jim

ODTÜ EFSANESİ
ODTÜ’de oldukça popüler bir program olan “DC++” Hector efsanesinin ortaya çıkışında başlangıç noktasını oluşturur. Bu ağ üzerinden çok sayıda porno içeriği paylaşımı yapan “Hector” nickli öğrenci kahraman ilan edilir ve kampüsteki öğrenci yurtlarında(8. yurt başta olmak üzere) elektrik kesintisi gibi durumlarda ve Devrim Stadyumu’nda zaman zaman Hector’un ismi haykırılır. Başka bir rivayete göre ise bu geleneğin yayılmasında “Truva” filmi de etkili olmuştur(Achilles-Hector düello sahnesi).

Neo-Beat ve Ankara
Ortaya çıkışı büyük oranda 2008-2009 döneminde zirve noktasını yaşayan Ankara’daki underground kültürün birikimine dayanan Neo-Beat, 21 Mart 2013’te ilk kez telaffuz edilmesinin öncesinde birçok evreden geçmiştir. Hacettepe Ünv, ODTÜ, Gazi Ünv. ve Ankara Ünv.lerindeki sınır deneyime açık bazı öğrenci topluluklarının bir araya gelmesiyle ortak bir üretim alanı oluşturulmuş, sonrasında Kadıköy’deki Beat çevreleriyle gerçekleşen birleşme Neo-Beat’in teoride ve pratikte altyapısını meydana getirmiştir. Dolayısıyla Ankara’dan fazlasıyla etkilenen Neo-Beat’in literatüründe ODTÜ efsanelerinin özel bir yeri vardır.Çünkü birçok arkadaşımız doğrudan Hector efsanesinin ODTÜ’de yayılmasında sürecin içinde olmuştur.

CNKzWt0UcAAl8xt

Zeytinli Fest ve Neo-Beat
2014 Zeytinli Fest, Neo-Beat’in kitlesel anlamda dışarıya açıldığı ilk etkinlik olarak kabul edilebilir. Öncesinde büyük oranda yeraltında olmayı seçen ve dışarıya açık bir etkinlik ya da toplanma çağrısı yapmayan Neo-Beat bu festivalle kitlelerle buluşmuş ve Neo-Beat’i son bir yılda dönüştüren birçok isim bu festivalle sürece dahil olmuştur. 2014 yılındaki festivalde yaşadığımız en büyük problemlerden birisi de şarj sorunu nedeniyle iletişim problemi olmuştur. Alanda internet üzerinden Neo-Beat’le tanışıp festivale gelen birçok kişiyle bu nedenle bir araya gelmek mümkün olmamıştır. İletişim büyük oranda telepatiyle sağlanmıştır.

Benzer problemleri yaşamama adına, 2015 Zeytinli Fest için alandaki bütün Neo-Beatleri bir araya getirecek bir şifre üzerinde değerlendirmeler yapılmış ve Ankara kökenli literatüre atfen bir ODTÜ efsanesi olan Hector’un daha önce görülmedik düzeyde bir katılımla bu festivale taşınması amaçlanmıştır. Böylece Neo-Beat’in çağrısıyla alana gelen birbirini tanımayan yüzlerce kişinin birbirini bulmasını sağlamak hedeflenmiştir. Bunun duyurusu festivalin ilk gününden itibaren sosyal ağlarda yapılmış, festival alanı çevresinde çok sayıda yazılama yapılmış ve daha önce Neo-Beat’le tanışmış isimlere bu proje öncesinden aktarılmıştır. Neo-Beat bu festivale bütün bileşenleriyle katılarak bugüne kadarki en kitlesel buluşmasını gerçekleştirmiştir. 

CNAYpM2UsAAOg6u

Hector Çığlığının Bilimsel Okuması
Neo-Beat’in felsefi özü Zen’dir. Zen bedenin sınırlarını aşarak bilinçaltındaki gizli enerjiyi açığa vuran teknikler geliştirmiştir. Bu nedenle çığlık terapisi, Zen ustaları tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. John Lennon da bunalım dönemlerinde bir meditasyon yöntemi olarak çığlığın önemine dikkat çekmiştir.

Hector’un Neo-Beat İçin Önemi
Sözcük olarak Hector’u seçişimizin ODTÜ efsanesinin yanında birçok nedeni vardır:
1.Festivalin gerçekleştirildiği bölge antik dönemlerde Truva’nın etki alanındaydı. Truva tarihinin en büyük efsanesi şüphesiz Hector’dur.
2. Hector, askeri ve ekonomik açıdan saldırıyı gerçekleştiren Yunan kent devletlerine karşı çok geride kalan Truva’yı 10 yıl boyunca ayakta tutmayı başarmış ve Hector öldürüldükten çok kısa süre sonra Truva düşmüştür.
3. Teknoloji, algılarımızı tümüyle araçlara yönelterek antik dönemlerin yaşam ateşiyle ve Dionysos’la bağımızı koparmıştır. Metropollerin uzağında, kısa süreli de olsa bir ütopya yaşarken, Hector’u anımsamak unuttuğumuz doğamızı anımsamamıza yardımcı olacaktır.

CNAQoPCVAAEcsJK

Hector Çığlığının Zeytinli Fest’te Yayılması
Festivaldeki Neo-Beat kitlesinin birbirini bulmak için Hector diye bağırmaya başlamasından çok kısa süre sonra bu gelenek festivalin tamamına yayılmıştır. Efsaneyi bilen Ankara’da yaşayan öğrencilerden de katılım olmuş ve Hector efsanesi ODTÜ’yü, Neo-Beat’i aşarak festivaldeki bütün katılımcıları bir araya getiren bir özgürlük çığlığına dönüşmüştür.

Festival; Nietzsche, Heidegger ve Morrison’ın da ifade ettiği gibi insan benliğinin en çok yükseldiği andır. 69 Woodstock’ın 46 yıl sonra bile etkileri hala hissedilmekteyken, Zeytinli Fest’in bugüne dek ülkemizde gerçekleşen bütün festivalleri aşan çılgın enerjisinde bu çığlığın büyük rolü vardır. Birbirini hiç tanımayan binlerce insan, 24 saat boyunca mutluluğunu, melankolisini,  heyecanını ve bazen sadece içindeki o tanımsız boşluğu bu çığlıkla paylaşmıştır. Dolayısıyla 24 saat boyunca Zeytinli Fest’te Beat enerjisi canlı bir akım olarak aramızda dolaşmış, Morrison’ın deyişiyle algının kapılarını hep birlikte aralamamız mümkün olmuştur.

CNLEkiyVAAAH6Se

Bundan Sonra Hector!
Zeytinli Fest’te Hector çığlığı, Pink Floyd’un The Wall’unda tanımladığı “Birlikte ayaktayız, düşeriz bölününce” felsefesinin en açık ifadesi olmuştur. Bu çığlık distopyanın ortasında yaşamı savunmaktır. Bu gençliğin hala son sözünü söylemediğinin ve geleceğe dair umut adına elimizde çok fazla neden olduğunun ifadesidir. Dolayısıyla Neo-Beat, gittikçe tekdüzeliğe ve otomatizme itelenen metropollere Hector efsanesini taşıma kararı almıştır. Bir başlangıç olarak sonbaharda Ankara’da Türkiye’nin her yerinden Neo-Beatleri bir araya getirecek büyük bir “Hector Buluşması” alınacaktır. Bu sefer Kızılay’ın Neo-Beat’e ilham veren sokaklarına bu festivalin enerjisi taşınacaktır. Ve bütün ötekilerin, kaybedenlerin ve umut edenlerin kahramanı Truvalı Hector, çok sevdiği Anadolu topraklarında 3200 sene sonra yeniden onurlandırılacaktır.Sonrasında ise bu geleneği Kadıköy, Alsancak ve Olimpos gibi noktalar başta olmak üzere Türkiye’nin her yerine taşıyacağız.
Hectoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooor!

DSCF1142-001

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın