The following two tabs change content below.
lili marleen

lili marleen

There's someone in my head but it's not me!
lili marleen

Latest posts by lili marleen (see all)

#Holyistanbul Kadıköy’den ‘’Magical MysteryTour’’ ile yola çıktık. Rocknroll şarkıları bize ihtiyacımız olan enerjiyi verdi ve yol boyu sohbet edip hep beraber şarkılara eşlik ettik. Kimimiz uyumayıp yolu izlemeyi tercih etti. Sabaha karşı uykusuzluk ve yorgunluğun etkisi bizi aklımızdan geçen ilk şeyleri söylemeye itti. Bizim gibi melankolik kişilikler gündüz vakti sessizliği tercih eder ama gecenin ilerleyen saatleri gelip çattığında çenemiz düşüverir bunun sebebi enerjimizi ay ışığından almamız. Güneşse bizim için hep tutulma evresinde. Asfalta, yola, psychedelic rock’a övgüler yağdırıp; yaşamın en çok ölüme yakınken duyumsandığını intihar etmeyi, yolda ölmeyi konuştuğumuz sırada gün ışığı kendini göstermeye başladı bizim için yine sessizlik vaktiydi.

İzmir’e vardığımızda denize doğru koştuktan sonra sokaklarda yürümeye başladık. Konuşurken NeoBeat ailesi olarak resim çekilelim dediler. Ben aile kelimesini pek uygun bulmasam da birçok insan aile olarak görüyorsa bir bildikleri vardır diyorum. Biri bana ‘’NeoBeat nedir?’’ dediğinde ‘’Bunun üzerine hiç düşünmemiştim.’’ cevabını verdiğim günden beri NeoBeat’tekilere fırsat buldukça bu soruyu sordum. Kimi benim gibi yanıtladı, kimi derin açıklamalarda bulundu, kimisi tanımlanamayacak bir şey olduğunu söyledi, kimi birkaç kafa dengi insanın bir araya gelmesi dedi. Sonra bu soruyla dalga geçip goygoy yapmaya geliyoruz aslında kim bu adamlar merak ettik ondan geldik. Biz sadece punk dinleyen Kadıköy’lü tipleriz bir arkadaşa bakıp çıkacağız gibi cevaplar verdik.  Arkadaşlık ‘’Ben de öyle düşünüyorum.’’ cümlesiyle başlar NeoBeat buluşmalarında ülkenin neresinde olursa olsun bu cümleyi söyleyeceğimiz durumlar oluyor yeni arkadaşlıklar ediniyoruz. Bize en çok heyecan verici gelen de bu istenmeyen çocuklar olarak ilk defa yargılanmadığımız tuhaf olarak algılanmadığımız entel ya da hayalperest denmediğimiz kısacası nefes alabileceğimiz bir yer buluyoruz kendimize. Alsancak’ta çimlerin üzerine oturduğumuzda uzandım ve gökyüzünü izlemeye başladım. İstanbul’da neredeyse tüm duvarlarda ‘’Göğe Bakma Durağı’’ şiirinin yazılması İstanbul’dakilerin gerçekten göğe bakmaya ihtiyaç duymasından ileri geliyormuş. Bir ara güneşi bir yarığın içinden çıkmaya çalışıp kendini Dünya’ya göstermeye çalışırken gördüm. Beat olduğumuzu söyleyince bitli olduğumuzu düşünen teyzelere evet evet öyleyiz falan dedik alışkın olduğumuz durumlardı bu bizim için. Akşamki parti için mekana geçmeden önce ben biraz şehri turladım. Hiç bilmediğim bir şehirdeydim, ne bir tanıdık vardı ne de geçmişe dair bir anım yeniden doğmak gibiydi bu benim için. Şu hayatta hiçbir mesleği edinmek istemedim, ben hep turist olmak istedim. Yeni yerler keşfedip yeni insanlar tanımaktan daha eğlenceli ne olabilir ki!

Akşam olduğunda NeoBeatBand çaldığı blues ve psychedelic şarkılarla şaman ruhunu yaymaya başladı.’’The west is the best’’ diye hep bir ağızdan bağırdık. Dans ettiğimizde halka oluşturup o kadar hızlandık ki zihnimizdekileri çıkarıp attık, yalınlaştık. Ian Curtis’ten bahsettik ki bu hemen hemen her buluşmada olan bir durum. Uluma her zamanki yüksek enerjiyle okundu. Aramızda içkiyle yeni tanışan ergenler de vardı. O arkadaşları görünce rocknroll’un her zaman için kendine bir yer bulup yaşamaya devam edeceğine olan inancım arttı. Gün ışığıncaya dek mekanda kalmayı düşünmüştük fakat istenmeyen çocuklar olarak gece yarısından sonra mekandan sürüldük. Biz de Rocknroll şarkılarını sokaklarda söyledik.

NeoBeat’te olup bitenleri bu yaşam coşkusunu olgunluk meraklısı insanların anlamasını beklemiyoruz zaten. Onlar bir amacımız olduğunu, dünyayı kurtarma hayalleri kurduğumuzu falan sanıyorlar. Bizse sadece şu dünyadan çekip gitmeden önce herhangi bir dayatma olmadan içimizden geldiği gibi davranıp ‘’yaşadık be’’ demek istiyoruz hepsi bu. Her buluşmada olduğu gibi unutulmaz anlar edindik birlikte. Bu sefer İzmir’in sokaklarında beyaz tavşanın izini sürdük. Daha önce hiç gitmediğim bir şehirdeki bu yeni tanıştığım insanların hepsine bir yakınlık duydum aramızda uzak mesafeler olmadığını bir çok sorunun cevabının rüzgarda olduğunu duyumsadım çünkü rüzgarın nereden gelip nereye gittiği belli değildir.

ghjrj

Paylaş
Önceki İçerikNeo-Beat İzmir
Sonraki İçerikInto The Wild
lili marleen
There's someone in my head but it's not me!

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın