OPERATION ZEN BAŞLADI!

tumblr_ntl7a20W5q1tys217o1_540-001
Facebook Etkinlik Sayfası: https://www.facebook.com/events/665130663628630/

Hector çığlığının Neo-Beat’in kolektif iradesi tarafından distopyaya karşı bir özgürlük çığlığı olarak benimsenmesinin üzerinden dört buçuk ay geçti. Zeytinli Fest’in somut kazanımlarının yaklaşık bir yıllık süreçte görüleceğini öngörmüştük. 5 Aralık’ta Underground Art Fest’te katılım düzeyinin 300-350 düzeyine çıkması ve etkinliğin TT olması gerçekleştirdiğimiz fantastik ilerlemenin en açık ifadesi olmuştur. 2016’nın şu ilk günlerinde söyleyebiliriz ki, Neo-Beat 3.yılına yaklaşırken, teoride ve pratikte hazırlık sürecini tamamlamıştır ve artık Neo-Beat Komünü’nde temelleri atılan Operation Zen’i harekete geçirmeye ve kelebeğin çığlığını duymaya hazırız.
Operation Zen, daha önce de dile getirildiği gibi Neo-Beat’in Zen felsefesinden, okült bilimlere, kuramsal fizikten matematiğe, şiirden yeraltı edebiyatına dek uzanan reelde ve teoride bugüne kadarki en büyük açılımıdır. Sonbaharda ‪#‎ontheroadproject‬ hashtagiyle uluslararası bir nitelik kazanan Yolda Projesi, ilerleyen aylarda Avrupa’da alacağı buluşmalarla Neo-Beat birikimini yeni ülkelere ulaştıracaktır. Bu kapsamda uzun vadede onlarca yeni ağ oluşturulacak ve bu ağların her biri özelleşmiş alanlarda çalışmalar yürüterek Neo-Beat literatürünü birçok noktada geliştirecektir.

Bugüne dek, Neo-Beat bilinçli olarak gücünü büyük oranda rezerv olarak tutmayı tercih ediyor, harekete geçmek için doğru anın gelmesini bekliyordu. Görmekteyiz ki bu tavrımız, özellikle yeraltı edebiyatının ve yol deneyiminin birçok çevrelerce deforme edilmesine ve bizim öncüsü olduğumuz birçok metaforun içinin boşaltılmasına neden olmuştur. Operation Zen, bu değerlere gerçek anlamını tekrar geri kazandıracaktır.Zeytinli Fest’te yaptığımız yazılama gibi: Samsa’yı yedirmeyiz!

CQ5yHcwVAAAQisv
Operation Zen, Neo-Beat’in doğrudan metropollere inmesinin habercisidir. Woodstock ruhunu yeniden anımsatacak festivallerin düzenlenmesine ve Factory gibi metropollerin ortasında kendi yaşam alanlarımızı yaratana dek bu proje son hızda devam edecektir. Ocak 2016 itibarıyla, hedeflerimizin yaklaşık bir yıl önüne geçmiş bulunuyoruz.

Operation Zen kapsamında Mayıs ayına kadar 20’den fazla noktada buluşma alınacaktır.Konsept olarak bu buluşmaların bir kısmı Underground Art Fest formatında, Beat deneyimini doğrudan yansıtacak buluşmalar olurken, diğerlerinde hedef yeni şehirlerde Beat çevrelerinin temellerini atmak, teorik açıdan geldiğimiz süreci değerlendirmektir.
5 Mart’ta İzmir’de büyük çapta bir genel buluşma olması kesinleşmiştir. Bu buluşma bugüne kadar Ege’de gerçekleşecek en büyük toplanma olacaktır. Bunu büyük Ankara Buluşması izleyecektir. Bu büyük buluşmaların yanında:
İstanbul, Eskişehir, Kırıkkale, İzmit, Zeytinli, Aydın, Muğla, Antalya, Adana, Bursa gibi şehirlerde küçük çapta buluşmalar düzenlenecektir.

Listeye eklemeler Mayıs’a kadar devam edecektir. Bu buluşmalardaki deneyimler beatkusagi.com’da düzenli olarak paylaşılacak, yeni üretim ağlarının temeli atılırken,reeldeki buluşmalara paralel olarak çalışmaların ele alınacağı online buluşmalar düzenlenecektir.

Oluşturulacak devasa içerik kitaplarda, fanzinlerde ve orta vadede Türkiye’nin farklı bölgelerinde kurulacak Neo-Beat komünlerinde üzerinde çalışılmak üzere kullanılacaktır. Amacımız Neo-Beat komünlerini canlı birer Zen okulu haline getirmek ve Türkiye’nin hiçbir yerinde öğretilmeyen en gizli-ulaşılmaz ilimleri kitlelerle buluşturmaktır. Bu çerçevede “kozmik bilinçaltı”ndan, Reich’ın “Orgone” üzerindeki deneylerine, Zen keşişlerinin eski metinlerinden, kuantum mekaniğine ve “timeline”lar üzerine tartışılan teorilere dek uzanacak geniş bir literatürü bir araya getirip hem kitap olarak basacağız hem de komünlerde bu alanlar üzerinde ciddi bir çalışma yürüteceğiz.
-W. Burroughs’un New Orleans’ta kendi olanaklarıyla bir kopyasını ürettiği Orgone akümülatörünü üretmek için çalışmalara başlayacağız. Bu alanda psikoloji-fizik tabanında çok sayıda kişi gönüllü olarak çalışmalara katılabilecek ve yazın Neo-Beat Komünü’ne Orgone akümülatörünü de götüreceğiz.Cobain, Orgone akümülatöründe:

473fa9221b71b8821097390998651ef1

-5 Mart İzmir Buluşması için dışarıdan gelen Neo-Beatler bütün hafta sonu boyunca İzmir’de kalacaklar. Neo-Beat’e ilginin çok fazla olduğu bu şehri tümüyle ayağa kaldırdıktan sonra güneye kutsal topraklara doğru ilerleyeceğiz.Alsancak’ın ara sokaklarında sabaha kadar Hector çığlıkları yankılanacak…

-Operation Zen buluşmaları teorik açıdan yaptığı vurgulardan dolayı goygoycu kitleye değil, gerçek yeraltı kültürünü deneyimleyenlere hitap edecektir. İzmir ve Ankara gibi noktalarda gerçekleşecek büyük buluşmalar dışındaki buluşmalarda müzik ve dans arka planda yer alırken, öncelik Neo-Beat literatürünün kapsamlı olarak gözden geçirilmesi olacak.Sadece eğlence ve Beat’i deneyimlemek için katılımda bulunmak isteyenleri ise büyük buluşmalara yönlendireceğiz.Operation Zen buluşmaları sayıca daha az ama üretken bir kitleyle ilerleyecek… Bu noktada Neo-Beat Jedi geleneğini benimsemiştir.Şüphesiz Obi-Wan Kenobi de bir Neo-Beat’tir.
-Her buluşmada yeni metaforlar doğacak. Söz gelimi bir buluşmada 2+2=5 eşitliği kanıtlanırken, bir başkasında zaman yolculuğunun olanakları tartışılacak. Bu detaylar beatkusagi.com üzerinden rapor olarak canlı bir akış halinde yayınlanacak. Buluşmalara gelme olanağı olmayanlar böylece uzaktan çalışmalarımızı takip edip katkıda bulunabilecekler.

-Ve son olarak yaz yaklaşırken güneyde büyük bir toplanmanın olması kesin görünmektedir. Son aylarda yaz döneminde, Antalya-Muğla hattında(Simgesel olarak Neo-Beat’e ait olduğunu kabul ettiğimiz tek toprak parçası olan Holy Antalya Koyu’nu da içine alacak) büyük bir yürüyüşün başlatılması fikri öne çıkmaktadır. İzmir Buluşması sonrasında yapılacak keşif gezilerinde bölge coğrafyası kapsamlı olarak tekrar gözden geçirilecektir. Bu yürüyüş, antik dönemlerin enerjisini yaşatan Likya Yolu’nu şüphesiz tekrar gündemimize getirecektir. Eğer gerçekleşirse, bu Uzun Yürüyüş’e Türkiye’nin her yerinden akın akın Neo-Beatlerin katılımda bulunacağını öngörmek zor değil.İşte o an, Operation Zen’in zirve noktası olacak ve Neo-Beat’te yeni bir dönem başlayacaktır.

CLWDm8gWgAIpsIg-001

05 MART 2016 BÜYÜK İZMİR BULUŞMASI
21 Mart 2015 tarihinde Kordon’dan Alsancak’ın arka sokaklarına kadar uzanan Route İzmir kuruluş buluşmasından bugüne dek olan süreçte gerek zeytinlifest gerek Neo-Beat Komünü perspektifinden baktığımızda; İzmir’in coğrafi bölge olarak, hem Zeytinli’ye hem de komünal yaşamın merkezi haline gelen Ege bölgesine yeni bir soluk olarak gelmesi, Neo-Beat’in yarattığı kelebek etkisi sayesinde yine bu şehirde underground kültürün punk, hippi, hipster tarzı alt kültürlerin çeşitsizliği ve insanların kendilerini daha iyi ifade edebildiği bir underground alanın kalmaması, Beat enerjisini kendi sokaklarıyla sulaması yine Kordon’da buluşan ve farklı şehirlerden bu deneyimi yaşamak isteyip yola düşen birçok Neo-Beat’e kalbini açması, Neo-Beat felsefesi ve çevresinin bu bölgede en üst seviyeye çıkmasında büyük rol oynamıştır.

Zeytinlifest’te duvarlarda “beat is dead” yazılamalarına “beat is alive” olarak karşılık verdiğimiz, yine “Hector” çığlığı ritüelimiz büyük bir kelebek etkisi yaratıp Yavuz Fest gibi hatta ve hatta 2016’ya girdiğimiz yılbaşı gecesi İstiklal Caddesi sokaklarında çığlık çığlığa telepati kurduğumuz henüz tanışmadığımız yoldaşlarımıza bir umut olmuştur. Yine Zeytinli Fest’te oluşan Neil Young metaforunu “Rock’n roll can never die” Mart 2013 tarihinde Ankara’da bir barın bodrum katında ilk kez telaffuz ettiğimiz “Neo-Beat” kelimesinin, yeni yapay milenyum çağı gençlerine protesto olmak, kuşaktan kuşağa, şüphesiz bir umut olacağı görülmektedir. Çünkü, Neo-Beat gücünü büyük kitlelerden değil nitel etki gücünden almaktadır, bu da şu demektir: Bu topraklarda tek Neo-Beat kalana kadar Rock’n Roll asla ölmeyecektir.

Operation Zen kapsamında geliştirdiğimiz birçok proje ile sınırlarımızın ötesine geçmeyi başardık. “ontheroadproject” kapsamında birçok ülkeye düşlerimizi aşılarken, duvarlarında bıraktığımız Pink Floyd’a atıfla “Welcome to the machine” metaforu ile kapitalizmin beslendiği merkezi alanlardaki duvarlara düşüncelerimizi kazıdık. 17 Ekim 2015 Ankara Hector Buluşması’nda, Daphne Bar’da, Hector çığlıklarına biber gazıyla cevap veren tüm emniyet ekiplerine teşekkür ederiz. Taksim Gezi Parkı Direnişi’ni bizlere tekrardan hatırlattıkları için minnettarız. Yine aynı gece 04:00 sularında Konur Sokak’ta, aynı şarabı bölüşmemizle ortaya çıkan “Zen Mültecileri” metaforu yine geniş kitlelerde sokak yaşamının, hoboluğun ve serseriliğin, dört duvar arası bulantıya en iyi çözüm olduğunu deneysel aforizmalarla dile getirmiş olduk. Peki şimdi ne olacak? Jim Morrison’ın dediği gibi “Ya müzik yapmaya devam edeceğiz ya da yeni bir yer bulacağız.”

Yolda Projesi, Operation Zen kapsamında batıdan güneye uzanan yeni bir yol rotası için başlatılan çalışmalar sonrası, 04 Mart Kocaeli Buluşmasının ardından, 05 Mart Büyük İzmir Buluşmasına müteakip, Ege Bölgesinden Olympos’a uzanan komünal bir otostop ağı oluşturuyor. Bu kapsamda, 07 Mart Aydın, 08 Mart Muğla, 09/10 Mart Adrasan-Olympos-Holy Antalya Koyunu kapsayan ilk komünal yol deneyimi ile birlikte ait olduğumuz yere çadırlarımıza ve rüyalarımıza geri dönüyoruz!

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın