The following two tabs change content below.
divasyadimahi

divasyadimahi

yarı zamanlı gezgin, yarı zamanlı okuyucu.
divasyadimahi

Latest posts by divasyadimahi (see all)

yapılacak, düşünecek o kadar çok şeyimiz var ki kendi kendimi kaybetmeye başladım artık. geceler ve gündüzler birbiri ardına, yalan ve gerçeklik birbiri ardına. hayatta ardı ardına tahammül edemeyeceğimiz her şey birbiri ardına. kapkaranlık bi barda göz göze geldiğin adam geçmişin ardı ardına, listeden çalan vurucu parçaların hepsi ardı ardına. dayanak noktamız ne zaman kaybolacak merak ediyorum. hayattan haz almadığımız, sonsuz bi boşluğa adım atmayı aklımızdan geçirdiğimiz an ne zaman gelecek? ne zaman o uçurum düşüncesinin çekiciliğine kapılacağız, ne zaman çabalarımız sonuçsuz kalacak? çırpındığımız sular yavaşça çekilmek üzere. bizi biz yapan, üzerimize asla taşıyamayacağımız ağırlıklar koyan tüm bu yaşam, ve yaşamın kalbindeki enerji de yavaşça ve aynı zamanda zarifçe çekilip gidecek gibi görünüyor. o zaman boşlukta yapayalnız ve anlamsız kalacağız.

hayatta anlamsızlığımızı kabul edebildiğimiz ölçüde yaşayacağımızı ve ileri gideceğimizi biliyorum. eğer anlamsızlıkla mücadele etmek yerine ona teslim olmayı kabullenebilseydik, gecenin bir yarısı girip çıktığımız karanlık odalar, bakmak zorunda kalacağımız ifadesiz yüzler olmayacaktı. asla ulaşmayacak sözler sarf etmek zorunda kalmayacaktık. bu noktada yaşamın başladığı ölçüde onu yaşamasını bilecektik. ve dahasında geri kalan her şey devam etmek için bir nokta haline gelmekten başka bir şey yapmayacaktı.

oscar wilde’ın söylediği gibi “insan yaşayacak!” diye ısrarcı olmak istiyorum. yaşayacak mıyız, yaşamayacak mıyız? bu soruya cevap verebilmek için başka bir problemi çözmek zorunda kalacağız ilk olarak: yaşamın ölçütlerini belirlemek. ve malesef bu karakteri tam olarak anlaşılmaz, tarifsiz dünyada hiçbir şeyi nesnel bir ölçüte sığdırmayı başaramayacağız. yani geriye cevaplanamayan bazı sorular, bunların yanında asla öğrenemeyeceğimiz gerçekler kalacak. ve onların ardından gideceğiz ve gittiğimiz kadar çoğalacağız. bu şekilde devam edeceğiz ve bu arayışın ardında çoğalacağız, fark edeceğiz ve yaşayacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın