. Birinci bölüm boyunca dışarıdaki rüzgârın kımıltılarını duyabilirdiniz. İkincide yağmur taneleri damda patırtıya başladı. Üçüncüdeyse insanlar bu kez insanlar kendileri konuşmaya, dışarı çıkmaya ve bu sırada türlü, ilginç sesler çıkarmaya başladılar.

John Cage’e göre Zen’de olduğu gibi müzik hayatın içindedir ve müzik yapmak yalnızca müzisyenlere özgü bir şey değildir. Ayrıca müzikal olmayan sesleri dinlemeyi reddettiğimizde kendimizi muhteşem bir müzik deneyiminden alıkoyduğumuzu belirtmiştir.

Diğer yapıtları arasında kendi icadı olan piyano tellerinin arasına vida, lastik vb. cisimler yerleştirerek oluşturduğu  ‘’hazırlanmış piyano’’ (prepared piano) için sonat ve interlüdleri, In A Landscape dizisi, Variations dizisi bulunmaktadır.

Yaşamı boyunca yenilik arayışı içinde olmuş, kendi müziğini hep bir adım ileri götürmüş ve müziğe getirdiği yenilikçi bakış açısıyla kendinden sonraki müzisyenleri etkilemiştir. john-cage-2

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın