The following two tabs change content below.
enjolras
İstanbul - Neo-Beat 'Diyelim ki sadece gerçekliğin sınırlarını deniyordum.Neler olacağını merak ettim.Hepsi bu.' twitter.com/enjolrasx
enjolras

Latest posts by enjolras (see all)

OPERATION TIME MACHINE

nyc
Woodstock Paradoksu

Woodstock Paradoksu, ilk defa 2016 yazında Satürn Komünü’nde, gün doğumuna dek süren kalabalık forumlardan birinde dile getirildi. Bu paradoksa göre, eğer zaman makinesi bulunduysa, geçmişteki bazı efsane olaylar gelecekten gelenlerin eseriydi. Söz gelimi 2100 yılında zaman makinesinin bulunduğunu varsayarsak, 2100 yılında yaşayan bir grup Neo-Beat, 1969 yılına giderek Woodstock Festivali’nin düzenlenmesinde inisiyatif almış olabilirdi. Bu durum gösteriyordu ki farkında olmadan geleceği değiştiren adımlar atarak, belki de kendi geçmişimizi değiştiriyorduk.

Simülasyon Kuramı

Zen felsefesine göre “hiç olmak” uzay-zamanın ötesine geçmektir. Bir zaman makinesiyle, 13,8 milyar yaşında olan bir evrende, 14 milyar yıl öncesine gitmek isterseniz, yine bir paradoks ortaya çıkar. Çünkü Einstein’ın kuramına göre, zaman Big Bang’le birlikte ortaya çıkar. Yani Big Bang’den önce zaman yoktur. Ne var ki, bu başka evrenler olmadığı anlamına gelmez. Paralel evrenler kuramına göre, milyonlarca evren aynı anda var olmaktadır. Bir başka kurama göre, kara delikler ayrı evrenleri birbirine bağlayan geçiş kapılarıdır. Teorik açıdan Neo-Beat olarak bir uzay aracı yapsak ve bu aracın rotasını bir kara deliğe çevirsek, kara deliğin çekimine kapıldıktan sonra bir daha geri dönmemiz mümkün olmayacaktır. Çünkü kara deliğin merkezinde zaman duracaktı. Kara delikler, bütün fizik yasalarının anlamsızlaştığı, evrenin kurallarının tümüyle geçersiz kaldığı yerlerdir.Bu nedenle kara deliklerin, belki de bu evrenden kaçabileceğimiz tek yer olduğu düşünülmektedir. En azından biliyoruz ki hep birlikte rotamızı bir kara deliğe çevirmeye karar verdiğimizde, gözünü kırpmadan yola düşebilecek binlerce Neo-Beat var. Belki de temel meselemiz, kendimizi hiçbir zaman bu gezegene tam olarak ait hissedemeyişimiz olmuştur.

westworld2
Westworld’ün günümüzde çok popüler olmasında, bir simülasyon içinde olup olmadığımıza yönelik şüphelerin artması etkili olmuştur.

İlk Orgon Akümülatörleri: Piramitler

Orgon enerjisi kuramı, 1930’larda Wilhelm Reich tarafından geliştirilmiş, ilk akümülatör 40’lı yılların başında New York’ta yapılmıştır. Ne var ki bu sav tam olarak geçerli değildir. Bugünkü araştırmalarımız göstermektedir ki varlığı 5-6 bin yıl öncesine dayanan piramitler, doğal Orgon akümülatörleridir. Antik Mısır, yaklaşık 5-6 bin yıl önce ilk Orgon akümülatörünü görkemli bir anıt boyutunda inşa etmeyi başarmış, sonra da ürettiği eserin görkemiyle sarhoş olarak ona tapmaya başlamıştır. Piramitler, insanlık tarihinin en büyük mimari mucizesi olmakla birlikte, bilimin geldiği son noktayı temsil ederler. Orgon enerjisi, günümüzde de tam olarak anlaşılamamıştır. Aynı nedenle piramitlerin sırları da devam etmektedir. Belki de Neo-Beat Orgon projesi kapsamında ilerleyen yıllarda piramitleri incelemek üzere Mısır’a bir ekip göndermelidir.

Operation Time Machine’in Ortaya Çıkışı

İlk dönemlerinden itibaren Neo-Beat’in zamanla ciddi çelişkileri olmuştur. 2000’lerde yaşasak da, 60’ların müziğini dinliyor, 50’lerin Blues tınılarıyla yola düşüyor, 1957’de basılmış bir kitabı(On the Road) zaman zaman sırt çantamızda taşıyacak kadar sürekli yakınımızda tutuyor, bir yandan da milenyumun eşiğinde kültürün çöküşüyle olası bir distopyanın gelişine karşı teoriler geliştiriyorduk. Ait olmadığımız bir çağda doğmuştuk, insanlık kültürel açıdan 69 Woodstock’tan bu yana büyük bir çöküşe doğru yol almıştı ve uzun vadede distopyanın gelişi kaçınılmaz görünüyordu.
Bu noktada, bir yönünü 50’lerin Beat Kuşağı birikimine, 60’ların festival kültürüne ve Rock’n’Roll enerjisine çeviren Neo-Beat, diğer yönünü ise yüzlerce yıl sonrasına, olası distopya okumalarına ve simülasyon kuramlarına yöneltmişti. Açık ki bizim için Neo-Beat=Zaman Makinesi olmuştu.

y7ffurmu-001
Bazen bütün anlamı, siyah kaplı bir defterin, gelişigüzel bir sayfasına yazabileceğini düşünürsün.Oysa anlam sözcük olamaz, anlam arayışın kendisindedir.

OpZen’den OpTime Machine’e

5 Mart’ta Alsancak’ta başlayan OpZen, 15 Ekim’de Kızılay’da sonlanmıştır. OpZen, Neo-Beat tarihinin en üretken ve yaratıcı dönemine tanıklık ettiğimiz süreç olmuştur. Bu dönem içerisinde Satürn Komünü kurulmuş, Zeytinli Fest’te kaldırım bölgesinde Neo-Beat binlerce kişiyle buluşmuş, Eskişehir’de Beat çevresi kurulmuş, Ankara ve Çanakkale’de Neo-Beat evleri aktifleşerek üretim sürecine başlamıştır. Kırıkkale Orgon Merkezi’nde başlayan akümülatöre dair çalışmalar tamamlanma noktasına gelmiştir. Akümülatörün tamamlanması bizim için OpTime Machine’in resmen başlangıcını temsil edecektir.

Bundan Sonra Ne Olacak?

1. Factory: Ankara ve Çanakkale’de oluşturulan sürekli üretim alanları, bilimsel ve siber çalışmalarda önümüzü açmıştır. Bu iki noktayı artık Factory Ankara ve Factory Çanakkale olarak iki enerji alanı olarak görebiliriz.

2. Orgon Projesi: Orgon akümülatörü konusunda yaklaşık 1,5 yıldır devam eden teorik çalışmalarını tamamlayan Neo-Beat, Türkiye’de ve bu coğrafyada Orgon akümülatörünü ilk kez üreten yapı olacaktır. ABD’nin Maine eyaletinde olan Orgon merkezinden satışı yapılan ve modeline göre fiyatı 6150 dolara kadar çıkabilen(http://www.orgonics.com/humorac.htm#anchor50282 ) bu aracı kendi olanaklarımızla üretip ücretsiz olarak kullanılmasını sağlayacağız. Uzun vadede akümülatörün seri üretimine geçerek Türkiye’nin farklı bölgelerine göndereceğiz. Akümülatör üzerindeki çalışmalarımız kapsamında elde edeceğimiz sonuçları Maine eyaletindeki Orgon çalışmalarının yürütüldüğü uluslararası merkeze, Orgonon’a göndereceğiz: http://www.wilhelmreichtrust.org/nsp.html

cugnobuxeaatm5w-001
1 Ekim’de kurulan Adalar Komünü, metropollere sıkışmış yaşam enerjisi için yeni bir kurtarılmış bölge anlamına geliyordu.

3. Satürn ve Adalar Komünleri: Olympos-Adrasan bölgesinde, neredeyse Lost Adası’nı andıran bir coğrafyada kurulan Satürn Komünü, bizim için artık kurtarılmış bir bölgedir.Bu bölgede meydana gelen teorik birikim ve enerji alanı olmasaydı, OpZen’in hedeflerine ulaşmamız mümkün olmayacaktı. Satürn Komünü’ne 1 Ekim’den itibaren İstanbul’un güneyinde yeni bir bölge daha eklenmiştir: Adalar Komünü. Baharın gelmesiyle birlikte Holy İstanbul o bölgede etkisini yoğunlaştıracaktır.

4.Underground Science: Çağımızın teknolojik olanakları zaman makinesinin yapılmasına izin vermemektedir. Ama Neo-Beat bu metafor üzerinden 60’ların enerjisini milenyumla birleştirmeye hazırdır. Paralel evren kuramları, simülasyon teorisi, Tesla’nın deneyleri, antik dönemlerin bilimine yönelen arkeolojik çalışmalar, Orgon kuramı gibi bilimin bir anlamda –bilinçli olarak gözardı edilen- karanlık tarafı bizim ilgimizi çekiyor. Kozmosun sınırlarını keşfetmek, Jim Morrison’ın da öngördüğü gibi algımızın sınırlarını öğrenmektir. OpTime Machine, underground kültürü klişeleşmiş bar filozofu edebiyatının ötesine, zamanın ve insan varoluşunun başlangıcıyla yüzleşmeye götürecektir.

14329185_10154494045708050_2049967041_o-001
OpTime Machine, Satürn Komünü’nde ortaya çıkacak, Zeytinli kaldırımlarında pratiğe dökülecekti…

5. Fsociety Açılımı: 2016 yazında binlerce Neo-Beat’in bir araya geldiği Zeytinli kaldırımlarında Neo-Beat’in siber açılımının teorik temelleri şekillenmiştir. İnternet kültürü, çağımızda Facebook, Google, Microsoft, Apple gibi birkaç tekelin hegemonyasında, bir çöküş sürecine girmiştir. 90’lı yıllarla kıyaslandığında standart bir internet kullanıcısı bütün gününü kendisinin ve başkasının fotoğraflarına bakarak, sosyal medyada dolaşan birkaç videoyu izleyerek, klişeleşmiş birkaç söze ve şiire indirgenen piyasacı bir edebiyatın parçası olarak geçirmektedir. İnterneti kontrol eden bu tekeller, insanları aynı sitelere mahkum ederek tek tipleştirmektedir. Bu sıralar çok popüler olan Westworld dizisinde işlenen simülasyon, şu an yaşadığımız hayattan çok da farklı değildir. İnsan gittikçe robotlaşmaktadır, bunu öngören Apple’ın son telefon projesi, insana ne zaman uyuyacağını, ne zaman mutlu olacağını önceden söyleyecek bir algoritma üzerinde çalışmaktadır.

6. “Neo-Beat mobil application projesi: Bu umutsuz durum, Neo-Beat’i mobil bir application projesi üzerinde çalışmaya itmiştir: http://beatkusagi.com/fsocietyveneobeat/  
OpTime Machine’le birlikte, Neo-Beat’in sürekli üretim alanlarında mobil applicationla ilgili belli aralıklarla birkaç günlük workshoplar düzenlenecektir. Zaman zaman günlerce aralıksız devam edecek bu çalışmalarla, hepimiz çok farklı açılardan mobil applicationı geliştirebileceğiz. Tahminen bu projenin tamamlanması bir yılı bulacaktır. Şu an elimizdeki olanaklarla birkaç hafta içinde, Neo-Beat’in binlerce sayfalık materyalini bir araya getirecek, klişe bir application öne sürebilirdik.Ancak Fsociety projesi kapsamında üzerinde çalıştığımız mobil application projesi, “Pokemon Go” isimli basit oyunda çok basit biçimde kullanılan algoritmayı(bu oyunu Tetris’in ortaya çıkışına benzetebiliriz.Tetris’te kullanılan algoritma evrilerek Football Manager, AOE, Total War gibi oyunlar düzeyine çıkarılmıştı.) navigasyon sistemi üzerinden canlı olarak dinamik hareketlerimizle bir araya getirerek siber boyuttaki birikimle reeldeki eylemleri doğrudan birleştireceğiz. Tam olarak aklımızdaki şeyi uygulamaya geçirebilirsek, bu application siber boyutla gündelik yaşamı arasına sıkışmış modern insanı, bu sıkışmışlığından çekip alacaktır.

dscf1170-001
2015 Zeytinli Fest’te bir Ankara efsanesi olan Hector’un dalga dalga yayılmasının nedeni, kimliklerimizden bizi ayrıştırarak, özgürleşmemize yardımcı oluşuydu.

7. 60’lı Yıllar: Neo-Beat 60’ların festival enerjisini yeniden uyandırmak için çalışmalarını sürdürmektedir. İlkbahar ve yaz dönemlerinde açık alanlarda festival formatında etkinlikler düzenlenecektir. OpTime Machine’le etkinliklerin içeriği çok daha karmaşık, daha karanlık(ve psychedelic) ve çok farklı olasılıklarla dolu olacaktır. Sınırları sonuna dek zorlayacağız.

8. E-Book açılımı: Ülkemizde yaşanan ekonomik krizler ve doların önlenemez yükselişi bir öğrenci için kitap alımının maliyetini çok yükseltmiştir. Bu nedenle Neo-Beat olarak çok farklı alanlardaki özgün içeriği e-book, e-magazine, e-zine formatında basıp ücretsiz olarak herkese dağıtacağız. OpTime Machine’le ilgili özel bir mini e-kitap ilerleyen aylarda basılabilir. Hep birlikte kendi içeriğimizi üreteceğiz ve bu içeriğe internete bağlanan herkes ulaşabilecek(ve katkı sağlayabilecek). Application tamamlandığında bu devasa data, application’a da entegre edilecek. OpTime Machine kapsamında, fizikten felsefeye, psikolojiden müziğe, siyasetten edebiyata çok farklı alanları kapsayan bir data havuzu oluşturacağız.

9. Distopyaya karşı: Distopyanın bir virüs gibi yayıldığı alanlara, söz gelimi twitter gibi troll robot hesapların istilasına uğrayan toplanma noktalarına Fsociety açılımıyla doğrudan müdahale edip bu yozlaşmayı durduracak önlemler alacağız.

13882419_693465747477285_6887193633683125080_n
Satürn Komünü yangın bölgesi hasar tespit sürecinde, Olympos’un bilinçli olarak sabotajlarla Mordor’a döndürüldüğüne şahit olmuştu.

10. Time Machine: Çağımızın bilimsel ve felsefi çelişkileri tek bir noktada takılıp kalmaktadır: Zaman. Zaman, milenyumun başlangıcında henüz insan tarafından anlaşılamamıştır. 13,8 milyar yıl önce, Big Bang’le başlayan zaman, evren yok olduğunda ortadan kalkacak mıdır? Bugün, teorik açıdan geleceğe gitmenin mümkün olduğunu biliyoruz. Yaşadığımız bu gezegen ve onun üzerindeki her şey, asfalt, orman ya da aşkla bizi kendine çeken varlıklar, nesneler hepsi diğer yıldızlardan kopmuştur. Belki de bizi bir şekilde bir araya getiren güç, farkında olmadan aynı galaksiden buraya savruluşumuz olmuştur. Jim Morrison da bu vizyonla, nereden geldiğini soranlara Sirius yıldızından geldiğini söylerdi hep. Bu sonsuzluğun ortasında 29 harfin bir araya gelmesiyle kendini var eden bu sözcükler nedir ki? Ve bunu her fark ettiğimizde konuşmaktan vazgeçip geleceğin müziğini yapan Pink Floyd’un 3000’li yıllara ait şarkılarından birini dinleyeceğiz. Ve düşeceğiz, bir gün tekrar ayağa kalkmak için.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın