The following two tabs change content below.
beatsinema

beatsinema

beatsinema

Latest posts by beatsinema (see all)

-Filmin nasıl olması gerektiği konusunda beynimizde oluşan vizyonlar bize öğretilmiştir. Kısa film, yapımcı ve izleyici için “yeniden öğrenim” sürecidir.

-Üç ciltte anlatılan felsefeyi bir kısa filme sığdırabilirsiniz. Üç ciltte anlatılan felsefeyi üç saatlik bir filme sığdıramazsınız. Kısa film yoğun, sıkıştırılmış sanat paketidir. Açtıktan sonra 15 dakikaya dek genişleme gösterecektir. Aklınızın yeterli derinliğe sahip olduğuna emin olmalısınızdır.

-Şirketler hasılata gözlerini dikmiştir. Daha çok kişinin izleyeceği ve daha az kişi için unutulmaz olacak filmlerin peşindelerdir. Buna karşı kısa film orta parmağını nerede kaldıracağını bilir.

-Kısa film muziptir.

-Kısa filmler düşük ölçekli yatırımlardır. Başarılı olup olmaması sadece ego düzeyinde önem taşır. Başarı nedir? O ilk akla gelen “başarı” da toplum tarafından öğretilmiştir. Fuck society!

-Kısa film yoğundur. Uzun matrajlı ve yüksek bütçeli bir Hollywood filminin 5 dakikalık kesitinden bir kısa film çıkartamazsınız.

-Kısa film şiirdir, uzun matrajlı film roman.

-William Blake, Edgar Allan Poe ve John Keats fakirlik içinde ölüp gitmiş şairler. Şairler farklı zamanlarda, öyle ya da böyle kendilerini başarıyla parasızlığa bırakmayı bilmişlerdir.-tabi ki arkalarında ceplerini dolduran bir Medici Bankası olmadığı sürece-

Parasızlıktan açlık çekmek bir yetenektir, bir iradedir. Çünkü şairin, yaşamın tadına verdiği değer ve vadeli hesaplara vermediği değerin çakıştığı noktada oluşan simya bileşimi/alışveriş parayı eritme gücüne sahiptir.

Kısa film yapıcıları şairlerle ortak bir ataya dayanırlar ve bu ata tarih kitaplarına Dionysus olarak geçmiştir. Kısa film yapımcıları genetik özellikleri nedeni ile kendilerini en az şairler kadar parasız bırakabilmektedirler. Fakat bunun bir önemi yoktur. Kısa film için harcanan para uzun matrajlı Hollywood filmleri ile kıyas edilemez. Çünkü kısa filmlerin bütçeleri kimsenin umrunda değildir. Festivalde izleyicinin ilgisini çekecek olan unsurlar görsel efektler ve harcanan bütçe değildir.

-Kısa film sesinizin duyulmasını mümkün kılar. Kısa film yapımcısı filmini en fazla kaç kişiye ulaştırabileceğini bilir. Ama asıl önemli olan filmini izleyen kaç kişinin algısında kendi ışığını yakacağını bilmesidir ki bu sayı memnun edicidir. Kısa film izleyicisi özeldir.

-Uzun matrajlı film yapımcıları kurallar ve kalıplar arasında sıkışır. Memnun olmak ve memnun etmek arasındaki ayrımı kaybettiği noktada ruhunu sponsorlara satar. Kısa filmin ruhu incedir, yoğundur. Film bittiğinde elindeki mürekkebi sizin zihninize de bulaştırır.

-Kısa film özgürleştirir.

beatsinema

Neo-Beat bugüne dek Beat&Rock ile müziği, Neo-Beat Fanzin ile edebiyatı, Yolda Projesi ile yolu ve Satürn Komünü ile komünal yaşamı desteklemek ile kalmamış; deneyimleyerek, ürün vererek, yaşayarak bir birikim oluşturmuştur. Bunu başaran soyut bir kavram değildir. Neo-Beat bir jenerasyondur. Neo-beat sensin ve Neo-Beat biziz. Neo-Beat vardır, buradadır!

Ve biliyoruz ki duyulmayan ses kısılır, kullanılmayan mürekkep kurur. Şimdi de kısa film açılımı ile oksijendeki umutsuzluk tadını yok saymaya devam edeceğiz. Sanatseverler ve amatör film yapımcıları arasındaki bağın kurulumunun Beat Sinema üzerinden mümkün kılınması hedeflenmektedir.

Kısa Film açılımı bağlamında filmlerinizi twitter üzerinden @BeatSinema’yı mentionlayarak ya da #NeoBeat hashtagi ile paylaşabilirsiniz. Beat Sinema’ya ulaştırılan filmler daha sonra İstanbul’da yapılacak bir Neo-Beat kısa film etkinliğinde de izleyiciye sunulacaktır. Ayrıca bu işe gönül vermiş dostlarımızla bir araya gelecek, Neo-Beat buluşmalarında birlikte çekimler yapacak, yaptığımız çekimleri montajlayarak ilerideki etkinliklerde göstereceğiz. Neo-Beat sanatı ve sanatçıyı desteklemeye ve yeni, keşfedilmemiş noktalara birlikte ilerlemeye devam edecektir.

Birlikte Ayaktayız, Düşeriz Bölününce !

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın