The following two tabs change content below.
lili marleen

lili marleen

There's someone in my head but it's not me!
lili marleen

Latest posts by lili marleen (see all)

Soyut dış vurumculuğa tepki olarak tüketim çılgınlığının boy gösterdiği 50’lerde ortaya çıktı pop art. Bu yüzden pop arta ürün tanıtımlarında ve çizgi romanlarda rastlamak mümkün. Pop Art’ı kitsch yapan ise(uçuk ve uyumsuz renklerin kullanılması) yaşadığımız plastik dünya; pastoral renkler yerini plastik tabakların, naylon poşetlerin ve simli kıyafetlerin rengine bıraktı. Bu durumu Roy Liectenstein şöyle özetliyor: “Şehirde bir ağacın önüne oturamam, çünkü şehirlerde hiç ağaç yok. Ve bir ağacı düşündüğümde, ağacın medya (filmler, fotoğraflar, reklamlar vs) tarafından yapılan taklididir aslında aklıma gelen. Ben nesnenin kendisinden çok, taklidini algılarım.

50’lerin sonu 60’ların başında etkin olan sanatçıların belirttiği şey Londra ve New York’ta birilerinin sürekli bir şeyler ürettiği, o dönemin gençliğinin yenilikleri benimseyip kendilerini değiştirmesine ön ayak olan bir durumdu bu aynı zamanda.

İngiltere’de  Pop Art

Richard Hamilton’ın “Günümüz Evlerini Bu Denli Farklı, Çekici Kılan Tam Olarak Nedir?” adlı kolajı bu akımın ilk örneği olarak nitelendiriliyor. Bu kolaj bu sanata pop denme sebebini de açıklıyor. Pop-art elitizme karşıdır, gündelik yaşamın tam ortasındadır.

hamilton-appealing

 

Londra’dan diğer bir isim ise Peter Blake: Sgt. Peppers Lonely Heart’s Clup Band’in albüm kapağını tasarlamasıyla tanınır.

Peter Blake the beatles 8. albüm kapağı

Peter Blake Balkonda adlı eserinde ise Londra’daki son moda olan ürünlere ve yaşam tarzına değinmiş  ‘’Swinging London’’ı anlatmış da diyebiliriz.

Blake,_On_the_Balcony

 

Peter Blake’in imzasını taşıyan  diğer albüm kapakları: Oasis, Paul Weller, The Who                                                                                         Oasis-stoptheclocks Paul_Weller_Stanley_Road_10_Anniversary The_who_face_dances_album

 

”Tonite Lets All Make Love in London” adlı videoda bir kültürün nasıl sanatın diğer kollarına uyarlandığını ve bir yaşam tarzı haline geldiğini görmeniz mümkün.

Pink Floyd ve The Rolling Stones gruplarının perfromanslarının olduğu bu video hem müzik hem görsel anlamda son derece deneysel ve oldukça etkileyici.

Amerika’da Pop Art

 Jasper Johns: Soğuk Savaş dönemini yaşamış sanatçının bayrağı gerçekte nasıl göründüğünün yansımasıdır pop art’ın ikonlaşmış eserlerinden‘’Bayrak’’.

jasper-johns-flag

Andy Warhol

Pop-art deyince akla gelen ilk isim. Ancak Andy Warhol gibi resim, sinema ve müzik gibi sanatın bir çok alanına yenilik getiren biri The Factory’i oluşturabilirdi. The Factory’de sokak serserilerini, ressamları, müzisyenleri ve daha bir çoğunu bir araya getirdi.  Velvet Underground The Factory’de oluştu. John Cale The Factory için orası sanatın montaj hattı demiştir. Andy Warhol’un yaptığı resimlerde ve filmlerde vurguladığı şey ise şahısları filme aldığında ya da resmettiğinde şahısların artık kendine ait hiçbir şeyi kalmamıştır onlar artık sadece bir sanat yapıtının parçasıdır. Marilyn’s buna en güzel örneklerden.

Warhol-Marilyns

 

Aynı zamanda reklam afişeleri yapan Andy Warhol’un Campbell Çorbası çizimi.

Warhol-Campbell_Soup-1-screenprint-1968

 

Söz konunu Andy Warhol olduğunda yazılacak çok şey olsa da Pop-Art’ın diğer bir ismi  Roy Lichtenstein’a değinmek istiyorum eserlerinde çoğunlukla çizgi roman ögeleri barındıran bir isim; eserleri için ne kadar yapay olursa o kadar iyi demiştir. Başta soyut ekspresyonist olan ressam oğullarından birinin bir gün elindeki Mickey Mouse kitabını gösterip eminim sen bu kadar iyisini çizemezsin demesiydi. Roy Lichtenstein 1961’de çizgi roman karelerinden tipleri gösteren altı tane resim yaptı; bunların sadece renklerini ve orijinal kaynaktaki formlarını değiştiriyordu. İşte zamanla onun resminde imzası haline gelecek Benday noktacıklarını, kaligrafiyi ve konuşma balonlarını bu dönemde kullanmaya başlamıştı.

roy-lichtenstein-drowning-girl-6926 Roy-Lichtenstein-Ohh---Alright----133904

Pop-art tüm deneyselliğiyle günümüzün çılgınlıklarla dolu şehir yaşamına ilham olmaya devam ediyor!

 

Paylaş
Önceki İçerikDere Yatağında Bir Kadın
Sonraki İçerikRüyadaki Tutsak
lili marleen

There’s someone in my head but it’s not me!

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın