The following two tabs change content below.
Hz.Till

Hz.Till

'Hepimiz İyiliksever Kötüleriz'
Hz.Till

Latest posts by Hz.Till (see all)

Aslında sorgulamamız gereken ilk şey yanlış diye bir şey var mıdır?

Doğru olmasa idi yanlış diye bir kavram kesinlikle olmazdı. Doğru kime göre doğru veya kime göre gerçek. Doğruların değiştiği bir düzende yanlış neye dayanıyor? Eğer herkesin doğrusu aynı değil ise neden yanlış var? Aslına bakarsak karanlık diye bir şey de yoktur. Karanlık , aydınlığın olmadığı zamana verilen isim. Soğuk diye bir şey de yoktur. Soğuk , sıcak olmadığı zamana verilen isim. Korku var mıdır? Gerçekten korkar mıyız? Yanlış da böyle bir şeydir ; elinizde doğruluk ve gerçeklik yoksa bunu savunmak için ‘ yanlış ‘ kuramını ortaya atarız. Ya yaşadığımız hayat yanlışsa? Hiç düşündünüz mü dostlarım , eğer doğru diye bir şey olmasaydı hayatımızı neyin üzerine kurardık diye. Hiç düşündünüzmü yanlışımız ne diye? Düşünmeyin çünkü insanoğlunun kuramları ve boş salımları bunlar. Eğer ortada bir şey olacaksa bu doğrudur. Yanlış diye bir şey yoktur. Sadece neye göre ve kime göre doğru olduğudur. Doğru her zaman vardır , sadece görüşe göre ve kişiye göre değişir. Doğru var ise yanlış yoktur. Bu insanların zıt bir anlam bulma çabasıdır. Yanlış yapmaktan hiç bir zaman korkmayın çünkü olmayan ve geçerliliği önemsenmeyen bir şeyden korkmak insanlık suçudur. Sizlerin yaptığı hiçbir şey yanlış değildir. Güneş o an ısıtmıyor diye dünyayı siz dünyaya soğuk diyemezsiniz , bu güneş’e haksızlık olur. Siz o an size göre doğruyu söylemeyen insana ; sen yanlış söylüyorsun yanlış konusuyorsun diyemezsiniz. Karanlık oldu diye aydınlığa küfür edemezsiniz çünkü aydınlık her zaman vardır , aydınlığa koşun yalvarırım . Aydınlık her zaman vardır tıpkı doğrunun olduğu gibi.

Doğruya ve aydınlığa koşarak , çabalayarak , emek harcayarak ulaşabilirsiniz. O zaman bunlar değerli kılınır.Sizler bir çaba sarfetmediğiniz sürece doğruyu ve aydınlığı bulamazsınız. Elbet güneş bir gün sizin için doğacaktır sadece aydınlığa koşun. Doğru elbet sizin için geçerli olacaktır sadece doğruya koşun.Siz çıkar gütmeyin siz kar peşinde olmayın yalvarırım. Doğru sizi bulmaz , siz koşmadığınız sürece.

Koşmuyorsunuz , çabalamıyorsunuz ve doğruyu bulamadığınız zaman ‘ yanlış ‘ diyorsunuz. Dostlarım inanın bana , yanlış diye bir şey yoktur. Yalnızca doğruya koşun , ileriye koşun , kendi doğrunuza koşun. Unutmayın ki ; her arayan bulamaz lakin bulanlar daima arayanlardandır. Pes etmeyin , vazgeçmeyin çünkü doğru sizi bekliyor , aydınlık sizi bekliyor. Siz birilerinden bir şey beklediğiniz sürece kazanamazsınız , siz yerinizde saydığınız sürece bir şey elde edemezsiniz. Güneşi beklemeyin yalvarırım O ‘ na doğru koşun. Gün aydınlanacak ve sizin doğrularınız bir buz gibi çözülecektir. Şu an üzerine buzlarla kaplıdır belki doğruların lakin güneş onu ısıttığı zaman aydınlattığı zaman o çözülecektir . Siz koşun ve hiç durmadan hiç beklemeden hiç mola vermeden. Aklınızda bulunsun , istasyon bizim için dinlenme yeri değildir , istasyonlar bizim yerimiz değildir, bizim yerimiz yalnızca yoldur. Ve yolda olanlar muhakkak galip çıkarlar. Arayanlar bir gün doğruyu bulacaktır , çünkü bizim hayatımız da ‘ yanlış ‘ yoktur.

18953329-fat-what-is-wrong-conceptual-words-on-blackboard-stock-photo

Felsefede Yanlış ;

İki değerli mantık da yanlış ve doğru kavramlarına dayanırlar. Örneğin Aristoteles’in biçimsel mantığı yanlış ve doğru kavramlarına dayanır. Bir önerme doğruysa o önermenin olumsuzlanması kesinlikle yanlış, yanlışsa olumsuzu kesinlikle doğrudur vb. Aristoteles, yanlış kavramını, gerçeklikle çelişen olarak tanımlamıştı.

Eytişimsel mantık açısından her yanlış doğru bir yan, her doğru da yanlış bir yan taşır. Örneğin antikçağ Yunan felsefesinde evrenin sudan, ateşten vb. oluştuğu ilerisürülmüştü. Bunların hepsi yanlıştı, ne var ki hepsi de evrenin özdeksel bir temelden oluştuğu doğru yanını taşıyorlardı. Kaldı ki en yanlış kuramların bile kimi yerde doğrunun elde edilmesinde önemli roller oynadıkları görülür. Örneğin Hegel’in geliştirdiği eytişim yöntemi yanlış temeller üstüne kurulmuştur, ama doğru olan eytişim yöntemi bu yanlışlığın içinden çıkarılmıştır.

Paylaş
Önceki İçerikNe yapacağız?
Sonraki İçerikSeptisizm (Kuşkuculuk) Nedir?
Hz.Till
'Hepimiz İyiliksever Kötüleriz'

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın