OpTime Machine E-Kitap Çıkıyor…

Ülke olarak içinde bulunduğumuz ekonomik kriz, genel olarak hepimizin yaşam koşullarını zorlaştırmıştır. Neo-Beat olarak bu duruma karşı inisiyatif almayı bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bu nedenle hızla bu meseleyle ilgili projeler üzerinde çalışmaya başladık.
Bu kapsamda üzerinde çalıştığımız büyük projeyi henüz açıklamayacağız ama bir başka projeden bahsetmek istiyoruz.

Artan vergiler ve TL’nin değer kaybetmesi sonucu kitap piyasası da durumdan etkilenmiş, kitap fiyatlarına fahiş düzeyde artış gelmiştir. Bir öğrencinin ortalama gelir düzeyi düşünüldüğünde, yeni çıkan kitapları takip etmek olanaksız hale gelmiştir.

Bununla birlikte, bir öğrencinin açlık sınırının altında yaşadığını göz ardı eden birçok elitist, 2016 yılında hala Kafka’nın, Dostoyevski’nin, Nietzsche’nin, Emile Zola’nın sırtından gelir elde eden, birkaç uluslararası tekelin şakşakçılığını yaparak, parası olmayanların kitap okumaması gerektiğini iddia edebilmektedir.

Aaron Swartz’un “Açık Erişim Manifestosu”ndan ilhamla diyoruz ki:
“Bilgi güçtür. Fakat her zaman olduğu gibi bu gücü kendine saklamak isteyenler var. Yüzyıllarca dünyanın her yanında, kitaplar ve dergilerde yayınlanmış bütün bilimsel ve kültürel mirasın giderek daha fazlası sayısallaştırılıyor ve bir avuç özel şirket tarafından kilit altına alınıyor.
“Tamam haklısın” diyor çoğu kişi, “ama ne yapabiliriz? Şirketler telif haklarını ellerinde tutuyor, erişimi ücretlendirerek devasa paralar kazanıyorlar ve bunlar bütünüyle yasal, onları durdurmak için yapabileceğimiz hiçbir şey yok.” Fakat yapabileceğimiz, hatta yapılmış olan bir şey var: Karşı saldırıya geçebiliriz.”

Bu kapsamda Neo-Beat olarak OpTime Machine kapsamında “ücretsiz” olarak dağıtımını yapacağımız bir e-kitap üzerinde çalışmalara başlıyoruz. 2017’nin ilk aylarında bu e-kitap scribd, issuu, wattpad, google play gibi platformlardan “ücretsiz” olarak size ulaşacak ve diyoruz ki isteyen herkes bu kitabı korsan olarak basıp dağıtabilir.

17 Aralık’ta Taksim’deki Back to the Future Buluşması‘nda kitapla ilgili bir forum düzenlenecek. Ve kitap içerik olarak katkıda bulunmak isteyen herkesin müdahalesine açık olacak.
OpTime Machine’le ilgili çıkaracağımız kitap bizim için sadece başlangıç… Neo-Beat olarak çok farklı alanlarda kolektif biçimde yazacağımız kitapları e-book formatında ücretsiz biçimde internetten dağıtmaya devam edeceğiz. Ve kendi yollarımızla, en azından Satürn Komünü’nün sınırları içinde, sistemi durduracağız.