Satürn Komünü Perspektifi

The following two tabs change content below.
kisiselmanifesto

kisiselmanifesto

Hayatım boyunca yıldızlara yürüdüm.
kisiselmanifesto

Latest posts by kisiselmanifesto (see all)

Pink_Floyd-The_Division_Bell-Interior_Frontal

Lime and limpid green, a second scene. Now fights between the blue you once knew. Floating down, the sound resounds. Around the icy waters underground Jupiter and Saturn, Oberon, Miranda and Titania Neptune, Titan, stars can frighten…” – Pink Floyd,  Astronomy Domine

İnsan, taksonomik adıyla Homo sapiens (Latince “akıllı insan” veya “bilen insan”), primatlar takımının büyük insansı maymunlar familyasının Homo cinsinde bulunan tek canlı türü. Anatomik olarak 200.000 yıl önce Afrika’da ortaya çıkmış ve modern davranışlarına 50.000 yıl önce kavuşmuştur. (Primate evolution at the DNA level and a classification of hominoids) 200.000 yıldır süre gelen, trilyonlarca mil arayışın sonunda yaşayan bu canlı türü yerleşik hayatla beraber içsel yolculuğunda karanlığa gömülmüştür.

İnsanoğlunun bilimsel olarak tarih öncesine dayanan ilk deneysel izlenimleri, tırnak içinde bilim çerçevesinde gökyüzü ve kozmos üzerine belki de trilyonlarca hipotezi tanrıya atfetmiştir. Kimi ilk uygarlıklar yıldızları tanrısal obje ve ruh olarak tanımlamıştır. Asur, Sümer ve Babil uygarlıklarının yaşadığı yer olan Mezopotamya’da modern astronominin temelleri atılmıştır. Sümerler astrolojiyle bağlantılı bir dinleri olduğundan Ziggurat adlı tapınakların en üst katında yıldızları gözlemlerlerdi. Antik Yunanlılar, astronomiyi matematiğin bir dalı-branşı olarak görmüştür. Antik Yunanistan’da özgür düşünce ortamı sayesinde Tales, Demokritos, Öklid gibi astronom ve matematikçiler yetişmiştir. Milattan önce 100-200’lü yıllarda yaşayan Aristarchus, okulunda Dünya’nın kendi çevresinde döndüğünü söylemiştir. Antik Yunanistan’da M.Ö 100-150 yılları arasına ait astronomik birimlerin tespit edilmesini sağlayan bir mekanik hesap makinesi bulunmuştur. İsmi Antikythera düzeneğidir. İlk yıldız sistemlerinin çoğunun temeli Antik Yunanistan’da ve İyonya’da Aristoteles ve Eudoxus tarafından atılmıştır. Kopernik’in sisteminin temeli ve benzeri milattan önce Batlamyus tarafından ortaya atılmıştır. (Büyük Lugat ve Ansiklopedi, Ptolemaios maddesi) Doğu Asya’da astronomiyle ilk Çin tanışmıştır. Çin astronomiyle çok erken tanışmıştır. Astronomik gözlemlerin M.Ö 6. yüzyılda başlandığı söylenmektedir. Zhang Heng gibi bazı Çinli astronomlar güneş tutulmasını önceden hesaplayabiliyor ve bazı takvimlerden astronomik olayları ve yıldızları tahmin edebiliyordu. Ayrıca tarihte insan tarafından tespit edildiği bilinen ilk süpernova olan Yengeç Nebulası Çin’de 1054 yılında gözlemlenmiştir. İlk yıldız kataloğu da Çin’de oluşturulmuştur. Mayaların takvim ve astronomik bilgisi dönemin oldukça ilerisindeydi. Ay’ın evreleri, tutulmalar, Venüs’ün çıkışı ve kayboluşu hakkında tabletler bulunmuştur. Ülker Yıldız Kümesi, Mars, Venüs, Güneş, Samanyolu’nun evreleri ve döngüleri hakkında çalışmaları ve takvimleri vardır.

Neo-Beat Komünü, Astronomik sıçrayışla tüm bu medeniyetlerin ruhunu kendi içerisinde harmanlayarak, evrenlerarası ütopik bir arayışa yelkenlerini açmıştır. Satürn Komünü, 2000’lerin gündelik yaşam toplumunun insanlara dayattığı sınırlı iletişim olanaklarının aksine “telepati” yoluyla anlaşabilme istemini derinlerden yüzeye çıkarmıştır.

Satürn Komünü’nün sosyal ilişkilerini incelediğimizde, Komün içerisinde hararetli diyalog adına kitlesel olarak yalnızca birkaç konu gözlemlenmiştir. Bunlardan en şaşırtıcı olanı: “Sürrealizm mi realizm mi?” tartışması olmuştur. Gelişime odaklı, her gün kendini yenileyen ve dahasını isteyen bir aile. Evet, Satürn Komünü, milenyum toplumunun tanımladığı “Aile” kavramının dışında “Aile” kelimesini yeniden tanımlamıştır. Bu aile, cinsel devrim evresini tamamlayıp, gelişim, çözüm, tabir-i caizse yeni bir takım icatların peşine düşüp, doğanın sunmuş olduğu kısıtlı olanaklardan beslenerek kendisine ütopik ve kozmik bir yaşam alanı yaratmayı başarmıştır. Müzik alanında, çeşitli deneysel müzik aletleri yapılmıştır. Avcılık adına, balıkçılık ön plana çıkmıştır. Avcılık konusunda deneysel bir ekip oluşturulup kayalık koyun yaklaşık olarak 400 metre güney doğusu açıklarında balık avı, istiridye, deniz kestanesi gibi başlıca deniz hayvanlarından beslenilmiştir. Mutfak konusunda ise son iki yılın gözlemlenen en gelişmiş adımları atılmış olup, Satürn Komünü, kendi ekmeğini, yine kendilerinin inşa ettikleri fırınlardan servis etmiştir. Özellikle yapılan deneysel keçiboynuzlu kekin tadı ile yeni deneysel besin zincirinin kapıları sonuna dek aralanmıştır. Komün, el sanatlarında da aktif rol oynayarak çeşitli doğal süslemeler, takı ve mandalalar ile alana yeni bir renk katmıştır.

26 Haziran 2016 tarihinde Kumluca’da başlayan büyük yangın, Adrasan ve Olympos bölgesine sıçramıştır. Neo-Beat’in genel seferberlik çağrısı üzerine, gerek yangını söndürme de alana yapılan destek gerekse tahrip olan bölgeyi temizleme adına somut adımlar atılmış ve 06 Ağustos 2016 tarihinde Adrasan’da kurulan Satürn Komünü ile birlikte, tahribi az ve toprağı elverişli bölgelere temizlik ve kızıl çam fidesi ekimleri anonim olarak yapılmıştır. Bölge halkından alınan bilgilere göre, hektarlarca alanın yalnızca rant mücadelesi ve kapital düzenin, otel turizmciliği adına yapıldığı, gerçekleştirilen bu eylemin bir sabotaj olduğu bölge yerlileri tarafından kulaktan kulağa yayılmaktadır. Fakat unutmamalıdır ki, bir Neo-Beat kalana dek doğayla olan bu çatışmada daima doğanın yanında ve popülist rant zincirlerinin karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz.

14 Şubat 2014 tarihinde oluşturulan Holy Antalya çevresi ve ardından 27 Haziran 2015 tarihinde Adrasan’da, Holy Antalya Koyu olarak Neo-Beat’e ait tek kara parçası olarak atfettiğimiz bu koyda temelleri atılan Neo-Beat Komünü ve Güney Federasyonu, dönüşümünü tamamlamıştır.(bkz: http://beatkusagi.com/neo-beat-komunu-perspektifi/ ) Gök bilimi adına birçok proje ile de aktif rol oynayacak olan Neo-Beat Komünü, Satürn Komünü olarak anılmaya devam edecektir.

 

Pink Floyd’un dediği gibi: Wish you were here!

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın