Neo-Beat #NilüferFest’e Geliyor… Hector Efsanesi Devam Ediyor…

Neo-Beat’in Festival Geçmişi

Bilindiği gibi 2014 yaz döneminde Zeytinli Fest’te Neo-Beat ilk dışarıya açık buluşmasını gerçekleştirmişti. 5 yıllık bir aranın ardından Zeytinli’yle festival yasağının kalkması sonucu bugüne kıyasla çok daha mütevazı bir düzeyde katılım olsa da büyük heyecan uyandıracak, ilk kez 2014 Zeytinli’yle Neo-Beat kitlelerle buluşacaktı.
Bu çılgınlık 2015’te Hector efsanesiyle bütünleşti ve alandaki Neo-Beatlerin birbirini bulabilmesi için kullandığımız bu çığlık bir anda bütün festival alanına yayılarak bir özgürlük sembolüne dönüştü. 5 gün 5 gece boyunca festival katılımcıları melankolisini, coşkusunu ve hislerini bu çığlıkla paylaştı, Hector insanları birleştirdi. Distopik bir çağda, müzik üzerinden birleşebileceğimizi gösterdi.

2016 yılında Neo-Beat kaldırım bölgesi açılımını gerçekleştirdi ve 5 gün boyunca bu alanda alternatif bir alan yaratarak 5-6 bin kişiyi bir araya getirdi. Buradaki toplanma, aynı zamanda bugüne dek gerçekleşen en kitlesel Neo-Beat buluşması oldu. Orada yaşanan paylaşımlar inanıyoruz ki hiçbir zaman unutulmayacaktır.

2017’de Festival Dönemi

2017 yılına girilirken, genel olarak festival konseptinde ciddi sıkıntılar gözlemlenmeye başlamıştır. Hemen hemen her alanda “festival” etiketiyle gerçekleştirilen etkinlikler, bu konseptin içeriğini boşaltmış, bir okul müsameresi seviyesine getirmiştir.

Bununla birlikte katılmaya değer 3 çeşit festival modeli ortaya çıkmıştır:

1. Mega festivaller: Zeytinli, Nilüfer, Bodrum, Kuşadası vs. gibi katılımcı sayısı olarak on binlere ulaşan festivaller

2. Trance festivaller: Trance ve elektronik müziğin ön planda olduğu birkaç bin kişiye hitap eden festivaller
3.Ekolojist-alternatif festivaller: Genellikle ekolojist prensipler çerçevesinde gerçekleşen birkaç yüz kişilik festivaller.

Neo-Beat olarak bu üç festival modelinden 2.siyle uzlaşmamız zaten mümkün değildir. Trance festlerin 400-500TL’ye yaklaşan bilet fiyatları ve müzik tarzı olarak Neo-Beat kültürüyle uzaktan yakından ilgisi olmayan elektronik müziği merkezine alması bu modeli bizim için devre dışı bırakmaktadır.

3. modeli zaten “Satürn Komünü” başlığı altında belli periyotlarda gerçekleştirmekteyiz. Ancak maddi ve çevresel gereksinimler dolayısıyla bu etkinliklerin on binlerce kişiyi kaldıracak altyapısı yoktur.

Bu durumda 1. model bizim için ana opsiyon haline gelmektedir.

Woodstock ruhuna sahip çıkan Neo-Beat son 3 yıldır festivallerde bu felsefeyi ön plana çıkarmaya çalışmıştır. Ne var ki mainstream Pop kültürü zihniyeti, Türkiye’ye de sıçramış, mega festivaller yüksek sesli canlı müzik ve yemek-içki stantlarından başka hiçbir şey vaat etmemeye başlamıştır.Apaçık ki festivallerin içeriği boşaltılmış, Türkiye’de festival kültürü Woodstock çizgisinden Avrupa’da popüler olan disco kültürüne kaymaya başlamıştır.

Zeytinli’de kaldırım bölgesine sahip çıkmamız ve orada oluşturduğumuz enerji bir anlamda festivali kurtarmak ve festival ruhunun devam etmesini sağlamak içindi. Çünkü orada Türkiye’nin felsefe olarak bu enerjiyi taşıyan en nitelikli toplamı bir araya gelmişti ve bu insanların sadece bir araya gelmesi bile Woodstock’a giden yolu açmaya yeterdi.Son 3 yılda Neo-Beat Zeytinli ruhunun oluşması için büyük inisiyatif aldı ve bütün olanaklarını ve sosyal medya gücünü seferber etti.

Bu çerçevede Neo-Beat olarak bazı önerilerimiz olmuştu:

1.Festivalin salt yüksek sesli müzik yayınından ibaret, tekdüze bir modele dönüşmesinin engellenmesi

2. 24 saat boyunca enerjisi yüksek bir festival alanı, kamp bölgesine de taşınan aktiviteler

3. Sinema, sanat, edebiyat gibi çok farklı üretim formlarının festivale taşınması ve bu etkinliklerin gerçekleştirilmesi için özel alan tahsis edilmesi.

4. Festivalin bireysel ve sadece sahne önünde dikilmeye dayalı bir aktiviteden çıkartılarak, insanların bir araya gelerek sosyal paylaşımda bulunabildiği alanların yaratılması.

Bu noktada Neo-Beat olarak hazırlıklarımızı çok önceden başlatmıştık. Ve büyük bir organizasyon ekibi oluşturulmuştu. 2014’ten bu yana gerçekleşen paylaşımların etkisiyle Zeytinli Fest’in ütopik bir kültür-sanat-müzik festivaline dönüştürülmesi için gerekli girişimlerde bulunsak da ne yazık ki gerekli yanıtı alamadık.

Bu süreçte, geçen sene kitlesel anlamda Türkiye’nin en büyük 2. festivali olan Nilüfer Fest organizasyon komitesiyle en üst düzeyde bir görüşme gerçekleştirilmiş ve Neo-Beat vizyonu ortaya konulmuştur.Yapılan görüşmede organizasyon komitesi, bu vizyona sahip çıkmış ve gerekirse bütün olanaklarını seferber etmeye hazır olduklarını ve Neo-Beat’in projelerinden heyecan duyduklarını ifade etmişlerdir.

Bu durumda görülmüştür ki Nilüfer Fest, hem altyapı olarak hem de vizyon olarak Neo-Beat’e ev sahipliği yapmaya hazırdır.Bu durumda Neo-Beat ve 6:45 festivale tam destek verme kararı almıştır.

Bugün başlayacak süreçle birlikte önümüzdeki 3 hafta boyunca, bütün sosyal medya ağlarımızdan, 6:45 ve Neo-Beat bileşenlerinden bu festivale çağrı yapacağız.

Nilüfer Fest ormanlık bir arazide gerçekleştirilmesi nedeniyle komünal yaşantı için de bizim açımızdan çok daha iyi koşullar sağlıyor.

10-11-12-13 Ağustos tarihlerinde, 4 gün 4 gece boyunca Neo-Beat enerjisi bu festivalde olacak ve Hector Efsanesi devam edecek…

Bizim bir düşümüz var, biliyoruz…

Distopik bir çağa girmiş olsak da Neo-Beat olarak ilk günlerden itibaren Woodstock ruhuna sahip çıktık ve bu ruhu bu topraklara taşıma sözü verdik.

Evet artık 60’larda yaşamıyoruz ve Pop kültürü hiç olmadığı düzeyde güç kazanmış vaziyettedir.Ama her şeye rağmen, en azından 4 gün 4 gece boyunca bir ütopyayı buraya taşıyabiliriz.Çünkü bu ülkedeki insanların, her şeyin rağmen umuda ihtiyacı var…

Nilüfer Fest’e daha önce görülmemiş düzeyde kapsamlı bir programla ve enerjiyle gideceğiz. Türkiye’nin her yerinden 5000 Neo-Beat yönünü bu festivale çevirecek. Bu sefer diğer festivallerden farklı olarak 6:45 buraya “Gezici Kütüphane” kuracak.

Ve şimdiden söylemek isteriz ki: Hector çığlıkları festival boyunca hiç susmayacak. Ne zaman yalnız hissederseniz, bu çığlığı duyduğunuz ilk kişiye sarılın.

Birlikte ayaktayız, düşeriz bölününce…

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın