The following two tabs change content below.
lili marleen

lili marleen

There's someone in my head but it's not me!
lili marleen

Latest posts by lili marleen (see all)

punk rock

1975-1980 arasında ortaya çıkan punk rock aslında sadece bir müzik akımı değil bir yaşam tarzıdır. Punk’ın karamsar olarak nitelendirilmesinin sebebi nihilist bakış açısından ileri gelir. Punk müzikte bireyin, sistemin ve toplumun dayattığı tüm baskılardan kendini kurtarması anlatılır. Anarşinin melodileşmiş halidir punk.Bu gruplar albümlerini genelde prodüktörler olmadan kendi imkanlarıyla üretmişlerdi. Indie kavramının çıkış noktası da bu gruplardır.

Punk müzikte karmaşık melodiler yoktur genelde 4-4’lük ritim kullanılır. Sözler genelde argo kelimeler içeren düz cümlelerden oluşur.
60’ların ortasında oluşan The Stooges and Iggy Pop,The Seeds, The Velvet Underground gibi gruplar punk’a ilham oldu. Bu yüzden bu gruplar proto-punk diye adlandırılır.

70’lerin ortalarına gelindiğinde İngiltere’de punk çığ gibi büyümeye başladı . Demir Leydi lakaplı Margret Tatcher’in muhafazakar tutumlarının da bunda etkisi büyük. Artık punk yer altına sıkışıp kalamazdı. The Clash, Sex Pistols, ,Dead Kennedys, The Exploited gibi gruplar listelerde yerini aldı. Kraliçeleriyle, Bakanlarıyla,Aileleriyle dalga geçerek; ’’ Kaos benim hayatım’’ , ‘’Yapay beatlemania’’ ‘’Fakirleri öldür(!)’’ gibi cümleler kurarak kendilerinden önceki her şeyi yıktılar.

Amerika’da ise Punk’ı Ramones, Patti Smith temsil ediyordu.

70’lerin sonunda punk-rock yerini post-punk’a bıraktı. Post-punk gruplarında sistem eleştirisinden çok bireyin kişisel sorunlarına değinilir. The Cure, Joy Division, Bauhaus, New Order, The Sisters of Mercy gibi post-punk gruplar Punk’ı yaymış ve alternatif rock’a bir zemin oluşturmuştur.
.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın