The following two tabs change content below.
Utis
#NeoBeat 一は全、全は一/Ichi Wa Zen, Zen Wa Ichi

 

Tarih büyük cevherleri büyük felaketlerin ortaya çıkarabileceğini göstermiştir. Bir sistem kırılması olan 29 Krizi ile yoksulluğun ve işsizliğin artışı insanları mevsimlik işçi olarak seyahat etmeye yönlendirmişti. Bu hoboların serüvenleri büyük bir kültürel açılıma ilham kaynağı olarak bir bakıma toplumların değişimine neden olmuştur. Büyük buhranın meydana getirdiği koşulları anlamadan Beat Kuşağı’nı tanımak mümkün değildir. Gerçekliğin bir yansıması olan sinema ile Buhran döneminin yaşayışına zaman makinemizden göz atmak üzere 5 Büyük Buhran filmi:

 

  1. Modern Times – Modern Zamanlar (1936)

Charlie Chaplin’in bu kült filmi listelere koymaya doyulamayan, eh her aklı selim vatandaşın da izlemesi gereken kafa açıcı bir sinema harikası. Dönemin koşullarını kendine has üslubu ile ekrana taşıyan Şarlo, eleştiri ve empatiyi bir arada sunmayı başarmış. Fabrika çarklarını da, liman serserilerini de yakından tanıyacağız film ile. Kafesteki huzurlu hayatından küçük bir modern zaman hayali için vazgeçen adamı da seveceğiz ve o küçük umut kırıntılarının peşinden yollara vuran hoboları da anlayabileceğiz.

Sevgililerini kolundan tuttuğu gibi İkea’ya götüren nesil, hey, 500 Days of Summer’dan önce Modern Times vardı.

 

Spoiler vermek gibi olmasın; ilk sahnedeki o koyun sürüsü-fabrikaya giden adamlar sembolizmi var ya hani, işte o sürünün içerisindeki “kara koyun”a da selam olsun!

 

  1. Of Mice And Man – Fareler ve İnsanlar (1992)

John Steinbeck uyarlaması olan yapım, kadrosunda Gary Sinise ve John Malkowich’i bir araya getirmiş, çok da iyi etmiş. İkilinin enerjisi tam da kader birliği yapmış brolara, George ve Lennie’ye nefes vermiş.

Her şey son derece umutsuzken bir “yarın”ın hayali ile yollarına devam eden işçilerin hayatlarını, yoldaş olmayı ve yontulmamış ellerdeki öldürücü şefkati anlatan bir film Of Mice And Man. 30’ların yaşayışlarına birinci elden tanık olmamıza imkan verişinin yanında gerçekliğinin ağırlığını midemizin üzerinde bir yerde hissedebildiğimiz olay örgüsü ile de kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında.

 

  1. Dogville (2003)

Garip, rahatsız edici bir keyif veren filmlerin ustası Lars von Trier’in izleyicisiyle arasında aşk-nefret etkisi bırakan filmlerinden biri Dogville. Buhran döneminde geçen filmde, küçük bir Colorado kasabasının hem ne kadar kucaklayıcı, hem de ne kadar hırpalayıcı olabileceğini göreceksiniz. Şahsi duygulardan, toplum psikolojisine pek çok farklı çıkarımla ve damağınızda acı okaliptüs tadı ile unutulması zor bir film olacağının garantisini verebiliriz.

 

  1. Cradle Will Rock (1999)

Büyük Buhran’dan paylarına düşen zorlukları alan emekçiler yalnızca fabrika işçileri ve mevsimlik işçilerden ibaret değil tabi ki de. Cradle Will Rock, 30’ların sanatçılarını konu alıyor. 1937 yılında, Orson Welles tarafından yönetilmiş olan “The Cradle Will Rock” müzikalinin yapım aşaması, bu filmde Tim Robbins’in ellerinden ekrana taşınıyor.

 

  1. The Grapes Of Wrath – Gazap Üzümleri (1940)

Büyük buhran ve halka yansımasını konu alan filmler üzerine bir listede en az iki tane John Steinbeck uyarlaması bulunmasını gerekli görüyoruz. Muhtemelen Amerika’daki ilk Neo-Beat’lerden biridir bu yazar ne de olsa. Dönemin bir diğer yüzünü, topraklarından koparılan çiftçileri de bu film ile tanıdıktan sonra sinema üzerindeki tarih yolculuğumuzda her cepheye bir göz atmış oluyoruz.

Yönetmen koltuğunda John Ford’u, kadrosunda da Henry Fonda’yı barındıran yapım üstelik anahatlarıyla kitabı da takip eden bir uyarlama olduğuna göre izlenmemesi için bir bahane kalmıyor.

 

Alabildiğine umutsuz bir atmosferde devam etme gücünü verenin küçük umut kırıntıları olduğunda hemfikirsek yazıyı da The Grapes of Wrath’in o meşhur final cümlesi ile sonlandıralım dostlar:

“We are the people!”

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın