The following two tabs change content below.
EnginYILMAZ

EnginYILMAZ

EnginYILMAZ

Latest posts by EnginYILMAZ (see all)

clocks__by_naaera-d34c8yc

Her gece uyumak her sabah uyanmak, önce yemek içmek sonra sıçmak işemek, büyük bir mutlulukla evlenmek sonra büyük bir keder ve ıstırapla boşanmak, önce içip sarhoş olmak sonra kusmak, önce para kazanmak sonra harcamak, bazen de önce harcamak sonra ödemek ama fark etmez. Sonuçta bir şekilde hep bir rutin içindeyiz. Bir silindir üzerinde koşan deney farelerinden pek farkımız yok aslında. Sadece onlar bizden daha zekiler. Her şeyin olması gerektiği gibi olduğunun farkındalar.

Hayatta çok az şey var insana kendisini mutlu hissettirecek. Hatta o kadar az ki çoğu insan ömrünün sonuna kadar arar durur ve sonunda bulamayacağını anladığında delirir. Bana inanmıyorsanız, hapishanelere, tımarhanelere, varoşlara ve ucuz barlara bakın. Zengin olanların durumu da pek iç açıcı değil tabii. Para, insanın delirmesini geciktirmeye yarayan bir meşgale sadece. Bana kalırsa hayattaki birçok şey insanların delirmelerini engellemek için üretilmiş. Bir şeylerle ya da birileriyle oyalanmamız gerekli görülmüş olmalı. Siyaset, para, edebiyat, müzik, alışveriş merkezleri, televizyondaki şaklabanlar, kısaca her şey insanı kandırmak için vardır. Bazen buna ne gerek vardı, diye düşünüyorum. Yoksa insanlarda Tanrı’nın meşgalesi miydi? Bilmem, olabilir.

Her şey gün geçtikçe kötüye gidiyor. İnsanlar daha çok deliriyorlar. İncir çekirdeğini doldurmayacak şeyler yüzünden katil olanların haberleriyle dolu gazetelerin üçüncü sayfaları. Televizyonlar her geçen gün biraz daha boka sarıyor. Müziğin kalitesi berbat, artık iyi müzik yapılmıyor. Ortalık şair ve yazar olduğunu iddia eden insanlarla dolu. Çok satan yazarlarda iş yok. Kimse artık iyi yazılar yazmıyor ama çok para kazanıyor. İçki ve sigara fiyatlarına sürekli zam geliyor. Sadece içki ve sigaraya değil her şeye zam geliyor sürekli. Siyasetçiler birbirlerinin kıçlarını yalamaya devam ediyorlar. İşçilerin maaşları hep yerinde sayıyor. İnsanlar daha çok borçlanmak zorunda kalıyor ve para kazanma hırsına kaptırıyorlar kendilerini, bu siyasetçilerin ve büyük şirketlerin işine geliyor. İyi insanların sayısı gün be gün azalıyor. Aptalların sayısıysa gün be gün artıyor.

Bir sevgilim vardı ve onunla her yatağa girdiğimizde muhakkak şuna benzer bir konuşma geçerdi aramızda;

‘’Yapacak daha iyi bir şey yok. Bu yüzden sevişiyoruz. Yoksa boktan bir adamsın.’’

‘’Dürüst olduğun için minnettarım güzelim.’’

‘’Bırak bu laf salatasını da düz beni. Yoksa yine sikin kalkmıyor mu?’’

‘’Tanrı aşkına, kafam çok güzeldi o gece. Her seferinde yüzüme vurmak zorunda mısın?’’

‘’Siktir oradan.’’

Sonra seks başlardı. Yapacak daha iyi bir şey olmadığı için yapılan bir seks.

Kadınlarla çokça zaman harcanabilirdi aslında. Hatta kontrolünüzü kaybederseniz ömrünüzü bile harcayabilirdi kadınlar. Aşk, insanın bütün zamanını alabilir. Bunu hem iyi hem de kötü anlamda söylüyorum.

Benim için klasik müzik ve içki vardı, zaman harcayabileceğim. Dürüst olmak gerekirse bunlar beni mutlu da ederler. Tabii doğru zamanda doğru yerdeysem, bu ne demekse artık…

Zaman harcamak için ve bir parça mutlu olmak adına herkes farklı bir meşgale bulmuştu kendisine. Mesela; Hemingway boğa güreşlerini kaçırmazdı, Bukowski’de at yarışlarına giderdi, Dostoyevski kumar oynar, Genet hırsızlık yapar, Nietzsche fahişelerin peşinde koşar, Dickens sık sık kimsesizler morguna gider, Balzac deli gibi kahve içer, Shakespeare tefecilik yapar ve Hitler’de Yahudi öldürürdü.

Bende zaman harcamak için bu yazıyı yazdım işte. Evet, evet biliyorum her şey anlamsız bir çabadan ibaret ama benim de zaman harcamam gerek. Sanırım mutlu da olmam gerek ama nasıl olabileceğimi henüz bende bilmiyorum. Öğrenince yazarım mutlaka. Belki böyle bir gayemiz olmamalı. Bize herhangi bir şey için söz verilmedi çünkü. Hayat… Neyse, siktir edelim şimdi… Yapacak daha iyi bir şeyler arayalım.

Engin YILMAZ

@aykiri_engin

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı buraya yazın