The following two tabs change content below.
lili marleen

lili marleen

There's someone in my head but it's not me!
lili marleen

Latest posts by lili marleen (see all)

dj

‘’Radyolarda şarkılar boş ver diyorlar’’, ne güzel söylemiş Cem Karaca 1977’de çıkan ‘’Yoksulluk Kader Değildir’’ Şarkısında. Günümüzde de radyoların ve zaman içinde onun yerini alan TV’lerin pek bir farkı yok .

Bütün o müzik kanallarını düşünün: ilk gördüğünüz ‘’terk edilmek umurumda değil’’ temalı plaj manzaralı bir klip insan sormadan edemiyor; ‘‘Madem takmıyorsun neden bu konu üzerine şarkı yazıp ekranda yer kaplıyorsun?’’. Bir sonraki kanal arabesk sözler içerikli, isterse o elindeki gitarı ağlatabilecek yetenekte insanların sadece görüntü amaçlı ellerine aldıkları gitarı rockımsı mı yoksa rakımsı mı olduğunu bilemediğimiz bir türde çaldıklarını görüyoruz. Kanallar belki de zaten umurunuzda değil ama son bir örneğim daha var: Bu kanallarda gösterilen şarkılar utube’da milyonlarca kez tıklatılan şarkının kendisinden çok klibinin konuşulduğu daha çok klip sektörünü ayakta tutmak amaç güdülmüş izlenimi veren cinsten. Bu tür şarkılarda sözler zaten önemli değil anlamını bilmenize gerek yok; önemli olan gece klüblerine gidip o kompozisyonu olmayan sadece ruhsuz, robotik ritimlerden oluşan o müziğe etrafınızdakilerin göz estetiğini bozan hareketler eşliğinde dans etmeniz.

Aslında sanılandan çok daha fazla insan bu durumun farkında retro tarzda çalan mekanların revaçta olmasının başka bir açıklaması olamaz.
TV’de tıpkı diğer her şey gibi müziğin de dayatılmasına rağmen birçok insan o şarkıları bilmiyor çünkü o şarkılarda insana dair duygular pek yok. Fakat her nasılsa radyo ve TV’lerde ‘’boş ver diyen’’ şarkılar çalınıyor.
Müzik hissetmek içindir bu beton kafeslerden oluşan kentlerde yaşarken duygularımızı açığa çıkaracak, kısacası insan olduğumuzu hatırlamamızda yardımcı olacak müzik türlerine yönelmek bizi absürdlüklerden kurtaracak. İnsanı belli bir kalıba sokmak isteyen o şarkıların aksine insanı özgürleştiren şarkıları keşfetmemiz internet sayesindedir. İyi ki internet var!

Paylaş
Önceki İçerik7 Milyar Roman
Sonraki İçerikAt Kafası Dergi
lili marleen
There's someone in my head but it's not me!

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın