KAZANAN HECTOR OLDU!
Neo-Beat’ten Zeytinli Fest’in Ertelenme-İptal Girişimine Karşı Açıklama

CpkcKpgXgAAgAIL

Dün gece geç saatlerde, sosyal medyada Zeytinli Fest’in ertelenmesi(ve dolayısıyla iptali) üzerine söylentiler dolaşmaya başlamıştır. Söylentilerin yayılması ve konuyla ilgili resmi açıklamanın gelmesi, festivale katılmayı düşünenlerde büyük bir umutsuzluk dalgası yaratmış ve hayal kırıklığına neden olmuştur. Bunun üzerine Neo-Beat olarak gece 03.00’dan itibaren sosyal medyadaki bütün ağlarımız düzeyinde olağanüstü seferberlik hazırlıkları yapılmış ve harekete geçmek için festivalin organizasyon komitesinden gelecek açıklama beklenmeye başlanmıştır.

Festival organizasyon komitesinin bu konudaki kararlı duruşuyla birlikte sabah saatlerinden itibaren ‪#‎zeytinliyedokunma‬ hashtaginde birleşilmiş ve festivalin iptaline yönelik girişimlere karşı büyük bir konsensüs oluşmuştur. Festivale katılan sanatçılar da dahil olmak üzere, underground çevreler, müzik grupları, Rock’n’Roll’un özgürleştirici etkisini ruhunda hissedenler, otostop ağları, sanat grupları gibi birçok yapı bu hashtagde birleşmiştir. Hashtag, kısa süre içinde Türkiye TT listesinde birinciliğe, dünyada ise üçüncülüğe yükselmiştir.

Gelen tepkilerin çığ gibi büyümesiyle saat 11.00 civarı Neo-Beat, festivalin iptaline yönelik karar devam ederse, yüzlerce kişiyle festival tarihlerinde Zeytinli’ye gidip Zeytinli’nin her sokağına müziği ve festival ruhunu taşıma kararı almıştır. Bu çağrı yapıldığı takdirde, resmi açıdan festival iptal edilse bile, Zeytinli’de büyük bir coşkuyla sokaklarda, plajlarda ve kaldırımlarda festival ruhunun devam edeceği belli olmuştur. Orayı tutma görevini her Neo-Beat büyük bir şevkle yerine getirmeye her an hazırdı.
İlerleyen saatlerde, festivalin iptaline yönelik talihsiz(resmi) açıklama geri çekilmiş ve festivale yönelik yaptırım ortadan kaldırılmıştır. Kısacası, hepimizin çabalarıyla kazanan Hector olmuştur.

Cpk1XVAWgAAqxlm

Hector çığlığı bizim için özgürlüğün sembolüdür ve bu festivalle özdeşleşmiştir. Hector çığlığı birleştiricidir. Geçen yıl Neo-Beat kamp alanında, hippi arkadaşlarla başörtülü arkadaşlar aynı şarkılara eşlik etmiş, ideolojik-dini-etnik ayrımlar bir yana bırakılarak bu çığlığın birleştiriciliğinde festivalin coşkusu yaşanmıştır.

Ülkemizin geçtiği bu çalkantılı dönemde her zamankinden daha çok birleştirici etkinliklere ihtiyaç vardır. Zeytinli Fest, bu açıdan büyük bir fırsattır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Zeytinli Fest, barış, özgürlük ve demokrasi festivali olacak, şarkıların birleştirici etkisi aramızdaki duvarları kaldıracaktır.

Zeytinli Fest’te Hector çığlığı, Pink Floyd’un The Wall’da tanımladığı “Birlikte ayaktayız, düşeriz bölününce” felsefesinin en açık ifadesi olmuştur. Bu çığlık distopyanın ortasında yaşamı savunmaktır. Bu yıl, geçmiş festivallere oranla çok daha büyük bir coşkuyla Zeytinli’ye doğru ilerleyeceğiz. 68 kuşağının distopyaya karşı barış ve sevgi çemberi oluşturduğu zamanları anımsatan dayanışma ruhu ile birlikte Zeytinli’ye doğru yol alacağız. Birbirini hiç tanımayan on binlerce insan, 5 gün boyunca mutluluğunu, melankolisini, heyecanını ve bazen sadece içindeki o tanımsız boşluğu bizi heyecanlandıran ortak şarkılarla ve Hector çığlığıyla paylaşacak. Bu nedenle Neo-Beat olarak, festivalin artan önemini göz önünde bulundurarak bu yıl tüm üretim ağlarımızla orada olma kararı aldık.

CpkjYsHWYAAX7Sx

Hiç kuşku yok ki, 2016 Zeytinli sonrası oluşacak enerji tüm coğrafyaya da yayılacaktır. Buna inancımız tamdır. Yaşanan son olaylardan sonra da açıkça görüyoruz ki özgürlüğün sesi hiçbir zaman yok olmayacaktır. Birlikte ayaktayız düşeriz bölününce.

Zeytinli Fest geleneğinin devam etmesini için destek veren henüz tanışmadığımız ama bir gün yollarımızın kesişeceği bütün arkadaşlara, kararlı duruşundan dolayı festival organizasyon komitesine, destek veren sanatçılara ve kararın değişmesi noktasında devreye giren tüm isimlere teşekkür ediyoruz. Neo-Beat olarak Zeytinli’ye tüm enerji ve birikimimizle katkı sağlayacağımızı buradan tekrar belirtiyoruz.

Ve diyoruz ki:

Bu sefer kazanan Hector oldu! Hectooooooooooor…

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın