NEO-BEAT’TEN İFTİRALAR ÜZERİNE YASAL AÇIKLAMA

qJ8AcRoc
Son birkaç gündür hukukçu arkadaşlarla yaptığımız fikir alışverişi çerçevesinde aşağıdaki açıklamayı yapmayı yerinde buluyoruz. Bilindiği gibi Neo-Beat’e dönem dönem sosyal medya kanalları üzerinden saldırılar gelmektedir. Politikamız gereği bu saldırıları gerçekleştiren kişileri muhatap almamamız, görülmektedir ki bir zamanlar Neo-Beat çevreleri içinde yer almış kişilerin bu durumu sabote ederek ağır bir iftira kültürü geliştirmelerine neden olmuştur. İş son noktada birkaç gün önce, doğrudan facebook üzerinden kişileri tek tek tagleyip özel hayatlarına dair ağır iftiralar öne sürmeye ve Neo-Beat’teki isimleri karalamak için fantastik algı manipülasyonları oluşturmaya dek varmıştır.Bunu yapanlar ne kadar tehlikeli sularda yüzdüklerinin farkında değiller…
-İşin geldiği nokta gereği yapılan bu saldırı mahkemeye başvurulduğu takdirde 2 ile 8 yıl arasında değişecek cezai yaptırım sonucu doğuracaktır.Son düzenlemelerin ardından şantaj-tehdit-iftira gibi suçlar için ağır yaptırımlar getirilmiştir.Çarpıtılmış olarak kişisel bilgileri dile getirmek, özel konuşmaları (çarpıtarak) paylaşmak, photoshop gibi manipülasyonlara kalkışmak, online mobbinge girecek şantaj iddialarında bulunmak ve üstelik bunlar için twitter,facebook gibi ağları kullanmak suçun derecesini daha da yükseltmektedir.
-Bu iftira kültürü devam ettiği takdirde yüzlerce Neo-Beat’in de desteğiyle savcılığa başvuracağız.Saldırının sadece ana aktörlerini değil, bu suça yataklık eden ve destek olanları da davaya dahil edeceğiz: http://www.ankarabarosu.org.tr/siteler/ankarabarosu/tekmakale/1973-5/4.pdf

İftiralar devam ettiği takdirde Neo-Beat olarak izleyeceğimiz yol şu olacaktır:
-İstanbul’da görüştüğümüz bize yakın avukat arkadaşlar gönüllü olarak davaya destek vereceklerdir.
-Saldırıyı gerçekleştiren birkaç kişinin adresi, ismi ve üniversitesi bellidir.Ayrıca her birinin üniversitesinin rektörlüğüne yüzlerce dilekçe verilerek bu isimlerin üniversite tarafından ilişiğinin kesilmesi sağlanacaktır.
-Dava açıldığı takdirde suçun kapsamı gereği sicili lekelenen bu kişiler muhtemelen bir daha kolay kolay Amerika ve Schengen vizesi alamayacak, yurtdışına çıkamayacaklardır.
-Dava süreciyle paralel olarak, kadın arkadaşlarımıza yöneltilen ağır iftiralara ve seksist aşağılamalara karşılık olarak, kadın haklarını savunan aktivist gruplara da başvurulacak, örnek teşkil etmesi açısından bu kişiler tıpkı Özgecan Aslan olayının failleri gibi utancından sokağa çıkamayacak hale geleceklerdir.
-Ankara Barosu’ndan, Neo-Beat’i destekleyen bir dostumuz, detayları paylaşmamızın ardından dava açılması durumunda Ankara Barosu’yla iletişime geçerek(bilindiği gibi Ankara Barosu’nun muhalif-özgürlükçü bir tavrı vardır), Ankara kökenli bir çıkış olan Neo-Beat’i destekleme adına söz konusu kişiler hakkında örnek teşkil edecek kadar ağır bir ceza çıkarma konusunda bir seferberlik yaratmak için elinden geleni yapacağını ifade etti. Ankara Hukuk’ta yüksek lisans ve doktora yapmakta olan arkadaşlarının da böyle ilginç bir olayın izini, mahkemede sürmekten heyecan duyup, bunu tezlerinde kullanmak isteyeceklerini, bu yüzden gönüllü olarak onların da destek vereceğinden emin olduğunu aktardı.Ankara Hukuk ve Hacettepe Hukuk gibi bölümlerdeki akademisyenlerden geçmiş dönemlerdeki bağlardan dolayı destek almamızın önü açıktır.
Hukuksal terimlerle açıklarsak, bir “intentional fraud” söz konusudur.Ve bunun “penal”(cezai) hükümleri, Code of Obligations hükümleri olarak anayasamızda da ifade edilmiştir.2000’li yılların başında değiştirilen ceza yasamız gereğince artık bilişim suçları da bu kapsamda değerlendirilmektedir. Kısacası “acts of intentional fraud” çerçevesinde, 2 yıldan 8 yıla kadar varabilecek cezai yaptırımlar söz konusudur.”Merchant” kapsamında ele alınıp alınmaması bunun yaptırımını değiştirmez.Bunun yanında, “intentional duress” kapsamında değerlendirebileceğimiz tehdit mesajları da yıllardır çeşitli kanallardan gelmeye devam etmektedir.

Zen’i merkezimize koymamız bazı çevreler tarafından sevgi kelebeği olduğumuz yanılgısı doğurmuştur. Biz Neo-Beat olarak sosyal medya üzerinden kişisel meseleleri gündeme getirip saldırganlaşmayı hiçbir zaman “onurlu” bir hareket olarak görmedik ve bu olaylara da prensip gereği açıktan insanları hedef göstererek karşılık vermeyeceğiz.Tek tek isim verilerek yöneltilen iftiralara rağmen Neo-Beat takipçilerine bu kişilerin isimlerini vererek bir linç çağrısı yapmamamız onurlu duruşumuzun göstergesidir.Linç kültürü Zen felsefesinde yoktur. Bu iftiralar, bizim aramızdaki bağları daha da güçlendirmiş ve sürece tanık olan dostların sergilediği dik duruş, Neo-Beatler arasındaki koşulsuz güvenin ve sevginin doğrudan delili olmuştur. Dolayısıyla onlara onların yöntemleriyle değil, bu şekilde karşılık vereceğiz.

Şu an hoşgörümüz gereği henüz süreci başlatmamakla birlikte, saldırılar ve iftiralar devam ettiği takdirde işte izleyeceğimiz yol tam olarak bu olacaktır.

Not: Açıklamaya anonim olarak destek veren  hukukçu arkadaşlara ve iddialara prim vermeyen Neo-Beatlere teşekkürler… Birlikte ayaktayız, düşeriz bölününce!

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın