The following two tabs change content below.
enjolras
İstanbul - Neo-Beat 'Diyelim ki sadece gerçekliğin sınırlarını deniyordum.Neler olacağını merak ettim.Hepsi bu.' twitter.com/enjolrasx
enjolras

Latest posts by enjolras (see all)

OpZen3 Tarihi

İzmir’de Neo-Beat, Katılımcıları Trolledi!

Yıllar önce, Hacettepe Üniversitesi şenliklerine “Duman” katılır. Grup “Senden Daha Güzel” gibi şarkılarının da olduğu o dönem yeni çıkmış albümünü baştan sona çalar. Şarkılar bilinmediği için, alandaki 70.000’e yakın seyirci bir süre sonra grubu yuhalamaya başlar ama grup aldırış etmez. Sonrasında da sahneden iner.

Bunun üzerine alan boşalır, seyirci kızgındır. Bütün bu olanlar yaşanırken, ben de Beytepe ormanının derinliklerinde aralıksız votka içiyordum. Duman, favori gruplarımdan biri değildi ama ilk defa dinlediğim canlı çaldıkları bu albüm müthişti ve alanı terk eden 66 bin kişinin aksine yaklaşık 4 bin kişiyle alanda içmeye devam ediyorduk. Sonra Duman tekrar sahneye çıktı ve şöyle dedi: “Çürükler ayıklandığına göre asıl konsere şimdi başlayabiliriz…” Sonrasında sabaha dek sahnede kaldılar ve neredeyse tüm şarkılarını çaldılar. Duman seyirciyi trollemişti. Aynısını OpZen3’te Neo-Beat tanışma toplantısı sonrası oldukça kalabalık bir kitleyi Gündoğdu Meydanı’na çakarak Neo-Beat yapmıştır.

OpZen, Neo-Beat’in en hardcore etkinliğidir, gerçek Neo-Beatler içinde bile çok az kişi bu tempoya dayanabilmektedir. Bu nedenle etkinlik duyurusunda, sadece Neo-Beat projelerinde inisiyatif almak isteyen gerçek underground kitle davet edilmiş, etkinliğin parti formatında olmayacağı vurgulanmıştır. Mekanda 17:30-21:00 aralığında tanışma amaçlı bir kokteyl gerçekleştirilmiş, Fanzin Apartmanı standı kurulmuş, Kaan Çaydamlı ve Erol Egemen’in dahil olduğu bir söyleşi gerçekleştirilmiştir. Küçük İskender de doğaçlama olarak bu söyleşiye dahil olmuştur.

Öncesinde kitap fuarında Umay Umay’la buluşulmuştu. Bundan sonraki Neo-Beat etkinliklerinde de bu format devam edecek ve tıpkı Woodstock Fest’te olduğu gibi sanatçılarla izleyiciler arasındaki mesafeyi ortadan kaldıracaktır. Anımsandığı gibi geçmişte Zeytinli Fest’te Baba Zula ve Yüzyüzeyken Konuşuruz gibi gruplarla böyle kitlesel görüşmeler gerçekleştirmiştik.

İzmir Buluşması’nda Fanzin Apartmanı’nın fanzin çevrelerinde uyandırdığı sinerjiye de doğrudan tanık olduk ve birçok ortak projeyi gözden geçirme şansımız oldu.Fanzin Apartmanı, İzmir merkezinde olmak üzere diğer şehirlerde de bu çevrelere ulaşarak, bu kültüre önemli bir mevzi kazandırmıştır. Açıkça şunu söyleyebiliriz ki: Fanzin ayakta, fanzin yürüyor!

Sonrasında Neo-Beat yönünü Gündoğdu Meydanı’na çevirmiştir. Burada önemli bir kitle toplanmış, ancak Neo-Beat ne yapacağı konusunda özellikle bir açıklama yapmaktan kaçınmış, 2,5 saat boyunca meydanda hiçbir şey yapılmamıştır. Dolayısıyla, sahilde eller havaya modunda “Akdeniz Akşamları”na eşlik edemeyen kitlenin goygoycu unsurları aşamalı olarak meydandan ayrılmıştır. Tıpkı Duman konserinde olduğu gibi kitlede ciddi bir ayıklanma gerçekleşmiş, geriye en sağlam Neo-Beatler kalmıştır. İşte bu süreç, tam da OpZen felsefesine yakışacak düzeyde hardcore bir Zen deneyidir(ve en baştan beri planlanmıştı). Bu deneyle, Neo-Beat hiçbir şey yapmadan, OpZen ruhunun özünü taşıyacak kişilere ulaşmaya başarmıştır.

DENEYDE 2. AŞAMA: TORBALI’DA KAMP

Bu deneyin ardından, vites yükseltilerek deneyde 2. aşamaya gelinmiştir. Neo-Beat meydanda kalan kitleyi, olabilecek en absürt noktaya, Torbalı’ya götürerek, burada terk edilmiş bir arazide, koşulları çok sert olan bir kamp yaptırmıştır. OpZen’in ne kadar hardcore ve gelenek dışı bir proje olduğu burada görülmüştür. Her şeye rağmen ayakta kalan Neo-Beatler, OpZen ruhunun ayakta olduğunun canlı kanıtı olmuşlardır. Buradan kolektif otostop deneyimine geçilmiştir.

KOLEKTİF OTOSTOP DENEYİMİ

Aydın asfaltına dökülen Neo-Beatler, burada bir otobüse toplu otostop çekmişlerdir. Bu otobüsteki yolcular ise Aydın merkezli bir trekking grubunun üyeleridir. Bu durum otobüsü Magic Bus’a dönüştürmeye yetmiştir. Yolda Projesi ruhuyla yol deneyimleri paylaşılmış, gelecek için ortak planlar yapılmıştır.

Aydın’da, -beklendiği gibi- OpZen3’ün tepe noktalarından biri yaşanmıştır. Katılım beklenenin çok üzerinde olmuş ve burada Neo-Beat tarihinin enerjisi en yüksek forumlarından biri gerçekleştirilmiştir. Günün devamında, sabaha dek süren, Neo-Beat tarafından özgürleştirilmiş kapalı bir alanda underground parti devam etmiştir.

DENİZLİ’DE KAMP ve PANGEA DERGİ

Neo-Beat’in Denizli’ye girişi de yine çok coşkulu olmuştur.Burada underground kültür adına önemli üretimler gerçekleştiren Pangea Dergi’yle bir araya gelinmiş ve ortak projeler üzerine önemli adımlar atılmıştır. Toplanma noktası olan Rainbow Bar’dan da Beat ruhuna tam destek gelmiştir. Buradaki buluşmayı, ormanlık bölgede kurulan bir kamp izledi ve OpZen3’e Denizli’den güçlü bir destek geldiği görüldü.

Isparta ve Antalya Buluşmaları

Isparta Buluşması da, OpZen3 takviminde önemli bir yer tutuyordu. Sosyal medyadan gelen geri dönüşlere göre, SDÜ özelinde Beat enerjisini taşıyan şehirlerden biri olan bu şehre, bugüne dek underground kültürü temsil eden neredeyse hiçbir yapı gereken önemi vermese de, Neo-Beat Isparta’yı önemsiyordu.

Isparta Buluşması’nda SDÜ Rock ve Edebiyat toplulukları gibi yapılar üzerinden Neo-Beat ruhunun bu şehirde yayılması mutabakatına varıldı. Zeytinli Fest süreci için önemli adımlar atıldı. Bundan sonrası için Neo-Beat’i Isparta’da bu öğrenci toplulukları temsil edecektir.

Antalya Buluşması ise, bizim için artık gelenekselleşen topraklarda, Holy Antalya Koyu’nda gerçekleşmiştir. Burası için artık klasik birkaç cümlelik özet yetmez, 6:45’ten çıkacak Neo-Beat’in “Simülasyon Öyküleri” isimli kitabında buraya detaylıca değineceğiz.

OpZen3’ün sonuçlarını burada birkaç sayfada özetlemek mümkün değil. OpZen3’ün etkileri 2017’nin geriye kalan kısmında sürekli hissedilecek ve bundan sonra hep burada yaşanan deneyimlere ve OpZen3’ün birikimine referans vereceğiz. Yine de katılamayan arkadaşlar için bazı sonuçlara değinmek yararlı olacaktır…

1. OpZen3’le birlikte, Neo-Beat’te 3. Döneme geçilmiş, bu çevredeki bütün ağlara yansıyacak kapsamlı bir yeniden yapılanma sürecine girilmiştir. Bundan sonrasında, Neo-Beat underground boyutta daha çok varlık gösterecektir.

2. Neo-Beat, 2017 yazında Zeytinli’yle birlikte Kuşadası ve Nilüfer Fest’e de toplu katılım gösterecek, bu festivallerin enerjisini daha da yükseltecek önemli adımlar atacaktır. Kurulacak kamp bölgesinde enerjinin hiç düşmeyeceği, sanatçıların akustik performanslarla zaman zaman katılımda bulunduğu bir enerji alanı oluşturulacaktır. Hector çılgınlığı devam edecek…

3. Büyük Ankara ve Kadıköy Buluşmaları: 6:45’le ortak gerçekleştirilecek bu buluşmalar sadece mekanla sınırlı kalmayacak, Moda ve Seğmenler Parkı’na da uzanacağız.Festival ruhu şehir merkezlerine taşacak… Katılım rekoru gelebilir.

4. Burgazada’da Satürn Komünü: İlk kez Holy Antalya’da kurulan Satürn Komünü, yaz döneminde Burgazada’ya taşınacak. Diğer komünlerden farklı olarak bu sefer enerji yaz boyunca devam edecek. Burgazada’da sürekli bir komünal yaşantının temelleri atılacak. Belli aralıklarla gruplar halinde bölgeye geçilerek ütopik bir yaşam sahası oluşturulacak. Burgazada’da 60’ların psychedelic komünlerinden aldığımız ilhamla büyük bir şey inşa edeceğiz, etkileri dalga dalga İstanbul’a ulaşacak…

5. Closed Event: Belli periyotlarda, Neo-Beat tarafından belli konseptler üzerinden “Closed Event”ler düzenlenecek. Bu etkinlikler dışarıya duyurulmayacak, sadece OpZen, Satürn Komünü gibi özel açılımlara katılanlara açık olacak ve her türlü underground üretim formuna ev sahipliği yapacak.

6. Underground Sinema: Beat Sinema’nın underground film gösterimi, kısa film çekimleri gibi boyutları kapsayan açılımıdır. Eylülden itibaren çekimlerine başlanacak “Kaybedenler Kulübü 2” projesine doğaçlama ve yol deneyimi üzerinden katkılar da bu açılım bağlamında değerlendirilecektir. Beat ruhunun, bu filmle geniş kitlelerle buluşması mümkün olacaktır.

7. OpZen4: Neo-Beat’in bu sefer çok zaman kaybetmeden gerçekleştireceği yeni açılımıdır. İzmit, Bursa, Çanakkale, Balıkesir gibi birçok şehri içine alan yeni bir buluşma-kamp-otostop takvimini bir araya getirecektir.

8. 6:45 Neo-Beat Kitap serisi: Serinin ilk kitabı olacak “Simülasyon Öyküleri” yaklaşık bir ay içinde basılacaktır.Bu kitap serisi, Beat literatürüne dair çok geniş bir içeriği bir araya getirecek, 50’lerin Beat deneyimine paralel şu an canlı olarak parçası olduğumuz OpZen gibi yol deneyimlerini birleştirecektir.

9. Sofar etkinliklerine benzer formatta, Bağzıları gibi grupların deneysel ortamlarda canlı performansları olacaktır.Bu kayıtlar youtube ağları üzerinden de kısa film-video formatında paylaşılacaktır. Bu etkinliklere katılım tümüyle underground koşullar çerçevesinde gerçekleşecektir.

10. Ataşehir bölgesinde bulunan Factory İstanbul’un kuruluş süreci tamamlanmıştır. Özellikle Cyber-W temelinde internet üzerinden büyük çapta bir açılım gerçekleştirilecek…

Distopik bir evrende adım adım yeni bir döneme giriyoruz…

Underground kültüre dair birçok mevzi kaybedilmiş, 60’lardan bu yana müzikten edebiyata her alanda derin bir bozulma sürecine girilmiş, Pop kültürünün etkileri Kızılay ve Kadıköy’ün kaldırımlarına dek ulaşmıştır.Keza Beat’in merkezinde, NYC’de bile büyük bir mücadele verilmektedir şu an.

Bu konjonktürde beklenen yanıtın geleneksel yöntemlerden değil, underground kültür içinden geleceği görülmüştür. Bu noktada Neo-Beat 6:45 işbirliği süreci yeni bir kelebek etkisi başlatacaktır. Kelebeğin çığlığı sadece Kadıköy’ün kaldırımlarıyla sınırlı kalmayacak, Yolda Projesi’yle Anadolu’nun her köşesine ulaşacak. Sırasıyla bütün şehirleri rotamıza dahil edeceğiz.

Ve bu noktada, 2013’ten beri bize yön veren temel mottoya referansla, her şeye rağmen “Bütün inisiyatif Satürn Komünleri’ne…” diyoruz…

Artık Alsancak’tan Olympos’a;Denizli’den Aydın’a, Isparta’ya Beat çok daha güçlü, Beat enerjisi yayılıyor… Distopik bir çağda olsak da unutulmasın, underground kültür bitti demeden bitmez…

İzmir’de 6:45 ve Fanzin Apartmanı’na
Denizli’de Pangea Dergi’ye
ADÜ, SDÜ ve PAÜ’ye
Ve bu üniversitelerdeki öğrenci topluluklarına selam olsun!

OpZen4 için fazla beklemeyeceğiz.#NeoBeat küçük şehirler de dahil olmak üzere Türkiye’nin her yerinde yola çağrı yapmaya devam edecek…
Ve Satürn, fısıldayacak,
Ve Satürn fısıldayacak,
Distopyaya ve karanlığa karşı elini kalbine koy
Satürn fısıldayacak…
Ve biz bu simülasyondan çıkacağız!

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın