-Olympos Günlüğü I-

The following two tabs change content below.
kisiselmanifesto

kisiselmanifesto

Hayatım boyunca yıldızlara yürüdüm.
kisiselmanifesto

Latest posts by kisiselmanifesto (see all)

100733751
Yıllar boyu içini dökmeyi bir kusur olarak coğrafyasına serpen kibirli gökyüzünün tek kalıntısı bir bölümü kir bulutuna karışmış kutsal olympos dağlarının yamacıydı. Amansız bir ıslak ve istemsiz bir ereksiyon öfkesiyle suratı diken diken acıtan yağmurun yola devam etme isteğini arttırdığı bir andı yada o’na yakın bir şeydi tam olarak anlamlandıramadı. Durumu sorgulamayıp hikayenin bu kısmını atladığı bölümden hızlıca uzaklaştı.

Kozmosun ışıltılı güzelliği ile birleşen akşamdan kalma bir sis çöküvermişti geceye, saate bakma isteği bile yoktu tıpkı su isteği olmadığı gibi. Gölgesine ortalama dört kilometre boyunca eşlik eden başka bir kaçık gezginin hiç bitmeyen maceraları, bir köpeğin bile geçmeye korktuğu dere yatağının kenarlarında yankılanıyordu. Geceyi daha katlanır bir hale getirmek için yaklaşık olarak iki ay önce kırılmaya çalışılmış fakat başarılamamış yandığı zaman kokusunda sizi bir maceraya sürükleyecek kadar heyecanlı yaprakları olan bir defne ağacının yarısını kavradığını gördü ya da tam olarak kavrayamadığını. Göt kadar bir gece feneri ile tam aydınlanmayan antik kent ormanının ön yamacında, dalga seslerinin sizi yıllar önce yaşadığınız ve sizi derinden etkilemiş bir ana götürüp götürmediğini kafanızda sorgulattığı bir andı. Öylece durdu, ne kadar durduğundan habersizdi.

Siya Siyabend’in Hayyam’ı, yankılanırken açtı gözlerini, doğruldu, bir sigara sardı, sırası sağından ona gelen şaraptan uzun ve soluksuz bir yudum aldı.

-“Şu cahillere bak dünyanın sahibi onlar…”

Düşünmesi gerekli mutlak şeyleri aklından çıkardı. Dört zen serserisiyle ateşi ve geceyi kucakladı. Biten şarabı viskiyle kutsadı hemen peşinden okunan Dadaizm Manifestolarıyla. Hiç yabancılık çekmedi, hiç yabancı değildi. Bunu hissetmeyeli belki sekiz sene olmuştu. Belki de hiç olmamıştı, anlamlandırmadı.

-“Onlara aldırma Hayyam. Dostum, dostum…”

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın