The following two tabs change content below.
birtutambulut

Latest posts by birtutambulut (see all)

Dünya bir bataklık misali karanlık ve yapışkan, her çırpınışta biraz daha karanlığa batıyor insanoğlu. Ve gün batımına kürek çekiyor batmış bir sandalda.

Gökyüzünün yeryüzüyle birleştiği o ince çizgideki illüzyonu çözemiyor insanoğlu ve inanıyor yaşadığına – Abrakadabra- Halbuki biliyor şapkadan her zaman tavşan çıkmadığını. Yine de inanmayı seçiyor insan. Tavşan şapka çıkarabildiği gün, şapka da tavşan çıkarabilir.

Jefferson Airplane’nin White Rabbit’inde de denildiği gibi annelerin verdiği haplar bir şey yapmıyor. İnsan hayal ediyor küçülüp anahtar deliklerinden geçebileceğini ya da büyüyüp çiçek toplamak yerine ağaç toplayabileceğini.

Gelgelelim asıl soru şu, insan hayalleri olmadan salt gerçeklikle yaşayabilir mi? Bir illüzyona inanmak gerçekleri görmekten daha mı kolaydır? Gerçekler bir örümcek ağı gibi mi yapışır insanın tenine, yem olmamak için mi ağı görmezden gelir insanoğlu?

Görün gerçekleri ve ölümle dans etmeyi öğrenin. Gökyüzü yeryüzüyle yer değiştirmeyecek. Ve biz asla bulutların üzerinde yürüyemeyeceğiz. Ne şapkadan tavşan ne tavşandan şapka çıkacak. Şapkalar her daim boş kalacak ve boş beyinlere binecek. Ve tavşanların çıkardığı tek şey her dem dışkı olacak.

Gökyüzünün size kaç ton basınç uyguladığını hatırlayın, yerçekiminin sizi zemine mahkum kılışını hatırlayın. Fiziksel olarak imkansız şeyler vardır; mesela uçmak gibi ya da görünmez olmak. Oysa düşünceler görünmezdir ve uçabilirler.

Balıklar da uçar, onlar da kanatlıdır ve onlar da mavide kaybolur. Kuşlar da yüzer aslında. Yüzgeçleri vardır ve mavinin tonlarında vurgun yerler. Kimi düşünceler balıktır, kimileri kuş. Neticede düşünceleri uçurabilirsiniz yeter ki doğru açıdan bakın maviye.

Şapkalardan beyaz düşünceler çıkar ve düşünceler şapka sıçar. Siz yeter ki beyninizi yerçekimine tutsak etmeyin. Uçurun her şeyi. Solumak için dünyayı, bir izmarite çevirmek için soğuk gerçekleri; bir nefes çekin yoldan. Düşüncelerin kanatlarını göreceksiniz. Ve düşünceleriniz kanatlandığında, delilik tüm hücrelerinizi kapladığında tavşanların şapka sıçabildiğini görebilirsiniz.

Yolda olmak deliliğin hücrelerinizde yayılmaya başlama durumudur. Yoldasınızdır ve tek amacınız yoldur. Düşünceler bir bir kanatlanır her adımda, rüzgar ciğerlerinizdeki marijuana tarlalarını yakar, biçilmemiş çimlerin kutsallığında kaybolur düşünceler, salt gerçeklik çarpar her hücrenize… Kaybolursunuz ve kayboluşunuzda bulursunuz var olmayı.

Yol amacın kendisidir, yolda olmaksa yol’a dönüşüm aşamasıdır. Yol olabilmeyi başardığınızda yolda olmanın hücrelerinizde adım atmak olduğunu fark edeceksiniz. Yol olabilmeyi başardığınızda aslında gerçeklerin maske takmadığını anlayacaksınız, hayata sadece baktığınızı fakat göremediğinizi anlayacaksınız. Hayatın illüzyonunu yakalayın, yol görmektir. Yoldan ayrılmayın! Yolla bir bütün olana kadar, yolda kaybolup yola dönüşene kadar adım atmaya devam edin.

IMG_20140511_015853

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın