#satürnfısıldayacak

hashtag başlangıç saati: 10 Haziran Cumartesi 21:30
10 Haziran Cumartesi günü Neo-Beat olarak yeni bir kolektif şiir denemesine girişiyoruz. Twitter’dan hep birlikte başlayacağımız bu şiiri 17 Haziran’da, Ankara 6:45 KK’da, Hector Buluşması’nda tamamlayacağız ve sahnede coşkuyla okuyacağız.

Ayrıca bu şiir 6:45 Yayınları Neo-Beat serisinden çıkacak kitaplardan birinde özel olarak basılacak… Bu şiir için belirlenen hashtag haziranın ortalarında “Simülasyon Öyküleri” kitabına da ruhunu veren: “Satürn Fısıldayacak…”tır.
Yaz boyunca bu dizeyi otobanlarda, duvarlarda, kitaplarda, satır aralarında çokça göreceğiz. Distopyanın ortasında bu çığlık bizim için her şeye rağmen bir özgürlük çığlığıdır artık…

Bu kaos içerisinde Neo-Beat de teorik açıdan yeni bir anlam kazanmaktadır.Biz bir aile değiliz. Kutsal aile, bütün zırvalıklarıyla birlikte çökmüştür. Neo-Beat, yeni bir toplumdur. Biz geleneğin bataklığı¬na saplanmış bir aile değiliz. Resmi ideolojinin bütün kutsalları artık anlamını yitirmiştir. Ve bu çağın kendini açması için, gerekli olan neyse onu yerine getireceğiz. Biz artık ne bu gezegene ne de bu döneme aitiz. Satürn bizim için bu çağın paradigmasından ve kapitalizmin uzantısı olan çökmüş toplumdan kaçışın sembolü oldu.

Bu çığlık, kozmik bilinçaltıyla, kozmosla kurduğumuz bağdır. Bu Zen’in aydınlatıcı ışığıdır. Bu Kerouac ve Cassady’nin Route 66 üzerinde pusulasını kaybetmiş biçimde ilerlerken keşfettikleri Beat deneyimidir. Bu 50’lerin toplumunu kökünden değiştiren caz ve bebop enerjisidir. Bu rock’n’roll’un patlayan enerjisiyle, fiziğin metafizikle temasa geçişidir. Bu bir özgürlük çığlığıdır. Bu bütün devrimlerin sonu ve bütün devrimlerin başlangıcıdır. Bu isimsizleşmedir, Ay’ın karanlık tarafına geçiştir.

İdeolojiler, ülkeler, insanlar ve finans yok olmuştu. Bütün bu insanlar, biz kaybolanlar, biz ayrılmışlar, biz hep karşıda olanlar, Pink Floyd’un psychedelic ışığıyla Satürn’ün fısıltısını duyanlar içinde… Satürn fısıldayacak. Belki hep kaybetmişsin-dir, belki yavaşça ölüyorsundur, karanlık yayılıyordur ama Satürn fısıldayacak.


Neo-Beat hangi ideolojiye ya da felsefeye inandığını ve hangi şehirden geldiğini sormaz. Çünkü Zen ve Satürn birleştiricidir. Duvarı birlikte yıkacağız.

Bir gün kelebeğin çığlığını duyacaksın ya da Satürn sana fısıldayacak…
Bir gün hepimiz aynı şehirde bir araya geleceğiz. İsmini Utopia ya da Cosmos koyacağız. Pink Floyd çalacak sokaklarda…
Ve Satürn, fısıldayacak,
Ve Satürn fısıldayacak,
Distopyaya ve karanlığa karşı elini kalbine koy
Satürn fısıldayacak…
Ve biz bu simülasyondan çıkacağız!

Not: twitter üzerinden #satürnfısıldayacak hashtagiyle hep birlikte bu şiiri yazmaya 17 Haziran Cumartesi 21:30’da başlıyoruz…

Daha önce kolektif biçimde hashtag üzerinden yazdığımız bazı anonim şiirler:
Protesto Uncut Versiyonu: http://beatkusagi.com/protesto-uncut-versiyonu/
İnanmıyorum: http://beatkusagi.com/inanmiyorum/
Holy İstanbul: http://beatkusagi.com/kutsalistanbul/
Ankara’nın Sokaklarında: http://beatkusagi.com/ankaraninsokaklarinda/

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın