The following two tabs change content below.
enjolras
İstanbul - Neo-Beat 'Diyelim ki sadece gerçekliğin sınırlarını deniyordum.Neler olacağını merak ettim.Hepsi bu.' twitter.com/enjolrasx
enjolras

Latest posts by enjolras (see all)

FSOCIETY=NEO-BEAT

Mr. Robot - Pilot

“Neo-Beat Go” Projesi

“Neo-Beat Go” projesi, Neo-Beat’in son bir yılda underground bilime kayan, Orgon akümülatörü gibi çalışmaları da içine alan projeleriyle internet boyutundaki birikimin sonucudur. 2016 Zeytinli Fest ve Satürn Komünü’nde yapılan uzun forumlarda Neo-Beat içinde, internetin çöküşünü durduracak ve siber dünyaya 1999-2005 döneminin enerjisini geri getirecek adımlar atma iradesi ortaya çıkmıştır. Bu enerjiyi uyandırmak için Neo-Beat büyük çapta bir Cyber Army oluşturma çalışmalarına başlamıştır.Bu yapı, robot hesaplar tarafından işgal edilen Twitter’ın, çakma fenomenlerin ucuz videolarının istila ettiği Youtube’un, pop kültürünün ele geçirdiği Instagram’ın ve sağlayabileceği büyük olanaklara rağmen gelenekçi aile yapısının yeniden inşasının ötesine geçilemeyen Facebook’un getirdiği durağanlığı aşma adına ilk etapta kendi çevremizde, sonrasında ise Türkiye’nin tamamında ve uluslararası düzlemde devrim yaratacak projelerle gelecektir.

Bu yapının amacı internetin gerçek potansiyelini gün yüzüne çıkarmak ve Apple-Microsoft gibi tröstlerin egemenliğinde yönlendirilen kültürel çöküşün ve durağanlığın önüne geçmektir. iPhone 7’nin geçtiğimiz günlerde mobil teknolojinin salt biçimci ve modaya dayanan yönünü öne çıkaracak şekilde lansmanı, internet çağının çöküşünün son noktası olmuştur.

v3_0_by_enshoux-d95e71l-002

Neo-Beat, underground ve Beat kültürüne getirdiği açılımın ardından, artık siber boyutta da internet kültürüne yeni bir yorum getirmeye hazırdır.Bu nedenle “Neo-Beat Go” projesi kapsamında mobil bir application üzerinde çalışmaları başlatıyoruz.

-Uygulamanın Android ve IOS  üzerinden ücretsiz olarak dağıtımı yapılacaktır.(Sistemi, sistemin araçlarıyla vurmuş olacağız)

-İlk etapta Türkiye tabanlı BETA sürümü yayınlanacak, sonrasında yapılacak geliştirmelerle “worldwide” sürümü ortaya çıkacaktır. Dünyanın her ülkesinden bu uygulamaya telefondan erişilebilecektir.

-“Neo-Beat Go” projesi, Pokemon Go’nun yayılmasıyla kendini gösteren, simülasyon çağının başlangıcını simgeler. “Pokemon Go”, simülasyon dünyasının “Tetris” evresidir. “Neo-Beat Go” projesi, bu oyunda çok ilkel ve basit şekilde gün yüzüne çıkan felsefeyi yaşamla ve Yolda Projesi’yle buluşturacaktır.(Pokemon Go, Edison’ın mum işlevinde kullandığı ampül konumundayken, bu proje Tesla’nın alternatif akıma dayalı elektrik enerjisidir.)

navigation
Uygulama navigasyon altyapısıyla büyük bir simülasyon olarak kabul edebileceğimiz yaşamı Neo-Beat kültürü üzerinden birleştirecek

-Bu uygulamayla, anlık olarak dünyanın çok farklı noktalarındaki Neo-Beatler birbirini bulabilecek(gizliliğin korunumu açısından sadece kendi konumlarını güncellemeleri durumunda) ve anlık olarak etkinlikler alınabilecektir. Uygulama “Google haritalar” altyapısıyla etkileşimli olarak çalışacak, harita üzerinden yol rotaları ve buluşmalar anlık olarak takip edilebilecektir.Söz gelimi app üzerinden Moda Sahil’de 50-60 Neo-Beat’in bir arada görünmesi, orada bir hareketlilik olduğuna işaret edecek, app kullanıcısı bundan yola çıkarak orada bir toplanma olduğunu anlayacaktır.

Yol rotaları: Uygulama üzerinde Likya Yolu, Route 66,Trans-Sibirya gibi yol rotalarına ait bilgiler ve bu yol rotalarında ilerleyen gezginler izlenebilecektir. App üzerinden yol arkadaşları bulunabilecektir. App, etkin bir otostop ağı kurmamızın da önünü açacak… Facebook grupları yol arkadaşları bulmada bu uygulamaya kıyasla çok işlevsiz kalacaktır.

Yol videoları: Uygulama aracılığıyla Vine formatında kısa yol videoları paylaşılabilecek, bu videolar çekildikleri konuma göre harita üzerinden izlenebilecektir.

Mekan: Uygulamada, Holy Antalya Koyu, Moda Sahil gibi kurtarılmış bölgeler ve dünyanın her noktasında Neo-Beatlerin sürekli olarak toplanmayı seçtiği mekanlarla ilgili kısa bilgilendirici notlar yer alacak, harita üzerinde bu noktalar gösterilecektir.

Forumlar: Application kapsamında, her türlü fikir alışverişinin yapılabileceği forumlar takip edilebilecek, burada dünyanın her bölgesinden yol rotalarıyla ve Beat kültürüyle ilgili paylaşımlar yapılacaktır. Bu forumlar farklı ülkelerden backpackerları bir araya getirecektir.

Anlık Chat özelliği: Farklı şehirlerdeki underground ve Beat çevrelerini bir araya getirecek bölgesel ağlar üzerinden doğrudan iletişim opsiyonu açılacaktır. Whatsapp ağlarının teknik altyapısı, Zeytinli sonrası çok kitleselleşen Neo-Beat enerjisini taşımak için artık yetersizdir.Uygulamanın devreye girmesiyle aramızdaki iletişimi artık kendi ağımızda sağlayacağız.

Neo-Beat Wiki: Neo-Beat kültürüne, tarihine ve teorik arka planına ilişkin her türlü içerik keywordler üzerinden Neo-Beat Wiki ağında paylaşılacak, herkes bu alana eklemelerde bulunabilecektir.

Tech Tree: 2013’ten itibaren Neo-Beat ağlarındaki gelişmeler, tarihsel bir cetvel üzerinden gösterilecektir Bu özellik sayesinde Neo-Beat’in Orgon akümülatörü projesi gibi açılımları ve aktif projeleri takip edilebilecektir.

tech-tree
HOI3’ün gelişmiş tech tree formatına benzer kapsamlı bir Neo-Beat gelişim çizelgesi oluşturacağız.

Subtitle: App kapsamında bütünleşik olarak gelecek altyazı uygulaması, anlık olarak tüm dünyadan Neo-Beat’le ilgili haberleri geçecektir.Buradan buluşmalar, etkinlikler, projeler takip edilecektir. Her Neo-Beat subtitle eklentisine haber ekleyebilecektir.

subtitle
CM 03/04’ten aşina olduğumuz altyazı üzerinden haber akışı bu uygulamaya gelecek.Buradan Neo-Beat’le ilgili canlı gündem akışı paylaşılacak

-Uygulamanın ismine ve logosuna, Satürn Komünü oylamayla karar verecektir.

-Uygulamanın gelişim sürecinde, ”developer” ekibi için (sosyal medya tabanlı olmayan)gizli iletişim ağı kurulacak, zaman zaman birkaç günlük dönemlerle reelde bu ekip bir araya gelecektir.

Süre: Application, tam olarak hedeflenen noktaya gelmeden piyasaya sürülmeyecektir. 2017 yazına BETA sürümünün yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Uygulamayı geliştirecek ekibe şimdiden coder, database yöneticisi, içerik editörü, tasarımcı gibi çok farklı alanlarda katılımlar başlamıştır. Açık kaynak kodlarıyla çalışılacağı için projeye katılımda bulunmak isteyen herkes çalışmalara katılmak için başvurabilir.

Fsociety buluşmaları: “Neo-Beat Go” projesi, Neo-Beat’in internete dair projelerinin sadece bir yönüdür. Bu projeyle ilgili bir başlangıç adımı olarak İstanbul’a Fsociety buluşması alınacaktır. Bu buluşmaya çok farklı alanlardan internet uzmanları ve programcılar katılım gösterecektir. Hedef ise açık ve nettir: Bir İnternet Rönesansı başlatmak…

14315884_10154494047898050_18594786_o-001

Orgon Akümülatörü

Orgon Akümülatörü üzerine teorik çalışmalarımız tamamlanmış ve akümülatörün üretimi için gerekli ham maddeler toplanmaya başlanmıştır. Akümülatörün üretim sürecine katılacak arkadaşlarla sonbahar dönemi içerisinde bir komünde bir araya gelerek akümülatörün üretimini çok kısa sürede tamamlayacağız.Orgon enerjisi ve Orgon akümülatörünün üretim süreci, konuyla ilgili düzenlenecek bir konferansta kapsamlı olarak açıklanacak ve Orgon akümülatörünün bu kapsamda lansmanı yapılacaktır. Akümülatörle ilgili deneylere katılacak arkadaşlar, şimdiden başvurabilirler.

Underground Sinema

Bir süredir Beat Sinema’nın gündeminde olan, 24-48 saat gibi aralıklarda, deneysel bir alanda kesintisiz film gösterimleri yapma ve bu deneyimi underground üretim formlarıyla birleştirme projesi konusunda somut adımlar atılmıştır. İlk deney, İstanbul’da gerçekleştirilecek, bunu Çanakkale, Bursa, İzmit, Eskişehir, Ankara, Antalya, Kırıkkale, İzmir gibi şehirler izleyecektir. Hedef, 60’ların  Londra’sının psychedelic enerjisini, Godard filmlerinde görebildiğimiz sinemanın tahmin edilemez kışkırtıcılığıyla birleştirmektir.

14284958_10154494047508050_599032121_o-001

Zeytinli Kaldırımlarının Enerjisi

Neo-Beat’in kemik kadrosunun neredeyse %80’inin katılım gösterdiği 2016 Zeytinli Fest’in sonuçlarını burada birkaç paragrafla anlatmak pek mümkün görünmüyor.Bu festivalin sonuçlarına yeni çıkacak kitaplarda tekrar ve tekrar değineceğiz.

Neo-Beat, bu festivalde 5 gün boyunca kaldırımlarda gün boyu çok kalabalık bir kitleyi bir araya getirerek, alternatif bir festival alanı yaratıp Zeytinli’ye Woodstock enerjisini taşımayı başarmıştır.Kaldırım bölgesinde her gün, yaklaşık 2-3 bin kişi sürekli olarak bu bölgede durarak, hiçbir sınırlamayla, tabuyla ve kuralla engellenmeden, 5 gün devam eden bir ütopyanın parçası olmuştur. Kaldırım bölgesinde yer alan Satürn Duvarı’nda yazan “Neo-Beat’in özgürleştirdiği topraklara hoş geldiniz” ifadesinin etkileri dalga dalga Zeytinli’deki bütün kaldırımlara yayılmıştır.

Festival boyunca Hector çığlığı, alandaki yüzlerce kişiyi birleştirerek yeniden bir özgürlük çığlığı haline gelmiştir. 2016 Zeytinli Fest, Neo-Beat’in aynı zamanda müzik çevreleriyle birleşmesi olmuştur. Neo-Beat’i temsilen bir komite, doğrudan Umut Kuzey’le bir görüşme gerçekleştirerek Neo-Beat vizyonunu paylaşmıştır. Sahne bölgesinde Baba Zula, Teoman, Mor ve Ötesi gibi gruplar konserlerinde doğrudan Hector’u selamlamış,  Yüzyüzeyken Konuşuruz ve Flört ise konserlerinde Neo-Beat’e desteklerini açıkça ifade etmişlerdir. Hatta Yüzyüzeyken Konuşuruz, konseri Neo-Beat flamasıyla sonlandırmıştır.Baba Zula, kaldırım bölgesinde Neo-Beat’in kurduğu Woodstock Atölyesi’ni ziyaret ederek, burada Neo-Beatlerle buluşmuştur. Neo-Beat bu festivalde siyasi ya da felsefi açıdan çok farklı uçlardaki kişileri 60’ların enerjisiyle bir araya getirmeyi başarmış, festival boyunca özgürlük ve hoşgörü hakim olmuştur.Baba Zula’nın “Özgür Ruh” şarkısı, burada canlı olarak deneyimlenmiştir.

14233593_841487305986279_505628650_o-001
Zeytinli Fest’te Yüzyüzeyken Konuşuruz, konseri Neo-Beat’i selamlayarak sonlandırmıştı.

Bu festivalde, kaldırım bölgesinde yaşanan paylaşımlar unutulmayacaktır. Festivalin dört bir yanına dağılan lejyonlar, Neo-Beat’in mobilizasyonu gösterme adına önemli bir adım olmuştur. Binlerce kişi bu festival aracılığıyla Neo-Beat’i tanıma olanağı bulmuş, birçok yeni fikir, proje ortaya çıkmıştır.Festivalin en büyük sonucu ise Zeytinli’deki enerjiyi Türkiye’nin her yerine taşıma iradesinin ortaya çıkması olmuştur. İlk adım olarak Neo-Beat rotasını ekim ayında ortaya çıktığı topraklara, gri şehre çevirecektir.Böylece Ege’de başlayan OpZen, İç Anadolu Bölgesi’nde devam edecektir.  Bunun öncesinde Eskişehir’de bugüne kadarki ilk Neo-Beat buluşması gerçekleştirilerek, Eskişehir’de de bir Beat çevresi kurulacaktır.Konuyla ilgili Neo-Beat Ankara’dan arkadaşlar yakında kapsamlı açıklama yapacaklar…

14329185_10154494045708050_2049967041_o-001

Neo-Beat’in Kadıköy’e Yerleşmesi

2017, Neo-Beat’in büyük projelerinin gündeme geleceği ve bu projelerle ilgili sürecin resmen başladığı yıl olacaktır. Kadıköy Açık Hava Festivali, Neo-Beat’in açık alanda alacağı etkinlikler için bir deneme niteliğindeydi. Buna karşın 600’ü bulan katılım düzeyi, yaptığımız çağrıya olan karşılığı ve Kadıköy’ün Neo-Beat’e desteğini göstermiştir. Şimdi çıtayı çok daha yukarıya taşıyıp Kadıköy’de büyük çapta bir festival düzenleme zamanı. Bu etkinliğin bugüne kadar Neo-Beat’in düzenleyeceği en büyük çaptaki etkinlik olacağı kesin görünmektedir. Bu festival, açık bir şekilde Neo-Beat’in Kadıköy’e yerleşme ve burada Factory’i kurma idealinin ifadesidir. Factory’nin kurulması için süreç artık resmen başlamıştır.

 

*Yazının başındaki fotoğrafın sol alt köşesinde “Code windings 2” fontuyla yazının özeti yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın