The following two tabs change content below.
beatverock

beatverock

Bu dünyada gerçekten inandığımız iki şey var: Rock and Roll !

60’ların müziğinin üzerinde şüphesiz ki kendinden önceki dönemlerin etkisi var. 60’lar dendiğinde ilk akla gelen müzik türü Psychedelic rock’ı incelediğimizde 30’lı yıllarda Amerika’da etkin olan blues ve 50’lerdeki rocknroll müziğinden ilham alındığını söyleyebiliriz.

50’lerin San Fransisco şiir rönesansının ardından 60’ların San Fransisco’lu Jefferson Airplane, Big Brother and The Holding Company(Janis Joplin) ve Los Angeles’tan The Doors gibi underground müzik gruplarının yaptığı müziği göz önüne alacak olursak müzik alanında bir Rönesans dönemine girildiğini söylemek mümkün.

Müzikteki bu değişimin yalnızca Amerika’da olduğu söylenemez The Beatles, The Who, The Rolling Stones gibi gruplarla birlikte bu değişim başta Amerika olmak üzere tüm dünyaya yayıldı. Rocknroll müziği ayrıca 60’lardaki İngiliz İstilası dediğimiz dönemle birlikte daha yüksek sesli ve protest bir hal alarak rock müziğin ayrı bir kolu haline gelmiştir.

O dönemde sanatçılar Haight Asbury (San Fransisco), Greenwich Village(New York) gibi kurtarılmış bölgelerde bir araya gelip sanatla, müzikle toplumda farkındalık yarattılar. Bu bölgeler Amerika’da karşıt kültürün, hippiliğin merkezi haline geldi.

Bu önlenemez kültür yükselişi dönemin müzisyenlerinin ücretsiz konserler vermeleri, birlikte festivallere katılmaları ile ülke boyunca yayıldı. Tarih 1969’u gösterdiğinde Woodstock’ta bu kültür devriminin zirve yaptığı kolaylıkla anlaşılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın