The following two tabs change content below.
uyanneo

Latest posts by uyanneo (see all)

                 { Uzunca bir yazıdır.}

Hoşgeldin 2015,

ben dışarıda kar yağarken kulaklıktan ” Here Comes The Sun” dinleyen çocuk. Üzerimde GURURLAN! tişörtüm var. Sayende bir diğer yaşanmışlıklar silsilesini de unutulmak üzere rafa kaldıracağız. Unutulmuşluklarımızda ve modernitemizde bir yenileme ve boşaltma sürecine gidip, gelecek yeni ürünler için yeni modalar için hayatımızda yer açacağız. Gelişin şerefine düzenlediğimiz büyük alışveriş festivallerimiz, havai fişek gösterilemiz, partilerimiz ve erimelerimiz ile unutacağımız bütün şeyleri sıralamak istedim bu yazımda, seni selamlayarak elbette.

this-is-your-488kfp

Öncelikle kadın cinayet oranlarından başlamak isterim çünkü kadınların hayatımızda önemli bir yeri olduğunu düşünenlerdenim; 2014 ortalama aylık kadın cinayetlerinin  30bu da yıl boyunca yaklaşık olarak 360 değerli kadının öldürüldüğü anlamına gelmekte. Ve bunların %45’i sadece kendi hayatlarına yön vermek istedikleri için öldürülen kadınlardan oluşuyor. Olur da canınız sıkılır ve izlemek istersiniz diye de buraya konuya ilişkin yapılan bir tabiri caizse deneyin videosunu koyuyorum. Bu sayıların yanında çocuk gelinlerin, tecavüze uğrayan, darp edilen, sözlü hakaretlere uğrayan kadınların sayılarını koymama gerek olmadığını düşünüyorum. Ufak bir araştırma ile hepsine ulaşabilirsiniz.

poster1a

Bir diğer büyük yankı getirmesi gerektiğini düşündüğüm ise kazalar ve özellikle üzerinde durma gereği duyduğum maden kazaları. 1920-1930 arasındaki teknolojiyle günümüzde yürütmeye çalıştığımız madenlerimiz en sonunda kazayla gündemimize geldi ve sadece SOMA’da resmi rakamlarla 300 insan kaybettik. Bunun yanında Ermenek gibi birçok diğer olaylarıMIZ da oldu ve bizler çoğunu bilmiyoruz.

” Bilmemeye programlandık.”

İş-Kazası-Değil-Cinayet

Sevgili 2015,

Ben 2. sınıfta bir üniversite öğrencisiyim. Hayatımın herkesin övdüğü ve olmak istediği yaşlarındayım. Aynı hisleri beslediğimi söyleyemeyeceğim bu çağlarıma. Ama bu senede, yani iki bin on dörtte bu yaşta olduğum için sahiden memnunum. Çünkü muazzam bir olaya şahit oldum, belki Türkiye tarihinde bir kez olan bir şey. ” 2013 Gezi Parkı Gösterileri.” Buna gösteri demeyi tercih ediyorum çünkü protesto, olay, direniş vd. sözcükler bunu tanımlamak için fazla ideolojik dolayısıyla eksik kalıyor. GÖSTERİ. Herkes gösterileri sever. Başbakan bile, bence sever.

Symbols_of_Gezi_Protests

Bu büyük gösteri neticesinde bir çok şey gördük:

Duman- Eyvallah; Demir Sert- Bu Gaz Bi Harika Dostum; Boğaziçi Caz Korosu- Çapulcu Musun Vay Vay/ Çapulcular Oldu Mu; Kardeş Türküler- Tencere Tava Hep Aynı Hava; Oğuzhan Uğur- Birinci Vazife; The Ringo Jets- Spring of War şarkıları ortaya çıkmış, Fazıl Say ” İnsan İnsan” ile Placebo da ” Rob The Bank” ile selam yollamıştı.

carci-banner

Ve tabii ki atlamamamız gereken, Roger Waters’ın The Wall’unda insanlarımız gösterilmişti:

Roger_Waters_The_Wall_Live_in_Istanbul_Gezi_Martyrs

 

Ne yazık ki insanlarımızın resmi rakamlarla 8163’ü yaralandı ve 11’i öldü:  Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Mustafa Sarı, Ahmet Küçüktağ, Ahmet Atakan, Berkin Elvan, Burak Can Karamanoğlu, Mehmet İstif, Elif Çermik. 

Zaten 2014’ün gelmesiyle giderek unutulmaya yüz tutmuştu ama 11 Mart 2014 Berkin’in ölümüyle biraz alevlenir gibi oldu, artık seninle 2015, külliyen yok olur Istanbul United ruhu. Bakara makara, ayakkabı kutuları, sıfırlayarak, gemiciklerle ve ” emir kulu” polisleri sıraya dizip şu muydu bu muydu ile geçen yıllarımız bir güzel havai fişek gösterisi, köprü aydınlatması, kırmızı iç çamaşırları ve HO HO HO ile kalaylanıp sineye çekilir elbet. Nitekim 100 maskeyle önce Gezi’yi sonra POMA ve TOMA’yı ele geçiren hatta kullanan bulabilse helikoptere dadanacak olan Çarşı zaten darbeci değil miydi?

carsi-darbe-suclamasiyla-durusmada

 

Hüzünle #OccupyWallStreet ve #OccupyGezi hareketlerini anımsadığım bir seneydi, iki parkta da bulunma şansını yakaladığım bir seneydi. %99 rozetimi alabildiğim bir seneydi. Bu sebeple 2014’e minnettarım. Bunun yanında bir diğer #Occupy hareketinin de sinyallerinin verildiği bir seneydi fakat basınımız sağ olsun zaten ülke merkezi İstanbul’da yaşanan bir olayı bile bizlere aktarmayıp ” Penguenler” hakkında geniş bilgilenmemizi sağlarken, dışarıda yaşanan bir ” hürriyet” mücadelesini nasıl öğrenebilirdik ki yabancı kaynakları takip etmeden? Sarı Şemsiyelere de buradan selam olsun. Bunun üzerine ayrıntılı bir bilgi vermek istemiyorum zira zaten kimseyi aydınlatacak, bilgilendirecek birisi değilim fakat uyanmamız gerektiğini düşünüyorum. Hayatımızın ” Bu Tarz Benim” ve/veya ” Kurtlar Vadisi” nden fazlası olması gerektiğini düşünüyorum.

Umbrella_Revolution_in_Admiralty_Night_View_20141010

Ebola ” biyolojik silahı” nın resmi rakamlarla 7955 insanı canından ettiği, yükselişe başlayan IŞİD terörü sayısız kişiyi öldürüp sayısız bir diğer kişi topluluğunu da yutarak daha büyüdüğü, Ayn El Arab/ Kobani çatışmasının ülkemizdeki yansımasında da 37 insanın canından olduğu ve bir de ortalıkta dolanan sentetik uyuşturucuların üzerine oynak şarkıların yazıldığı bir sene oldu. Bunun yanında Burkina Faso’da ve Ukrayna da bir çok olay yaşandı, devlet binaları ateşe verildi, Kırım işgal edildi, Filistin için 2017’de tekrar 1967 sınırlarına dönülmesi BM’ye sunuldu. 

Hep ölüm hep yaralanma ve ateşe verme mi? Tabii ki hayır. Soçi Olimpiyatları yapıldı, hiç madalya alamadık elbette ve  stadyumların iki sokak yanında insanların açlıkla cebelleştiği Futbol Dünya Kupası’na da katılamadık, üniversitelerimizden ise sadece ” çapulcu yuvası” ODTÜ ilk yüze 85. olarak girebildi.

1381129

Ne yazık ki modernitenin eriyen ve çürüyen yaşantılara yansıması, henüz gelişmemiş fakat kendine 5 boy büyük kapitalizm ceketini giyen devletlerde çok daha net görünüyor. Baskı, dikta, eskiye ve geriye yönelik politikalar hiçbir devleti kurtarmayacağı gibi, ” liberal muhafazakarlık” da Demir Lady ve Reagan ile ” gelişmiş” emperyalist coğrafyalarda aslında 30 seneye yakın süre önce vazgeçilmişti. Kendimize büyük gelen ” ikinci el” kıyafetler alıyoruz. Seneye de giyeriz 2015.

Fakat hakkını da teslim etmem gerek çünkü çok uzun zamandır senenin bu vakitlerine düzenli yağan bir kar görmemiştik. Bana aslında çok da eskilerde kalmamış olan çocukluğumu hatırlattın 2015.  

Ve sanırım ben daha az bilen daha çok merak eden hallerimi özledim. 8 Nisan 2014’te artık destek verilmeyeceği açıklanan Windows XP kullanmayı…

Düşünen insanlara Dindar Nesil’e sevgi ve saygılarımla.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın