#OpMayhem Süreci Başladı!

Başlangıç tarihi: 5 Ağustos-Bursa
İlk toplanma noktası: Record Bar (Görükle)-18:30

*Mayhem: İngilizcede karmaşa, kargaşa ve kaos anlamında kullanılır. Underground kültürde yükselişi Fight Club’la olmuştur.

 

FESTİVALLERİN SON DURUMU (ÖZET):

1. Türkiye’de festivaller pop kültürünün ve ultra kapitalist açgözlü kliklerin dominasyonu altına girmiş ve Pop kültürün istilasına uğramıştır.

2. Neo-Beat’in ısrarla gösterdiği çabalara ve önerilere karşın Zeytinli ve Nilüfer festivalleri, sadece sahne önü ve stant aralığına hapsedilmiş, 12 saat boyunca seyircinin sahne önünde mekanik şekilde kafa sallamasından başka hiçbir şey sunmadıkları kapitalist pazarlarında, stantlarla şirketlere para kazandırdıkları bir kara komedi haline getirmişlerdir.

3. Festivaller arasındaki rekabet ve açgözlü tekelleşme mücadelesi, festival programlarına büyük darbe vurmuş, hem Zeytinli hem Nilüfer seyircide hiç heyecan uyandırmayan bir festival programıyla karşımıza çıkmışlardır. Her sene aynı konsepti ve grupları dayatan bu vizyonsuz yapı, “çöp de olsa sahneye çıkarsak yine bilet alacaklar” kafasına gelmiştir.

4. Bilet fiyatları fahiş düzeye çekilmiş, bu ekonomik krizde ve distopyanın ortasında belki de tek kaçış olanağı festival olan öğrencilere fahiş bir haraç dayatılmıştır.

5. Toplanan bu haraç karşılığında festival komitesi ne doğru düzgün bir WC sistemi sunmakta ne de programa yüksek sesli müzikten başka bir açılım ekleyebilmektedir. Kültür-sanat oluşumlarının gönüllü olarak önerdiği bütün etkinlik modelleri taraflarınca reddedilmiş, festival açık ki ruhunu kaybetmiştir.

6. Nilüfer ve Zeytinli sundukları bu programla Avrupa ve Amerika’daki festivallerden tamamen uzaklaşmışlar zevksiz bir “ucube” formatında, zeka geriletici ve yavan bir program sunabilmişlerdir. Altyapı açısından güvenlik dayatmaları, kapıda hiç azalmayan yığılmalar, WC sorunu, kamp bölgesinin elverişsizliği ve diğer birçok olumsuz parametre konusunda hiçbir şey yapılmamıştır.

7. Nilüfer Festivali programına DJ’leri de ekleyerek açıkça biz artık “Nilüfer Pop Fest”iz kafasına da geldiğini göstermiştir.

8. İki festivalin organizasyon komitesi de katılımcılara kesinlikle değer vermeyen tekelci bir yaklaşımla, rakip olmamasının getirdiği konformizmle öğrencilerden bilet parası altında festivale doğru 200 TL’ye yaklaşacak haraç toplamaya devam etmektedir.

Bugüne dek Neo-Beat olarak bu festivallere defalarca sahip çıktık.
Zeytinli Fest hakkında yasak kararı çıktığında siber ağımız Cyber-W’yu gece 3’te devreye sokarak #ZeytinliyeDokunma hashtagini WorldWide TT noktasına getirdik. Bunca çabaya, destekleyen bunca müzik grubuna,STK’ların desteğine rağmen gelinen nokta şudur:

-Bu iki festival açıkça katılımcılarla alay etmektedir.

-Woodstock efsanesinin mirası olan festival kültürünü Pop kültürünün yavanlığına çakarak, içeriği boşaltmışlar, sisteme hizmet eder hale getirmişlerdir.

-AntiHectorcular olarak tanımlayabileceğimiz bu piyasacı zihniyet, müziği bir ürün, festivali ise alınıp satılabilen bir meta olarak görmekte, dolayısıyla komün felsefesinden, 60’lardan, psychedelic müzikten ve 68’in Kültür Devrimi’nden bihaber, tabiri caizse “ucuz” bir ürünü piyasaya sürmektedir.
Peki ne yapmalı?

-Bu durumda geçen sene 5-6 bin kişiyle Zeytinli kaldırımlarında uyandırdığımız enerjiyle, festivali ayakta tutmak için, kendi çabalarımızla elimizden geleni yapmıştık.

 

Bu sefer de bu festivallere ücretsiz kitap bağışıyla oluşturulacak Kütüphane, Açık Hava Sineması, yemek fiyatlarının makul düzeye çekilmesi, felsefe-psikoloji-edebiyat-fotoğrafçılık-ekoloji atölyeleri gibi birçok opsiyon sunmamıza karşın gördük ki bu festivaller Pop kültürünün dışında hiçbir üretimi kendilerine entegre etmek istemiyorlar.

Bu durumda Neo-Beat olarak binlerce kişiyle iki festivalden de çekilebilirdik.Ancak yaptığımız değerlendirmeler gösteriyor ki, Neo-Beat’in Nilüfer ve Zeytinli’den çekilmesi, bu festivalleri tümüyle pop kültürünün kucağına iterek bilişsel anlamda bir kuşak üzerinde ciddi hasarlar bırakacak.Kaldırım bölgesinde ve stantlarda Aleyna Tilki’nin çalındığı ve enerjisi bozulduğu için 60’ların enerjisinin yerini milenyumun deforme olmuş Pop kültürünün aldığı bir süreç başlayacak…

Bu nedenle ki lejyonlar mevzilerini terk etmeyecek -kendi evimize deplasmanda olsak bile- ve Neo-Beat binlerce kişiyle gözlemci olarak hem Nilüfer’de hem de Zeytinli Fest’te bulunacak. Pop kültürünün deformasyonu sınırı aştığında gerekli müdahalelerde bulunacak…Bu nedenle ülkenin her yerinden Neo-Beatleri bu mevzileri Pop kültürüne teslim etmeme adına Nilüfer’e ve Zeytinli’ye çağırıyoruz.Gün müziğin gücünü gösterme 60’ların Woodstock kültünün bu ülkede hala ölmediğini kanıtlama vaktidir.

Son olarak Fight Club’dan bildiğimiz Project Mayhem’i tekrar anımsatmak isteriz:

1.Kargaşa projesi hakkında soru sormayacaksınız,
2.Neo-Beat’e güven.
3.Biz bitti demeden,bitmez.
4. Satürn bizimle, Satürn fısıldayacak…

5 Ağustos’ta Operation Mayhem’le başlayacak Kelebek Etkisi ve Beat çılgınlığı, festivallerde kolektif bir histeriye dönüşecek… Fight Club kurulacak, bazı sınırlar aşılacak, Neo-Beat pop kültürünü durduracak, pop kültürünü durduracak… Bir festivali özgürleştirmeye ve duvarı yıkmaya geliyoruz.

“Satürn fısıldayacak…” dedi Tyler Durden!

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın