The following two tabs change content below.
Milena

Milena

In the sky.
Milena

Latest posts by Milena (see all)

IMG_20160227_042349~2-1

 

Neo-Beat Fanzin ve Yeraltı Edebiyatı Üzerine

Fanzinlerin amacı talebi; tüketimi destekleyen bir sisteme doğru yönlendirmeye çalışan medya patronlarının günümüz tüketim toplumuna sunduğu renkli, bol reklamlı ve ısmarlama dergilere bir alternatif sunmaktır.

Fanzin yapısı bakımıyla bir yeraltı oluşumdur lakin her fanzin yeraltı değildir.

Neo-Beat Fanzini farklı bir noktaya koyan ‘sahte yeraltı edebiyatı’ yapmayışıdır. Çünkü her beatnik yeraltı olarak nitelendirdiğimiz kavramın sadece sex, drugs, kadınlar ve sokak lambalarından ibaret olmadığının bilincindedir. Yeraltı edebiyatı sokaktaki karanlığa değil içsel karanlığa dayanmaktadır.

Fanzin yeraltıdır. Sorgulamadan kabullenen, tepkisiz, üretmekten çok tüketmeye yatkın, bencil ve kimliksiz insanları popüler kültürün yüzeyselliğinden uzaklaştırmayı amaçlar.

Bu bağlamda yeraltı edebiyatı ürünleri birnevi Alice’in geçtiği tavşan deliği ile aynı işlevi görmektedir. Neo- Beat Fanzin ise bu noktada beyaz tavşan ile özdeşleştirilebilir.

 

 

Cut-Up Fanzin

#OpZen kapsamında PsycheBeatFest ‘te başlatılıp Aydın – Muğla – Olimpos – Adrasan rotası üzerindeki buluşmalara götürülecek, her ilden fanzin çevreleri ve katılımcıların buluşma esnasında yaptığı yazı ve çizimlerle oluşturulacaktır. Fanzine sonrasında kapak tasarımı haricinde bir müdahalede bulunulmayacak, orjinal hali muhafaza edilecektir.

“Cut-Up Fanzin” reelde yapılandırılan ilk fanzin olma ve cut up tekniğiyle kitlesek olarak yapılan ilk fanzin olması açısından büyük önem taşımaktadır.

Aynı zamanda buluşmalar esnasında şehirlerde doğan yeni metaforlar da o an fanzine ekleneceği için #opzen i yaşanırken anlatan bir fanzin olma işlevi de görecektir.

Sonrasında gerekli para toplanabildiği takdirde basım ve dağıtımı yapılacaktır.

 

Neo Beat Fanzin 2. Sayı

2. Sayı bütün ilginin kitap projesine kanalize edilmesinden dolayı bir süredir askıya alınmış durumdaydı.

Kitabın hazırlıkları tamamlandı ve basım süreci de PsycheBeatFest ‘ e kadar tamamlanmış olacak.

Gündemde yeni bir yazım projesi kalmadığından dolayı 2. Sayının hazırlıkları en kısa zamanda bitirilip basımı yapılacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın