The following two tabs change content below.
uyanneo

Latest posts by uyanneo (see all)

 Yazıyı okurken bunu ve yazı bittikten sonra da sonraki şiiri dinlemenizi rica ederim:

Çürümüş insanlığımızın kaçamadığımız yaşantısındayız. Üst üste koyduğumuz evlerimizde sahte misafir ağırlama oyunları ve korktuğumuz sokaklarda birbirleriyle dalaşan itler. Öyle kaçınılmaz ve dayanılmaz bir durum içerisindeyiz ki 7 yaş çok geç diye 3-4 yaşında resmi olarak sisteme kurban veriyoruz doğan her yeni bebeğimizi. Tabii o zamana kadar da arındırılmış bir ortamda değiliz elbet, oluşturulan ve görülen hiçbir şeyden kaçamıyoruz hatta marketten aldığımız kuru kahveden bile. Sokakların ıssızlığına adamalı insan kendini bazı zamanlar ve unutmamalı eşit olduğunu bir diğer kimseyle. Bazı günler öyle hisler kaplar ki içinizi, ruhunuz bir sünger gibi şarkıların içerisindeki bu ezgileri emerek şişer ve artık evinize sığamazsınız. Evinize, Starbucks’a, sinemaya, McDonalds’a… Kapalı olan hiçbir yere sığamazsınız, atmosfere bile. Ve dayanılmaz bu ağırlık içerisinde bilnçsizce düşünceler kafanızdan akıp giderken biraz olsunbelki dikkatiniz dağılır diye sokağa çıkmanız gerekir. Düşünceleriniz eğer şahsi bir şeyler üzerineyse, sokağa çıkmanızla yüzünüze vuran kısmen temiz hava sizi rahatlatır ama eğer düşünceleriniz bu çürümüş, kaçınılmaz ve bilinmeyen tarafı kalmadığı halde göz yumduğumuz yapmacık sistem üzerineyse sokakta gördüğünüz her şey sizi öyle dumur edecektir ki, işte o kaçamadığınız düşünceler okyanusunda yüzmeye çabalayacaksınızdır.

planet_earth_melting_by_EM3DI

İnsanlar, modern insanlar ve değişikler olarak ikiye ayrılır aslında, kadın ve erkek ya da siyah/beyaz/sarı diye değil. Modern insanlık da aslında öyle net bir ayrım yapabileceğiniz bir kavram değildir. Yüzdelik olarak modernleşirsiniz ve işte o barlarda her gün gördüğünüz sahte dans edenler; Mac, Gucci, Apple, Samsung, BMW, Mercedes, Starbucks ve diğer tüm popüler firma hayranı olanlar, kendini diğerlerine eşit görmeyenler, geleneklere karşı olmayı külliyen ve anlamadan kabul etmeye çalışanlar, aydınlandığını iddia eden ışık engelleri, insanların arkasından ilk fırsatta konuşan ancak hiçkimse olmadan yaşayamayacak kadar aciz olanlar; onlar yüzde yüz moderndir. İşte modernitenin tasmalarından birkaçı da bunlardır. Onlar yüzde yüz çürümeye yüz tutmuşlardır, ruhsuz ve yapmacıklardır. Bugün ileriyi görerek söylediğiniz bir önermeye ağlayacak ve sizi duygusuzluk, taş kalplilik, egoistlik ile suçlayacak ancak aradan iki ay geçtikten sonra aynı şeyi o size kendisi düşünmüş ve sizin nasıl olup da bunu akıl edemeyeceğinizi kınar bir şekilde söyleyecektir. Bu modernitenin yöntemidir işte. Aynı gölgesinde oturduğunuz ağacın odunlarından bir kulübe yapıp size bunu sizin için yaptığınızı söyleyerek pazarlayan kapitalist oluşumlar gibi. Hiçbir şey sizin için değildir.

Sizin devlet dairesinde önemsenecek kadar değerli bir isminiz bile yoktur. Devlet için siz 11 haneli bir sayıdan ibaretsiniz. Okulunuz için önemli olan giriş yılınız, bölümünüz ve giriş sıralamanızı içeren 9 haneli numaranızdır. Siz 7 milyarın birisiniz, modernite için. Modernite için A arabasının bütün parçalarını söküp aynı iskelete sahip B arabasına takınca nasıl artık o B arabası A oluyorsa siz de aynı şekilde ve durumdasınız. İşte modernitenin insanı bu. Bundan kaçınarak eğer sokağa görünüşünüzü çok da umursamadan çıkıyorsanız, elinizde en elzem şeyleri karşılayacak kadar eşyanız varsa, popüler olanı sevmediğiniz takdirde takip etmiyorsanız, çok üzgünüm ama siz garipsiniz. Değişiksiniz ve yanlışsınız!

Düşünmeniz dileklerimle.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın