The following two tabs change content below.
karkalaki

karkalaki

#NeoBeat - İsmin yerine geçen şeyleri bırak. Mutlak değerin içinden ya artı çıkarsın ya eksi, sıfır ol.
karkalaki

Latest posts by karkalaki (see all)

yol-filmi

Yol hüzünlü ve çilelidir ama farkında olmadan varlığı meditasyona sokar. Enerjini taşıdığın (varlığın temel bileşeni bilinç) duraklarda hikayeni yaşar, hareket ile bilincini yani benliğini terbiye edebilirsin. Yılmaz Güney’in Yol’da sağ ve sol sapmalara aldanmadan yaratmaya çalıştığı aydınlanma ve imgesel anlatım ise tam olarak bunun üzerinedir. 

”Hüznün sayısız tonu birçok yüzü vardır. Çiçekler, kuşlar ve rüzgarlar gibi.” Bu hüzün tanımlaması ile Yılmaz Güney Yol’u kutsamıştır.

Her ne kadar Yol’u Doğu mistisizmi ile tanıştırsalar da Beat yazarları Anadolu topraklarının hüznünü es geçmişlerdir. İkinci dünya savaşı sonrası ABD’nin refah seviyesinin yükselmesiyle Beat’in yükselişi de paralellik göstermiştir. Hegemon ABD kendi asi çocuklarını var etmiştir bir nevi. Ancak eksiklik hüzündür. Topraktır. Beat, Anadoludan esinlenmelidir. Bu demek değildir ki Beat yazarları o naif duyguyu yaşamamıştır. Tek eksiklik ”Hüzünlü Yol”dur. Fakat ortak gaye yaşama sevincidir.

Düalizm burada bir işimize yaramaz. Yani doğru ve yanlış diye bir seçenek yoktur. Eğer üçüncü bir seçenek olsaydı bu ikisi de var olmazdı. Nondüalist olan Beat yazarları (Ginsberg başta olmak üzere) burada Yol’un hüznünü yaşam sevinci olarak görürler. O halde Seyit Ali ve Zine feodal toplumun yegane Beatnikleridir. At leşi ve Zine’nin yan yana olduğu resim ”Yol’un Hüznüdür”. Neo-Beat ise tam burada somutlaşır. Ürettiği tezler ve pratikler geleceğe dair umuttur. Cinsel Devrim Seyit Ali’nin kerhaneye düşen Zine’yi (entelektüel bir altyapıdan bahsetmiyoruz, sadece saf bilinç var) sırtında taşımasıdır. Cinsel Devrim Zine’yi uyumasın diye kamçılayan kocasında ve oğlunda saklıdır. Seyit Ali’nin bilincinde saklıdır. Neo Beat’in ürettiği yazınsal ve yaşamsal dokundurmalar bu toprakların hüznünün yaşama sevincine evrimleşmesine neden olacaktır. Bu tarihin bir oyunudur belki de. Eksik parçayı doldurması gereken insanlar bir araya gelecekler ve bunu başaracaklar. Bu Yol’larda hüznünü arayan, hikayesini okuyan her benlik bir enerjidir ve özgürlük istenciyle doludur.

İşte o yüzden bir derdim var bin dermana değişmem ve Together we stand, divided we fall! yan yana bu teoride, bu hikayede…

Yol-Yolcu-Yoldaş-590x295

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın