The following two tabs change content below.
uyanneo

Latest posts by uyanneo (see all)

Daha önceden yazmış olduğum bir yazının sanal ortama yeni geçirilmesidir.

Öneri şarkı içerir, şarkıyla birlikte okunması önerilir, şarkı en sondadır.

Özgürlük, aslında özenilip istenilecek bir şey değil. Tanımlanamaz ancak içinde bulunabilen bir durum, geçiş tabakası olmayan bir oganizma, ya iç ya dış. Ne olduğunu anlatamam ama yansımalarını söylemeyi deneyebilirim. İdealar gibi…

Özgürlük, kesinlikle güçlü bireylerde hayat bulabilen bir organizma; kesinlikle acıyı getirmiş ya da getirecek. Dirençsiz kimse, özgürlüğün yansımalarıyla tutsak edilmiş kimsedir. Özgür insan, aslında çok bilmelidir. Yani en azından hayatının 10 senesinde özgürlüğün en temel gereksinimi olan temel bilgileri öğrenmesi bu da demektir ki özgür olmaması gerekir. Bilgiyi geçtikten sonra düşünce ve kelime darcığı geniş olmalıdır. Kafasında düşmanı hakkında düşünürken bile objektif bakış açıları canlanmalıdır. Hatalarını kabul etmeli, korkuları ile yalnız kaldıkça kafasının içinde yüzleşmelidir. Bolca yalnız kalmayan kişi özgür olamaz, ki bu en az gününün 5 saatini yalnız geçirmektir. ” Diğer” her şey algı yanılsamalarına yol açar.

IMG_9678

Mutluluk ile özgürlük hep bir anılır ama özgürlük çoğu zaman mutluluğu kovar. Mutluluk, insanın içinde yaşadığı toplumdan aldığı bir varoluştur. Özgürlük ise salt ve bağımsızdır. Hatta bağımsız olan tek şeydir. Özgür insan; kafasını köktenleştirmiş, düşüneceği ile örmüş ve algı kapılarını tamamen kapamıştır. Çünkü özgürlük renk ve koku taşımaz. Onu tadarak ve dokunarak anlayamazsınız.

Özgür olan insan normale oranla çok ve hızlı düşünmesiyle göz önündedir. Hep düşünür. Bu, beyninin içinden geçen tüm oksijeni yakma isteğinin kaçınılmaz bir sonucu gibidir. Bu insan sadedir, yapmacıklıklar midesini bulandırır, güvensizdir, yalnızdır; kendiyle geçinebilecek kadar eğitimli ve olabilecek tüm durumlara karşı sakin ruhludur. Sakinlik, özgürlüğün vazgeçilmez baş yaveridir.

IMG_9699

Bu yüzden her ne kadar zaten bir sistematiğe sahip olmakla özgürlüğünü yitirmiş olan aktivist siyasi hareketler, aktivist olmaları sebebiyle de özgürlüğü ellerinden kaçırmaktadırlar. Özgürlük aslında bir deniz gibidir. Tarif edilemez hissi bundan kaynaklanır.Bunun hakkında konuşmak, sahilden bakmak; yazmak, ayaklarını suya sokmak; yaşamaya girişmek, suya girmek ve tam özgürlüğü yaşamaksa o suda boğulmaktır.

Ölmek, özgürlüğün tam varoluşuyla, insan varoluşuna eriyip akarak içimizde şekil alan özgürlükten başka bir şey değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın